Zámek na Chomutovsku vypadal jako po válce. Teď se mění na první expozici Sámovy říše

Zámek na Chomutovsku vypadal jako po válce. Teď se mění na první expozici Sámovy říše
Cílem je teď vrátit sídlu podobu z první poloviny 20. století. V té době měl panství v pronájmu cukrovarník z Pětipsů a během pozemkové reformy ho odkoupil jeho syn, který ho s pauzou spravoval do roku 1948. Během druhé světové války byl v panství německý zajatecký tábor pro francouzské letce.
O tom, že má obec Pětipsy svůj malý zámek, před deseti lety málokdo věděl. Památkově chráněný dům neměl střechu ani podlahy, jen holé obvodové zdi, a připomínal poválečnou zónu. Hromady sutě brigádníci vyklízeli několik prvních sezon.
Druhá polovina stavby ale stále čeká na rekonstrukci.
Základy vodní tvrze jsou dodnes viditelné a jsou nejcennější částí bývalého zámku.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
3. 10. 2022 16:00
O tom, že má obec Pětipsy svůj malý zámek, na Chomutovsku věděl málokdo. Areál na okraji obce byl zarostlý a připomínal poválečnou zónu. Ze stavby časem zbyly jen obvodové zdi, a i ty se postupně rozpadaly. V roce 2012 zříceninu koupil spolek nadšenců a postupně jí začal vracet ztracené kouzlo. Jeho snem je tady vybudovat první stálou výstavu Slovanů ve střední Evropě, chybí mu ale peníze.

"Vize je taková, že v polovině zámku bude stálá interaktivní výstava Sámova říše, která v Česku nemá obdoby. Pětipsy jsou pro takové muzeum vhodným místem. Jsou nedaleko vrchu Rubín a stolové hory Úhošť, což jsou dvě místa, jimž archeologové v poslední době připisují bitvu u Wogastisburgu," popisuje člen spolku Via Levamente Pavel Forst. První roky nadšenci vyklízeli hromady sutě. V zámku nebyly stropy ani podlahy, jen holé zdi a popadaný materiál. Vyklízecí práce a zajištění statiky dotoval Ústecký kraj a ministerstvo kultury. Až v roce 2021 se nadšencům podařilo získat peníze z Fondů EHP a Norska.

"Ale - bohužel - z těch všech vybraných památek jsme skončili až na posledním místě, tudíž jsme dostali nejméně peněz. Stáli jsme před rozhodnutím, jestli přijmeme 24 milionů korun a druhých 18 milionů seženeme jinde, nebo jestli je nevezmeme a riskneme, že další část zdí spadne. Rozhodli jsme se pro první variantu, ale vzhledem ke komplikované době je teď těžké získat zbylé finance," popisuje Forst s tím, že muzeum se má otevřít v roce 2024.

Na záchranu jedné z nejohroženějších památek v Česku spolek vyhlásil sbírku. Příspěvky mohou lidé poslat na účet 2002165078/2010. Oslovit chce i velké podniky, které by si sponzorské dary odepsaly z daní. Osmého října tu plánuje oslavit 690 let historie panství. Fotoreportáž vznikla ve spolupráci s audiovizuálním projektem Monument/um, který upozorňuje na ohrožené a méně známé památky na území bývalých Sudet.

Vydejte se s námi na prohlídku zapomenutého zámku v Pětipsech.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

AC Milán opět prohrál milánské derby, za Inter rozhodl Martínez

Fotbalisté AC Milán pokračují v nepřesvědčivých výkonech, po prohře v italském Superpoháru prohráli derby s Interem i ve 21. kole Serie A. O výhře 1:0 rozhodl brankou Lautaro Martínez. Neapol zvítězila na hřišti Spezie 3:0 a upevnila si suverénní vedení v tabulce. Dvěma góly se na páté výhře lídra za sebou podílel nigerijský útočník Victor Osimhen, který se šestnácti brankami vládne pořadí střelců. Fiorentina podlehla Boloni 1:2 i kvůli ruce Antonína Baráka. FC Turín si poradil doma s Udine 1:0 a vystřídal soupeře na sedmém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy