Stará škola v Praze se změnila v hravé prostředí. Záchody tu zdobí i Steve Jobs

Stará škola v Praze se změnila v hravé prostředí. Záchody tu zdobí i Steve Jobs
Na chlapeckých toaletách zdobí kabinky Albert Einstein i Steve Jobs a při pohledu do zrcadla, kde je napsaná glosa "...nic mě nenapadá", se člověk musí pousmát.
"Vzniklo nové důstojné místo, kde škola může pořádat třídní schůzky, přednášky a další vzdělávací nebo kulturní akce," vysvětluje návrhářka.
V první etapě realizace přišly na řadu také toalety, které čekala kompletní rekonstrukce. Podlahu designérka vrátila do stylu první republiky a na dveře kabinek navrhla umístit tváře úspěšných žen.
Proměna studovny pro žáky nezůstala bez ohlasu profesorů, kteří se u vedení školy začali dožadovat nového prostoru pro ně samotné, a tak Horská dostala za úkol vymyslet tichou pracovnu. Prázdnou místnost v patře vybavila sezením a na stěny navrhla motivy přírody včetně barevných ptačích budek. Žebřík, který je opřený o stěnu, získala při rekonstrukci staré hájenky. "Jeho původní majitel byl pan učitel, posléze školní inspektor, a mně se líbila představa, že se část jeho pozůstalosti vrátí zpátky do školy," vysvětluje.
Foto: Archiv Kateřiny Horské
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
9. 2. 2022 6:00
Přes 120 let stará monumentální škola v pražské Libni s vysokými stropy a velkým schodištěm prošla během pěti let působivou rekonstrukcí. Budovu, ve které po sametové revoluci začalo sídlit První obnovené reálné gymnázium (PORG), trápila zastaralá studovna, omšelý nábytek či tmavé toalety.

Zvelebení školy se ujala Kateřina Horská, která se svým manželem založila Studio X. Jádro budovy včetně některých zachovalých prvků v interiéru, jako je široké schodiště, pochází z první republiky a právě na ni chtěla designérka volně navázat. 

"První věc, se kterou jsme na škole začali, byla úprava studovny v pohodlné intimní a kreativní prostředí. Když to viděl profesorský sbor, ozval se, že by si i on zasloužil hezké zázemí, a tak se ty úkoly začaly postupně nabalovat," usmívá se autorka proměny. "Brala jsem to jako výzvu a nesmírně si vážím dané důvěry ze strany vedení školy," dodává. 

Při většině úprav se designérka obešla bez stavebních zásahů, vystačila si s nábytkem, barvami a nápaditými dekoracemi. Podívejte se.

 

Právě se děje

Další zprávy