Nadšenci zachraňují vilu českého Elona Muska. Jméno Kolben už mladí neznají, tvrdí

Nadšenci zachraňují vilu českého Elona Muska. Jméno Kolben už mladí neznají, tvrdí
Kolbenova vila stojí ve stejné pražské čtvrti jako dům spisovatele Karla Čapka. Přestože je to architektonicky poměrně zajímavá stavba, je už roky stranou zájmu veřejnosti. Poloprázdná a vlastněná radnicí Prahy 10, dlouho neměla využití, až do letošního podzimu. K výročí 160 let od narození slavného továrníka pro ni nadšenci vymysleli výstavu a únikovou hru, která lidem přibližuje cestu k industrializaci města i rivalitu s Křižíkem.
V suterénu domu si spolek zřídil malé dokumentační centrum, kde chce do budoucna půjčovat odborné publikace zaměřené na elektrotechniku, ČKD a osobnost Emila Kolbena.
"Ne ve všem si rozuměli. Tvrdí se, že Edison byl úžasný podnikatel, ale neměl rád, když ho někdo přesvědčoval o výhodách střídavého proudu, jak propagoval Tesla. Byl to podle něj bezvýznamný nesmysl," říká Kvíz.
V roce 1887 Kolben získal Gerstnerovo cestovní stipendium, které mu umožnilo vyjet na studijní cestu po Evropě a následně i do USA. V New Yorku odpověděl na inzerát Edisonovy firmy a za pár měsíců už byl jeho hlavním asistentem. Zobrazit 26 fotografií
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
4. 11. 2022 6:00
Před 160 lety se narodil propagátor střídavého proudu Emil Kolben. Ve své době byl jedním z nejvlivnějších podnikatelů na světě, přesto po něm v Praze není ani památka. Změnit to teď chtějí fandové do elektrotechniky, kteří od začátku podzimu oživují jeho vilu na Vinohradech. Otevřeli v ní výstavu a únikovou hru, která přibližuje Kolbenovu cestu k industrializaci města i rivalitu s Křižíkem.

"Kolbenův příběh je fascinující. Spolupracoval s Edisonem i Teslou. V pouhých šestadvaceti se stal šéfinženýrem vývojových laboratoří Edisona a byl také strůjcem velkolepého podnikání, které ovlivnilo hospodářský vývoj nejen v českých zemích, ale i ve světě. Přesto o něm dnes skoro neslyšíme," říká předseda spolku Mirek Jiřík.

Kolbenovy úspěchy vymizely z paměti lidí během komunismu, který nepřál soukromému vlastnictví a podnikání. "Když dnes před dětmi zmíníme jméno Kolben, žádné neví, kdo to byl," říká další člen spolku a bývalý zaměstnanec ČKD Miroslav Kvíz. Výstava je zaměřená hlavně na mladé. Prostřednictvím komiksu a hádanek jim přibližuje zásadní momenty z podnikatelova života. "Kolbena jim přirovnáváme k Elonu Muskovi. Věříme, že pokud by oba žili v současnosti, byl by jejich světový význam srovnatelný," vysvětluje Kvíz.

Výstava je prvním krokem k oživení poloprázdné vily. Do budoucna v ní chce spolek otevřít vědeckou knihovnu nebo inovační centrum. Kolben si ji postavil na začátku 20. století a strávil v ní i poslední dny, než ho nacisti převlečení do lékařských uniforem násilně odvlekli a poslali do Terezína. Podívejte se, jak to ve vile vypadá po více než 70 letech.

 

Právě se děje

Další zprávy