Jezdil sem Werich, pak odboráři. Zpátečnický hotel nabízí ubytování jak za socialismu

Jezdil sem Werich, pak odboráři. Zpátečnický hotel nabízí ubytování jak za socialismu
I tady zůstává vše stejné jako před padesáti lety.
Pokoje jsou zatím vybavené spíše spartánsky, starým nábytkem i matracemi, což podle recenzí ne každému vyhovuje.
Střídání majitelů a málo financí i vůle na celkovou rekonstrukci hotelu v 90. letech minulého století lze dnes vnímat jako výhodu. Interiér si díky tomu zachoval původní ráz i cenné prvky. Podlahy jsou obložené kubánským a bulharským mramorem, patra propojuje původní schodiště s tenkým kovovým zábradlím.
"Začali jsme spolupracovat s firmou Nanovo, která se zabývá renovací designového nábytku. Majitelé nám doporučili i architekta Jakuba Jirmana, který nám zpracoval studii pro proměnu interiéru. Držel se dost při zemi, přesto tam na nás bylo moc změn. Potřebujeme, aby se tady lidé cítili pořád stejně. Je to první zpátečnický hotel v Česku," vysvětluje majitel taneční školy v Praze, který dnes hotel vede s manželkou a svým bratrem.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
13. 3. 2023 10:28
O hotelu u rybníka Medlov nevěděl Jan Piskoř v roce 2014 vůbec nic. Sháněl tehdy místo, kde bude moct pořádat kurzy pro členy pražské taneční školy. Do oka mu padl inzerát odborových svazů, které hotel ve Fryšavě pod Žákovou horou nabízely k pronájmu. Budovu si zamiloval a po pár měsících se mu ji za pomoci známých podařilo odkoupit. Až po letech zjistil, že patří mezi ikony bruselského stylu.

"Před osmi lety to byla vybydlená stavba a neměla dobrou pověst. Odboráři tu měli nájemce, který jim přestal platit, a tak nám hotel nabídli na pár měsíců za symbolickou korunu s tím, že když do půl roku seženeme peníze, můžeme ho koupit," popisuje majitel hotelu.

Piskoř šel do pronájmu společně s jejich známým, zaujala je poloha místa a architektura. Mezitím se snažili sehnat peníze, za něž by nemovitost koupili. "Měli jsme dát dohromady 22 milionů korun, ale ještě den před termínem splacení jsme ty peníze neměli. Banka nám půjčila méně, než jsme očekávali, a tak jsme je museli shánět jinde. Zachránil nás až soukromý investor," popisuje spolumajitel taneční školy v Praze, který se dnes o hotel stará se svou ženou Klárou a bratrem Martinem.

Majitelé začali za chodu postupně odhalovat historii a hodnotu místa. Původně tu bývala chatková oblast pro dívčí tábory. Ve 30. letech minulého století vznikla na břehu funkcionalistická budova, kam na rekreaci jezdili členové Osvobozeného divadla, hlavně Jaroslav Ježek, Jiří Voskovec a Jan Werich. Potenciál a tradice místa pak daly vzniknout návrhu na rekreační středisko od architekta Jiřího Herzána, které se zapsalo mezi ikony modernistického bruselského stylu.

"Od začátku nás hotel něčím přitahoval. Když jsme se dozvěděli jeho historii, věděli jsme, že chceme hotel nechat tak, jak je. Jsem velký nostalgik a nerad měním staré věci, které fungují po generace. Naším mottem je 'Vítej zpátky', a teď nemyslím retro styl, ale spíš pocit jistoty. Lidé mají rádi, když vidí, že místo jejich vzpomínek zůstává stejné. Podobně jako když přijedou na prázdniny k babičce," říká Piskoř s tím, že se jedná i první zpátečnický hotel v Česku.

Hotel Medlov budí dojem, jako by se v něm zastavil čas. Ne všichni to ocení, majitelé ale věří, že se z něj časem stane místo, kam se lidé budou zase rádi vracet. Interiér má nábytek z doby socialismu, ale také řadu cenných prvků, které odkazují na věhlasnou dobu moderny. Podívejte se.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

Čistý zisk skupiny ČEZ loni stoupl na 80,7 miliardy korun. Meziročně víc než osminásobek

Čistý zisk energetické skupiny ČEZ loni stoupl na 80,7 miliardy z předloňských 9,9 miliardy korun. Významný nárůst podle firmy reflektuje enormní růst cen v důsledku ruské invaze na Ukrajinu, rekordní zisk z obchodování s komoditami na zahraničních trzích a vysokou provozní spolehlivost elektráren ČEZ. Provozní výnosy byly meziročně vyšší o 27 procent, dosáhly 288,5 miliardy korun. Skupina to v úterý oznámila v tiskové zprávě.

Skupina ČEZ patří k největším energetickým firmám v Česku. Jejím většinovým akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií. Letos ČEZ odvede českému státu více než 100 miliard korun na dividendách, daních z příjmů a odvodech z tržeb výroby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy