Stará škola v Praze se změnila v hravé prostředí. Záchody tu zdobí i Steve Jobs

Stará škola v Praze se změnila v hravé prostředí. Záchody tu zdobí i Steve Jobs
Na chlapeckých toaletách zdobí kabinky Albert Einstein i Steve Jobs a při pohledu do zrcadla, kde je napsaná glosa "...nic mě nenapadá", se člověk musí pousmát.
"Vzniklo nové důstojné místo, kde škola může pořádat třídní schůzky, přednášky a další vzdělávací nebo kulturní akce," vysvětluje návrhářka.
V první etapě realizace přišly na řadu také toalety, které čekala kompletní rekonstrukce. Podlahu designérka vrátila do stylu první republiky a na dveře kabinek navrhla umístit tváře úspěšných žen.
Proměna studovny pro žáky nezůstala bez ohlasu profesorů, kteří se u vedení školy začali dožadovat nového prostoru pro ně samotné, a tak Horská dostala za úkol vymyslet tichou pracovnu. Prázdnou místnost v patře vybavila sezením a na stěny navrhla motivy přírody včetně barevných ptačích budek. Žebřík, který je opřený o stěnu, získala při rekonstrukci staré hájenky. "Jeho původní majitel byl pan učitel, posléze školní inspektor, a mně se líbila představa, že se část jeho pozůstalosti vrátí zpátky do školy," vysvětluje.
Foto: Archiv Kateřiny Horské
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
9. 2. 2022 6:00
Přes 120 let stará monumentální škola v pražské Libni s vysokými stropy a velkým schodištěm prošla během pěti let působivou rekonstrukcí. Budovu, ve které po sametové revoluci začalo sídlit První obnovené reálné gymnázium (PORG), trápila zastaralá studovna, omšelý nábytek či tmavé toalety.

Zvelebení školy se ujala Kateřina Horská, která se svým manželem založila Studio X. Jádro budovy včetně některých zachovalých prvků v interiéru, jako je široké schodiště, pochází z první republiky a právě na ni chtěla designérka volně navázat. 

"První věc, se kterou jsme na škole začali, byla úprava studovny v pohodlné intimní a kreativní prostředí. Když to viděl profesorský sbor, ozval se, že by si i on zasloužil hezké zázemí, a tak se ty úkoly začaly postupně nabalovat," usmívá se autorka proměny. "Brala jsem to jako výzvu a nesmírně si vážím dané důvěry ze strany vedení školy," dodává. 

Při většině úprav se designérka obešla bez stavebních zásahů, vystačila si s nábytkem, barvami a nápaditými dekoracemi. Podívejte se.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 45 minutami

Ledecká je popáté Královnou bílé stopy

Trojnásobná olympijská vítězka Ester Ledecká je popáté Královnou bílé stopy. Vyhrála i hodnocení obou svých sportů, tedy alpského lyžování a snowboardingu. Na trůnu vystřídala snowboardcrossařku Evu Samkovou, která o vrchol olympijské sezony přišla poté, co si v prosinci zlomila obě nohy u kotníků. Naopak Ledecká v Pekingu vyhrála paralelní obří slalom na snowboardu a přidala ke dvěma zlatým olympijským medailím z Pchjongčchangu další triumf.

Ledecká na ZOH útočila na medaile i na lyžích. V kombinaci skončila čtvrtá, v superobřím slalomu pátá a ve sjezdu ji jen hrubá chyba srazila až na 27. příčku. Na stupně vítězů se mezi lyžařkami dostala v závodech Světového poháru. Při únorových sjezdech v Crans Montaně byla první a druhá, v lednu obsadila třetí příčku při sjezdu v Cortině d'Ampezzo. Třetí místo jí patřilo i v celkovém hodnocení sjezdu ve Světovém poháru.

Aktualizováno před 1 hodinou

Německo a Francie oznámily první případy opičích neštovic, WHO se obává šíření

Po zjištění výskytu opičích neštovic v několika evropských zemích z tohoto týdne potvrdilo první případy této vzácné nemoci také Německo, Francie, Belgie a Kanada. Austrálie má podezření na nákazu u muže, který se vrátil z cesty do Evropy. Opičí neštovice jsou vzácné virové onemocnění, jehož projevy jsou podobné lidským neštovicím, avšak obvykle s mírnějšími projevy. Zástupce Světové zdravotnické organizace dnes řekl, že v souvislostí s nadcházejícím létem se obává šíření této nemoci.

První dva výskyty oznámila Belgie. Nákaza se objevila u dvou lidí z různých měst, kteří se však v poslední době zúčastnili téhož večírku na blíže neurčeném místě. Oba mají mírný průběh onemocnění. Virolog Steven Van Gucht z belgické agentury pro veřejné zdraví Sciensano agentuře Reuters řekl, že očekává další nárůst případů, Belgie však podle něj zvládne dostat virus pod kontrolu.

Virus se podle Světové zdravotnické organizace (WHO) přenáší blízkým kontaktem s tkání a tělesnými tekutinami nakaženého a také kapénkami. Přenos může nastat rovněž přes kontaminované materiály, například přes ložní prádlo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy