Věž, co vypadá jako přesýpací hodiny. Ostrava postaví nejvyšší mrakodrap v Česku

Věž, co vypadá jako přesýpací hodiny. Ostrava postaví nejvyšší mrakodrap v Česku
Mrakodrap by měl kombinovat řadu funkcí. Na vrcholu se počítá s veřejně přístupnou vyhlídkou i restauracemi, jeho součástí ale mají být rovněž komerční i zábavní prostory, kanceláře, hotel, kongresové sály i byty či wellness zázemí. Objekt má být vysoký 235 metrů a měl by mít 56 pater, měl by tak být nejvyšší budovou v Česku. Momentálně jí je N Tower v Brně, která měří "jen" 111 metrů.
Budova překračuje původně vymezené území pro stavbu, a ovlivňuje tak rovněž příjezd do lokality Nové Karoliny, který bude upraven.
Radnice chce do přestavby investovat 390 milionů korun. Návrh počítá s přístavbou jednoho patra, zelenými terasami a vzdušnými byty.
Z původní stavby zůstane jen skelet. Architekti přistaví balkony se zelení a počítají s celoprosklenými okny.
Foto: Chybík+Krištof & Urban Designers
Magdaléna Medková ČTK Magdaléna Medková, ČTK
16. 9. 2021 12:00
Do sedmi let se má v Ostravě začít stavět mrakodrap, který bude nejvyšší budovou v republice. Architektonická studia Chybík+Krištof & Urban Designers předložila radnici přepracovaný návrh na jeho podobu. Budova, která se má stát dominantou čtvrti Nová Karolina, vypadá jako přesýpací hodiny. Oproti původní verzi má jen jednu věž a je o zhruba osm metrů nižší.

Architekti se teď s městem musí ještě dohodnout na úpravách původní kupní smlouvy, protože aktualizovaný architektonický návrh porušuje nastavené regulační podmínky. Budova totiž překračuje původně vymezené území pro stavbu a ovlivňuje tak příjezd do lokality Nové Karoliny, který bude upraven. Dodatkem smlouvy by se zastupitelé měli zabývat na říjnovém zasedání.

Zároveň pokračuje příprava na přestavbu výškové budovy v Ostrčilově ulici podle návrhu ateliéru Evy Jiřičné.

Podívejte se, jak budou vypadat obě dominanty města. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Vláda projedná změnu zákona o nakládání s geneticky modifikovanými organismy

Úprava má zahrnout změny vyplývající z evropské směrnice například v souvislosti s ochranou některých údajů žadatelů o oprávnění. Uvádí to materiál, který má ČTK k dispozici. Návrh vládě v pondělí předloží ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Podle materiálu evropská směrnice zavádí dílčí změny ve dvou oblastech. První je forma, v níž se podávají oznámení o způsobech nakládání s geneticky modifikovanými organismy. Jde o zavedení tzv. standardních datových formátů, které mají přispět k efektivnímu zpracování žádostí doručovaných Evropskému úřadu pro bezpečnost potravin, stojí v překládací zprávě.

Další oblastí je podle materiálu ochrana některých údajů, které musí žadatel o oprávnění k nakládání s geneticky modifikovanými organismy uvádět, ale jejich zveřejnění by ho mohlo poškodit v rámci konkurence. Může proto požádat o důvěrné zacházení s těmito informacemi. Nově se místo výčtu informací, které za důvěrné označit nelze, uvádí ty, u nichž je to možné. "Dále se doplňují případy, v nichž lze výjimečně i chráněné údaje zveřejnit," stojí v dokumentu.

před 41 minutami

Senát na rozdíl od Sněmovny zpřístupní ve čtvrtek své sídlo veřejnosti

Při příležitosti státního svátku, který připomíná vznik samostatného československého státu v roce 1918, si lidé si budu moci prohlédnout Valdštejnský a Kolovratský palác v centru Prahy. Budou ale muset dodržovat protiepidemická opatření. Kancelář Senátu to uvedla na svém webu. Sněmovna na státní svátek 28. října zůstane uzavřena. Důvodem jsou podle informací tiskového odboru zejména pokračující oprava fasád sněmovních budov na Malostranském náměstí i nynější protikoronavirová opatření.

Sídlo Senátu bude otevřeno od 9:00 do 16:00. Ve Valdštejnském paláci si budou moci návštěvníci prohlédnout nejkrásnější historické prostory, mezi něž patří Rytířská síň, Audienční síň nebo Mytologická chodba. Podívat se budou moci také do jednacího sálu, kde dříve byly ustájeni koně vévody Albrechta z Valdštejna a kde nyní senátoři schvalují zákony. V Kolovratském paláci nahlédnou příchozí mimo jiné do Růžového a Zeleného salonku, kde zasedala prvorepubliková vláda.

Další zprávy