Kostel a pod ním dvoumetrová kostra. Svatého Michaela archanděla obestírá tajemství

Kostel a pod ním dvoumetrová kostra. Svatého Michaela archanděla obestírá tajemství
Výjevy pravděpodobně pochází ze 14. století a jejich autory jsou potulní evropští malíři, kteří zdobili interiéry za chleba a nocleh.
Klíče od mohutných dveří jsou u Hanusovy rodiny desítky let, a tak přesně ví, co to znamená, když je někde práce jako na kostele. "Dědeček byl předsedou kostelního výboru, pak tu uklízela tetička a po ní to převzala má matka. Sám jsem se později vyučil na ministranta, abych mohl pomáhat kněžím při bohoslužbách," líčí.
Všechny trámy v lodi kostela restaurátoři vyměnili při rekonstrukci v 60. letech minulého století. Při průzkumu zjistili, že ty nejstarší pocházely z 16. století. "Podle pověsti kostel i s knězem vypálili Švédové. Ale žádné doklady o tom nejsou - kromě ukradeného obrazu, který ukazoval, jak z hořící budovy vynáší kněze za ruku anděl," vysvětluje správce kostela.
Archeologický výzkum, který František Hanus pamatuje jako dítě, odhalil pod lodí kostela pohanské pohřebiště. V zemi bylo přes čtyřicet koster, včetně už zmíněného skeletu o velikosti 210 centimetrů. Tento muž musel ve své době působit jako obr. "Podle stavu těch kostí trpěl nějakou vývojovou poruchou, tudíž měl problémy s chůzí, asi ani neměl ze své výšky radost," říká kastelán.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
24. 5. 2023 7:00
František Hanus byl malý chlapec, když archeologové našli pod podlahou vítochovského kostela přes dva metry dlouhou kostru. Na ten den nikdy nezapomene. "Zjistili, že se pod zemí nacházelo pohanské pohřebiště, a několik z těch koster si odvezli. Mrzí mě, že dodnes nevím, co ukázal jejich další průzkum," říká správce jedné z nejstarších církevních staveb svého druhu na Moravě.

Do kostela svatého Michaela archanděla ho jako dítě brala matka uklízet. "Přiznám se, že ne vždy se mi sem chtělo. Tenkrát tu nebyla voda, a tak jsme se s plnými kýbly táhli na kopec. Když byla zima a sníh, nebyla to zrovna pohádka," vzpomíná Hanus, který se dnes živí jako elektrikář. V kostele, o nějž se stará po vzoru své matky i dědečka, si dokáže leccos spravit, interiér si ale zachovává podobu z 60. let minulého století, kdy proběhla jeho poslední rekonstrukce.

Vítochovský kostelík pochází pravděpodobně z 13. století, pověst ale praví, že jeho základy položili už Cyril a Metoděj. "Metoděj přikázal vystavět svatyni a slíbil, že ji na zpáteční cestě vysvětí a zanechá tu kněze. Se stavbou ale byly potíže, a tak družině kdosi poradil, aby na několika okolních kopcích zasadili borovice kořeny vzhůru, a kde se ujmou a porostou, tam vystavěli kostel. Tady na kopečku, kde stála socha pohanského boha, se kořeny údajně zazelenaly," vypráví Hanus.

Nahlédněte s námi do interiéru jednoho z nejkrásnějších kostelů v Česku.

 

Právě se děje

Další zprávy