Mobilní chata, kterou napájí slunce a nepotřebuje povolení. To je Kebin

Mobilní chata, kterou napájí slunce a nepotřebuje povolení. To je Kebin
Výhodou tiny housu je podle architekta Jana Beka to, že se dá kdykoli zavěsit za automobil a přemístit, kam bude člověk chtít. S trochou nadsázky se dá říct, že se s ním dá procestovat celé Česko.
Ve zbylém prostoru je spaní s výhledem na hladinu vody.
Součástí chaty je navíc vířivka, v níž se dá po koupání ve studeném rybníce zase zahřát.
Pomocí posuvných dveří a okenic se dá celá chata snadno zavřít před pohledy kolemjdoucích.
Foto: Aktuálně.cz/Tino Kuskunis
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
6. 6. 2024 9:27
U břehu Hejlovského rybníka na Vysočině je nově ubytování, do nějž se dá utéct před každodenním stresem a starostmi. Jmenuje se Kebin a se svými 14 metry čtverečními patří mezi nejmenší rekreační chaloupky v Česku. Architekt Jan Bek a stavař Stanislav Líkař ji navrhli pro sebe a další nadšence, kteří rádi usínají v objetí přírody.

Tiny house o velikosti kontejneru má v porovnání s konkurencí podle Beka hned několik výhod. "Je to luxusní obytný prostor, který umí být díky podvozku s koly i mobilní. Jeho rozměry byly záměrně uzpůsobeny tak, aby bylo možné jej jednoduše transportovat po silnici," říká šéf ateliéru BekArch s tím, že domeček může stát téměř kdekoli.

Na mobilní domy se podle něj nevztahují klasická stavební povolení. "Většinou na ně stačí mít územní souhlas. Kebin může být klidně v horách i uprostřed přírody, avšak pouze na zastavitelné parcele - není tedy možné ho umístit například do lesa," vysvětluje. Aby kontejner pokrytý modřínovou fasádou mohl stát opravdu kdekoli, nemusí být napojený na inženýrské sítě. Má nádržku na vodu a na střeše solární panely, které vyrobí dost energie na běžný denní provoz.

"Kontejner čerpá energii výhradně ze slunce a ukládá ji do baterie. Ukazatel jejího stavu se pak nachází na boku šatní skříně," říká architekt s tím, že energie panelů bohatě vystačí na osvětlení, chod lednice i ohřev vody. O vytápění 14 metrů čtverečních se v zimě postarají otočná krbová kamna na dřevo. 

Nahlédněte s námi do mini chalupy.

 

Právě se děje

Další zprávy