"Když Bůh dá, po Velikonocích se nastěhujeme." Karmelitky dokončují klášter u Prahy

"Když Bůh dá, po Velikonocích se nastěhujeme." Karmelitky dokončují klášter u Prahy
"Naším posláním je vnitřní modlitba, spojená s životem v tichu a mlčením. V současné situaci je obtíženější svých závazků plně dostát. Ale i v tomto mimořádném čase vnímám, že je důležité na své poslání nezapomenout. Nenechat se strhnout množstvím práce a nároků. Nezůstat na té povrchnější rovině a vracet se do hloubky. Zastavit se, ztišit se a stát před Bohem za všechny ty lidi, kteří se na nás obrací s prosbou o pomoc," říká.
Betonovou věž s křížem už zvenčí doplňují cihlové pásky.
Od doby, kdy řeholnice vyhlásily první sbírku na portálu Donio, jim nejen čtenáři Aktuálně.cz touto cestou přispěli přes čtyři miliony korun. Pro dokončení stavebních prací teď na serveru žádají o další pomoc, konkrétně dva miliony by využily na některé prvky interiéru zbývajících dvou křídel kláštera.
Od té doby se ale leccos změnilo, historické budovy doplnila tři nová křídla klášterní kvadratury, z níž jako by vyrůstala kaple s kryptou. Převést sny do jasné a funkční podoby pomáhají řeholnicím architekti manželé Iblovi, Barbora Broumová a František Denk.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
25. 12. 2023 8:34
Počasí bylo v Drastech u Prahy nachlup stejné jako před lety. Mokrý sníh rozostřoval zorné pole, oblohu pokryla nehezká šeď a všude bylo bláto. Znovu tu byla i pozitivně naladěná sestra Marie, která mě v roce 2020 provázela zchátralým hospodářským dvorem a snažila se přiblížit, jak ho karmelitky promění v klášter. Jen dnes opravdu stojí, a to i díky lidem, kteří na něj tři roky přispívají.

Na hospodářském dvoře, který se nachází v okrese Praha-východ v malé obci Drasty, sestry od roku 2020 prozatímně bydlí v opraveném panském domě. Třetím rokem se od jara do podzimu společně s veřejností věnovaly úpravě pozemku, který byl zanesený skládkami a nálety křovin. Mnozí byli překvapení tím, jak si sestry poradí s motorovou pilou, křovinořezem nebo řízením traktoru. 

Práce jde karmelitkám od ruky. Aby ušetřily finance za pomocnou sílu, leccos se od dobrých lidí musely přiučit. V práci je neodradí ani špatné počasí.
Práce jde karmelitkám od ruky. Aby ušetřily finance za pomocnou sílu, leccos se od dobrých lidí musely přiučit. V práci je neodradí ani špatné počasí. | Foto: Magdaléna Medková

Dnes je většina kláštera skoro hotová. Zbývá doladit interiér ve dvou ze čtyř křídel a také v nové kapli s kryptou. Opravy bosé karmelitky financují z prodeje svého bývalého kláštera na Hradčanech, kde teď sídlí jejich bratří. Protože ho ale prodaly za nekomerční cenu, jsou dnes závislé hlavně na pomoci a příspěvcích lidí. Od doby, kdy řeholnice vyhlásily první sbírku na serveru Donio.cz, jim nejen čtenáři Aktuálně.cz přispěli touto cestou čtyři miliony korun. Pro dokončení stavebních prací teď na portále žádají o další příspěvek v celkové hodnotě dvou milionů korun. Před Vánoci měly vybranou zhruba třetinu.

"Každý den zažíváme velkou míru solidarity a neustále nás to dojímá. Celý areál je dílem i všech těch, kteří se za nás modlí, pracují tu a přispívají nám. Bez této pomoci bychom to nezvládly. Vnímáme také pocit zodpovědnosti, abychom byly tím, kým máme být," říká sestra Marie, když se procházíme v nové kvadratuře budoucího kláštera s tím, že lidé často přispívají i hmotnými dary.

Přečtěte si reportáž v galerii a podívejte se i na to, co se bosým karmelitkám za tři roky podařilo vybudovat.

 

Právě se děje

Další zprávy