Kdo se bojí, může do útulny. V Česku jich přibyde až 150, dá se v nich zadarmo vyspat

Kdo se bojí, může do útulny. V Česku jich přibyde až 150, dá se v nich zadarmo vyspat
Nahoře se pocestní cítí bezpečněji, než kdyby měli spát na spodní podestě. Ve spací části jsou čtyři okenice, kterými bude prostor větrat.
"Mohou se zde setkat turisté z jiných skupin a setrvat různě dlouhý čas. Pokud je už horní část útulny obsazená, je možné zde i nouzově přespat, vejdou se tam čtyři lidé. Patro kryjí stěny ze všech stran a leze se do něj po žebříku," vysvětluje Hocek. 
Turisté, kteří rádi zabloudí i do odlehlejších koutů Česka, budou mít v divočině nová útočiště. České lesy a firma Via Czechia pro ně v následujících letech vybudují 150 nových míst, kde se bude dát schovat před deštěm nebo složit hlavu na noc.
Pro Lesy České republiky byly do této doby typické tyto áčkové útulny, které jsou kryté ze tří stran. Nejnovější je od začátku roku nedaleko Šluknovského výběžku. Další vznikne pod Klínovcem v Krušných horách.
Foto: Landa Ruhmkorf Landscape Architekti
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
5. 3. 2024 7:06
Turisté, kteří rádi zabloudí i do odlehlejších koutů Česka, budou mít v divočině nová útočiště. České lesy a firma Via Czechia pro ně v následujících letech vybudují až 150 nových míst, kde se bude dát schovat před deštěm nebo složit hlavu na noc. Některé útulny se sedlovou střechou by mohly dostat podobu, kterou navrhlo studio Landa Ruhmkorf Landscape Architekti. Prvních 20 by mělo stát už letos.

Budky budou stát na turistických trasách průvodce Via Czechia a současně na pozemcích Lesy České republiky. "Místa budou od sebe vzdálená přibližně 25 až 30 kilometrů, což je trasa, kterou jde ujít za den. Lokality jsme vytipovali s ohledem na potřeby poutníků, a jsou tedy tam, kde v blízkosti nejsou žádné penziony nebo horské chaty," říká zakladatel turistického webu Via Czechia Jan Hocek.

Dřevostavba, která svým tvarem připomíná ptačí budku, nabídne spaní ve čtyřech a půl metrech. V přízemí s dvěma krytými stěnami je pak posezení a místo pro přípravu jídla. "Mohou se zde setkat turisté z jiných skupin a setrvat různě dlouhý čas. Pokud je už horní část útulny obsazená, je možné zde i nouzově přespat, vejdou se tam čtyři lidé. Patro kryjí stěny ze všech stran a leze se do něj po žebříku," vysvětluje Hocek. 

Podle Lesů České republiky se podnik může do několika let dostat na celkové číslo 100 až 150 útulen, pro které jsou na stezkách Via Czechia vytipovány lokality. "To číslo není zavazující, někde je totiž postavit nebude možné z důvodu například ochrany přírody nebo nevhodných terénních podmínek," říká za firmu Zuzana Hanušová s tím, že i finální podoba útulen se může trochu lišit.

Podívejte se, kde všude útulny budou. 

 

Právě se děje

Další zprávy