Nejdřív slévárna, pak největší newsroom v Česku. Festival láká i do budovy Economie

Nejdřív slévárna, pak největší newsroom v Česku. Festival láká i do budovy Economie
Okolo "vířivek" jsou podsekce jednotlivých titulů, jako je domácí a zahraniční zpravodajství, lifestyle nebo sport.
Kanceláře fungují jako jeden velký, propojený open space, jen nábytek ho rozděluje do několika sekcí. V centru továrny jsou kruhové stoly, kterým novináři přezdívají vířivky. Sedí v nich nejvýš postavení lidé v redakční hierarchii. Nalevo je šéfeditorka Centra Petra Škraňková, vpravo šéfredaktor Aktuálně.cz Pavel Švec.
Návštěvníci se mohli během víkendových prohlídek podívat i do takzvané backstage, což jsou prostory pro odpočinek a relaxaci.
Tady vznikají nápady na nové reportáže, články nebo rozhovory.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
19. 5. 2023 13:09
Odolala povodním, gentrifikaci i nové developerské výstavbě. Industriální budova, v níž dnes sedí novináři z vydavatelství Economia, stojí v pražském Karlíně od 19. století. Za Rakouska-Uherska sloužila jako slévárna parních kotlů, po roce 1989 ale monumentální prostory ztratily své využití a trvalo patnáct let, než se proměnily v největší newsroom v Česku. V sobotu si budovu můžete volně projít.

Vydavatelství Economia, které vlastní Hospodářské noviny, Respekt, Ekonom, Centrum nebo Aktuálně.cz, se poprvé zapojilo do festivalu otevřených budov Open House Praha. V sobotu od 10 do 18 hodin zve na prohlídky do svého památkově chráněného sídla.

Bývalou slévárnu, v níž dělníci vyráběli parní kotle, letadla nebo turbíny, v roce 2013 proměnil v prostory pro novináře ateliér Ricardo Bofill Taller de Arquitectura. Před tím málokdo věřil, že jde sto let starou halu zachránit a přizpůsobit novému využití. Mezinárodní studio ale mělo s podobnými projekty už bohaté zkušenosti. 

"Podle nás architektura nikdy nemá jen jednu funkci, vždy ji můžeme adaptovat pro jiné účely. A právě z toho vycházíme. Vypovídá o tom i naše studio, které sídlí v bývalé cementové fabrice. Stačilo dodělat pár pater, abychom uvnitř mohli sedět my lidé. V případě karlínské budovy to bylo podobné, důležité bylo věřit, že historie jde skloubit s budoucností, jen se musel najít způsob, jak je propojit," řekl před časem v rozhovoru pro Aktuálně.cz vedoucí architekt Jean-Pierre Carniaux.

Na doladění interiéru pro potřeby redakce společnost Economia oslovila české architektonické studio Atelier Kunc architects. Podmínkou ateliéru Ricarda Bofilla tehdy bylo, aby české studio ladilo nábytek jen do čistě bílé barvy. "Celý interiér jsme pojali ne jako klasické open space kanceláře, ale jako obytnou krajinu. A pokusili se tak rozmlžit hranici mezi tím, co nazýváme kanceláří a domovem," vysvětlují Michal Kunc a Michal Matějíček.

Nahlédněte s námi do největšího newsroomu nejen v Česku, ale i ve střední Evropě. V galerii se dozvíte například to, kdo a jak využívá takzvané vířivky i kolik v budově pracuje lidí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Senát schválil snazší odstraňování nelegálních poutačů u silnic

Odstraňování nelegálních reklamních poutačů, které se objevily u silnic, by měli řešit správci nebo vlastníci komunikací. Senát to dnes schválil v rámci vládní novely, která transformuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) z příspěvkové organizace na státní podnik. Transformace má podle vlády zlepšit prověrku finančních toků a také přinést větší konkurenceschopnost na trh práce, aby ŘSD jako státní podnik mohlo lépe platit svoje odborníky.

Pokud vlastník nebo správce komunikace zjistí, že se u komunikace objevilo reklamní zařízení, obrátí se na příslušný úřad s dotazem, zda je povoleno. Pokud povoleno není, bude mít povinnost ho odstranit. Vlastníka reklamního poutače pak bude muset informovat například na internetu a poutač bude skladovat až tři roky na jeho náklady. Pokud si ho vlastník nevyzvedne, nechá nelegální poutač sešrotovat.

Novela, kterou nyní dostane k podpisu prezident, z odstraňování nepovolených poutačů vypouští správní řízení, které je komplikované hlavně kvůli doručování různých výzev vlastníkům. Navíc se vlastníci mohou změnit nebo mohou sídlit v zahraničí, kam se jim musí doručovat korespondence.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Piráti vyloučili ze strany tři zastupitele z Prahy 1, neplnili úkoly. Trojice to odmítá

Piráti vyloučili ze strany kvůli neplnění úkolů tři zastupitele z Prahy 1 - místostarostu čtvrti Davida Bodečka, radní pro sociální oblast Ivanu Antalovou a uvolněného člena zastupitelstva Martina Ardena. Rozhodnutí strana zveřejnila na svých stránkách. Upozornil na to server Deník N. Trojice vyloučených vytvořila na radnici Prahy 1 koalici s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1, přestože členská základna Pirátů byla proti. Následně trojice odmítla z koalice vystoupit. Vyloučení na webu strany uvádějí, že většinu povinností splnili. Bodeček Deníku N řekl, že zvažuje vystoupení z pirátského klubu na pražském magistrátu.

Členská základna Pirátů už loni v listopadu rozhodla poměrem 277 ku 167 hlasů, že se Piráti nemají účastnit koalice s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1. Tři zmínění zastupitelé Pirátů v čele s Bodečkem ale již tehdy oznámili, že koaliční smlouvu vypovídat nehodlají. Rozhodčí komise pirátské strany uložila letos v únoru třem zastupitelům z Prahy 1, aby buď vyjednali novou koaliční smlouvu, nebo současnou smlouvu vypověděli a vzdali se funkcí ve vedení radnice. Zadané úkoly doteď podle komise nesplnili.

Bodeček, Antalová a Arden ve společném prohlášení na webu strany naopak tvrdí, že většinu úkolů splnili, včetně předložení nové koaliční smlouvy. "Konstatujeme, že v průběhu mimořádného přezkumu jsme se opakovaně setkali se situacemi, kdy došlo k porušování pravidla subsidiarity, šíření dezinformací a manipulacím, které negativně ovlivnily naši pozici a poškozovaly nás," sdělili. Podle rozhodčí komise však trojice předložila jen dodatek ke koaliční smlouvě, a to navíc až po uplynutí lhůty stanovené komisí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy