Ve dne září barvami a v noci světly. Školka v Dolních Břežanech se rozbíhá do krajiny

Ve dne září barvami a v noci světly. Školka v Dolních Břežanech se rozbíhá do krajiny
Každá z celkem třech tříd má vlastní hernu, na niž navazuje terasa a zahrada. 
Uvnitř se díky dvojitému obkladu vytvořily prostory pro posezení dětí v oknech.
Stěnu heren tvoří běžná konstrukce, jež je v interiéru doplněná o skrytý vestavěný úložný systém s policemi.
Obec Dolní Břežany ve Středočeském kraji nechala na volném pozemku postavit mateřskou školu pro 84 dětí. Budova, která se postupně rozevírá ven do krajiny, vyšla na 78 milionů korun.
Foto: Pavel Kučera
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
30. 11. 2022 6:00
Žádná šeď a lino. Mateřská škola 21. století hýří barvami, její okna jsou jako z bublifuku a v noci svítí jako rej světlušek. Obec Dolní Břežany do ní investovala 78 milionů korun. Základ stavby tvoří obdélník, který se postupně rozvětvuje do krajiny. Kromě pobytových prostor nabízí herny nebo zázemí pro učitele.

Autorem návrhu školky je studio S.H.S. Výsledkem je hravá a inspirativní budova, která podporuje dětskou fantazii. Dovnitř se vejde celkem 84 předškoláků plus vychovatelé. V budově je také ředitelna a zázemí pro učitelský sbor. Každá z celkem třech tříd má vlastní hernu, na niž navazuje terasa a zahrada. 

"Herní a pobytové prostory školky jsme orientovali směrem k jihu a jihozápadu, čímž jsme docílili osvětlení a oslunění během odpoledne. V době přímého slunečního svitu se prosklené stěny dají jednoduše zastínit vnějšími žaluziemi, což vychovatelky využívají hlavně v době poledního klidu dětí," říkají Vladimíra a Lukáš Holubovi.

Podívejte se na školku 21. století.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Real Madrid porazil v dohrávce Valencii a snížil ztrátu na Barcelonu

Fotbalisté Realu Madridu zvítězili v dohrávce 17. kola španělské ligy nad Valencií 2:0 a v tabulce snížili na druhém místě ztrátu na vedoucí Barcelonu na pět bodů. O výhře úřadujících šampionů Ligy mistrů rozhodli po přestávce dvěma góly v rozmezí dvou minut Marco Asensio a Vinícius.

Real se mohl dostat do vedení už v nastaveném času prvního poločasu, trefu Rüdigera ale sudí po zásahu videorozhodčího kvůli faulu neuznal. V 52. minutě už se po Asensiově střele zdálky skóre změnilo a dvě minuty nato zvýšil po individuální akci Vinícius, jenž se v této sezoně trefil už posedmé.

Valencie dohrávala zápas v deseti poté, co byl v 72. minutě vyloučen Gabriel Paulista. Vítězství se nedočkala v pátém utkání v řadě a v tabulce je na 14. místě.

před 9 hodinami

FBI prohledá v kauze utajovaných dokumentů soukromý dům bývalého viceprezidenta Pence

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) v rámci šetření kauzy utajovaných dokumentů v příštích dnech prohledá soukromý dům bývalého viceprezidenta Mikea Pence v Indianě, napsal ve čtvrtek list The Wall Street Journal. U Pence, stejně jako u prezidenta Joea Bidena, našli jeho spolupracovníci dokumenty označené jako tajné. Kauza utajovaných dokumentů začala loni v srpnu, když agenti FBI našli v soukromém sídle exprezidenta Donalda Trumpa na Floridě několik krabic materiálů, které měl Trump odevzdat po odchodu z Bílého domu.

Jak bývalí prezidenti a viceprezidenti zacházeli s utajovanými dokumenty nyní vyšetřuje ministerstvo spravedlnosti. Biden a Pence oba uznali, že malé množství citlivých materiálů neměli uchovávat ve svých soukromých nemovitostech a prohlásili, že s úřady budou "plně spolupracovat". V Bidenově washingtonské kanceláři a jeho dvou domech našli vyšetřovatelé "malé množství dokumentů" a k dalšímu přezkumu si odnesli materiály datované až desítky let do minulosti, kdy byl Biden americkým senátorem.

"Když ve funkci končí jeden prezident a nastupuje nový, v Bílém domě nejsou žádné dokumenty, žádné složky a počítače jsou naprosto prázdné," řekl WSJ David Marchik, autor knihy The Peaceful Transfer of Power (Nenásilné předání moci), která mapuje předávání moci mezi americkými prezidenty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy