Megalomanské a fascinující návrhy. Stačilo málo a Letná vypadala úplně jinak

TV Architect
24. 1. 2021 7:31
Touha zastavět a zpřístupnit Letenskou pláň trvá už více než 100 let. Zajímavé je, že se to zatím nikdy nepodařilo. Výjimkou bylo jen několik menších staveb či uměleckých instalací.
Touha zastavět a zpřístupnit Letenskou pláň trvá již více jak 100 let. Zajímavé je, že se to zatím nikdy nepodařilo. | Video: TV Architect

Pořad Skryté poklady architektury připravuje internetová televize TV Architect. Podívejte se i na další díly tohoto cyklu. 

Konkrétně plány s Letenským průkopem se v Praze řeší už od konce 19. století, jedním z prvních byl nákres Jana Kouly z roku 1896, který navrhoval průkop končící u dnešního stadionu Sparty. Objevila se i varianta s tunelem, který měl stejně jako průkop navazovat na Čechův most. Nápadů na zkrácení cesty na Letnou bylo mnoho. Objevily se i ty zvláštnější, jako šikmý příhradový most či obrovská spirála. Nejblíže k realizaci byl projekt mladého architekta Antonína Engela, který navrhoval tunel, nad jehož portálem měla být socha kněžny Libuše. S návrhem v roce 1908 dokonce vyhrál i soutěž, ovšem ani jeho návrh nebyl nikdy realizován.
V době vzniku byla pro smích. Dnes stavbu v centru Prahy obdivuje celý svět:

Po druhé světové válce se uvažovalo, že by se na vrchu postavila galerie, ale hovořilo se i o sídle parlamentu. Nakonec tu vyrostla "fronta na maso". I tak se totiž lidově říkalo obrovskému pomníku J. V. Stalina, jejž navrhl Otakar Švec. Stál tu ale jen 7 let a poté byl začátkem 60. let odstřelen.

Podstavec zůstal prázdný. Při sametové revoluci se zde objevila maketa Zvonu svobody, který sem umístili bouřící se studenti. Až v roce 1991 využili organizátoři u příležitosti jubilejní výstavy prostor jako poutač a umístili sem metronom, jehož autorem je Vratislav Karel Novák. Stojí tu dodnes.

V současné době se uvažuje také o tom, že by v soklu pomníku mohlo být zřízeno muzeum totality.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nizozemský soud poslal do vězení zloděje obrazů van Gogha a Franse Halse

Devětapadesátiletého Nizozemce v pátek poslal na osm let za mříže soud v Lelystadu severovýchodně od Amsterodamu za krádež dvou cenných obrazů. Obraz Vincenta van Gogha Farní zahrada v Nuenenu z roku 1884 zmizel loni v březnu z muzea Singer Laren ve městě Laren. Loni v srpnu pak podle soudu tentýž zloděj ukradl i Halsovo plátno Dva smějící se chlapci (1627) z malého muzea Hofje van Mevrouw van Aerden v Leerdamu, asi 60 kilometrů jižně od nizozemského hlavního města.

Obě díla zmizela beze stopy. Jenom hodnotu Halsovy malby soud odhadl na 16 milionů eur (přes 400 milionů korun). "Tyto obrazy jsou součástí národního kulturního dědictví, mají význam pro dnešní i budoucí generace," konstatoval soud podle agentury DPA.

Na obou místech činu se našla DNA odsouzeného muže, který byl už v minulosti trestán za krádež umění. Obvinění z posledních krádeží popíral.

Zdroj: ČTK
Další zprávy