Je hřejivý jako mateřská náruč. Interiérem roku je dům v Praze s růžovým ostrůvkem

Je hřejivý jako mateřská náruč. Interiérem roku je dům v Praze s růžovým ostrůvkem
"Oslovily nás zejména oblé a bezstresové tvary, které navozují pocit bezpečí a vycházejí vstříc dětskému světu, dále záměrná hravost a individualizovaná barevnost. Autorka vhodně zkombinovala umělecká díla a vytvořila civilní interiér, který má předpoklad přirozeně stárnout," zní odůvodnění osmnáctičlenné mezinárodní poroty. 
V kategorii nízkonákladové bydlení zvítězila úprava garsoniéry nedaleko Výstaviště v pražských Holešovicích. Navrhla ho Zuzana Řepíková ze studia Designpro.
Jako nejlepší veřejný interiér porota ocenila restauraci Kút 12 v Banské Bystrici od studia PHA. Jeho úkolem bylo proměnit interiér pozdně středověkého domu na kavárnu, pizzerii, bar, restauraci s denním menu i à la carte nabídkou.
Veřejnost okouzlil byt na Vinohradech od studia Archistroj a Ateliér Horizont. Autoři návrhu získali nejvíce hlasů v kategorii Cena ČSOB stavební spořitelny.
Foto: Aktuálně.cz/Zuzana Veselá
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
17. 5. 2023 7:00
Má měkké a oblé tvary, svěží barevnost a poctivé materiály, které budou dobře stárnout. Vítězem soutěže Interiér roku se stal rodinný dům v Malešicích u Prahy od Martiny Šandové z ateliéru Ti architekti. Porota ocenila hravost i ženský element, jež autorka do domu vnesla.

"Oslovily nás zejména oblé a bezstresové tvary, které navozují pocit bezpečí a vycházejí vstříc dětskému světu, dále záměrná hravost a individualizovaná barevnost. Autorka vhodně zkombinovala umělecká díla a vytvořila civilní interiér, který má předpoklad přirozeně stárnout," zní odůvodnění osmnáctičlenné mezinárodní poroty. 

Podle zakladatele soutěže Petra Tschakerta je vítězný návrh skvělou ukázkou dobře zvládnutého rodinného bydlení. "Své obyvatele včetně dětí i domácích mazlíčků den co den vítá a objímá jako bezpečná náruč. Do návrhu se jistě promítla nejen nesporná profesionalita a talent autorky, ale také vysoce emocionální ženský pohled. Pár dní před vyhlášením vítězů Interiéru roku se sama stala šťastnou matkou," říká.

Při návrhu interiéru o velikosti bezmála 350 metrů čtverečních autorka vycházela z estetiky funkcionalismu, kterou hrubé novostavbě vtiskl její architekt Martin Kareš. "Jelikož nás investor přizval ještě v počátcích stavby, bylo tak možné ovlivnit částečně i dispoziční řešení a navrhnout interiér, který bude na míru rodině s třemi malými dětmi a psy. I vzhledem k dětem a veselé povaze rodiny, která se ráda setkává se svými přáteli, jsme chtěli, aby prostor působil svěže, hravě a barevně," vysvětluje vítězka soutěže.

Ceny si odnesli i vítězové v jednotlivých podkategoriích, jako byla rekonstrukce, veřejný interiér nebo nízkonákladové bydlení.

Přehled vítězů

Kategorie NOVOSTAVBA (+ ABSOLUTNÍ VÍTĚZ):
Dům Hra s růžovým ostrůvkem, Praha 
Autor: MgA. Martina Šandová, studio TI ARCHITEKTI

Kategorie REKONSTRUKCE:
Dům u zvonice, Bratislava
Autor: Ing. arch. Marián Gombarček, studio GMB

Kategorie NÍZKONÁKLADOVÉ BYDLENÍ:
Garsonka u výstaviště, Praha 
Autor: Ing. arch. Zuzana Řepíková, studio DESIGNPRO

Kategorie VEŘEJNÝ INTEIÉR I (restaurace, kavárny, hotely):
Restaurace Kút 12, Banská Bystrica
Autoři: Braňo Hovorka, Martin Paulíny, Natália Michalová, spolupráce Marek
Peťovský, studio PHA

Kategorie VEŘEJNÝ INTERIÉR II (obchody, služby, školy, zdravotnická
zařízení a veřejné prostory)
SOM STORE, Bratislava 
Autoři: Ing. arch. Peter Gonda, spolupráce Zoran Samoľ, Ľubomír Šoška, studio D415

Kategorie INTERIÉR ROKU -- SOMFY (kanceláře, huby a coworkingová
centra):
Kloboucká lesní, Bylnice 
Autoři: Ing. arch. Jan Mach, Ing. arch. Jan Vondrák, Ing. arch. Filip Cerha, Ing.
arch. Tobiáš Hrabec, Ing. arch. Igor Nesterov, studio MJÖLK ARCHITEKTI

Kategorie INTERIÉR ROKU -- KRONOSPAN (cena generálního partnera):
Dům u parku, Praha 
Autoři: Ing. arch Magdalena Rochová a Ing. arch. Radek Jaroušek, spolupráce Ing. arch. Lenka Mandelová a Ing. Radek Brandejs, studio JRA JAROUŠEK
ROCHOVÁ ARCHITEKTI

Kategorie HLASOVÁNÍ VEŘEJNOSTI - CENA ČSOB STAVEBNÍ
SPOŘITELNY:
Vinohradský zen, Praha 
Autoři: Ing. arch. Pavel Paseka a Ing. arch. Martin Žatečka, studio ARCHISTROJ, spolupráce Ing. arch. František Bosák a Ing. arch. Jolana Bosák Macháčková, studio ATELIER HORIZONT

Kategorie CENA NOVINÁŘŮ:
Byt E07, Praha
Autor: Ing. arch. Martina Homolková, studio MALFINIO
Foto: BoysPlayNice

Projděte si vítěze i v galerii.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Senát schválil snazší odstraňování nelegálních poutačů u silnic

Odstraňování nelegálních reklamních poutačů, které se objevily u silnic, by měli řešit správci nebo vlastníci komunikací. Senát to dnes schválil v rámci vládní novely, která transformuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) z příspěvkové organizace na státní podnik. Transformace má podle vlády zlepšit prověrku finančních toků a také přinést větší konkurenceschopnost na trh práce, aby ŘSD jako státní podnik mohlo lépe platit svoje odborníky.

Pokud vlastník nebo správce komunikace zjistí, že se u komunikace objevilo reklamní zařízení, obrátí se na příslušný úřad s dotazem, zda je povoleno. Pokud povoleno není, bude mít povinnost ho odstranit. Vlastníka reklamního poutače pak bude muset informovat například na internetu a poutač bude skladovat až tři roky na jeho náklady. Pokud si ho vlastník nevyzvedne, nechá nelegální poutač sešrotovat.

Novela, kterou nyní dostane k podpisu prezident, z odstraňování nepovolených poutačů vypouští správní řízení, které je komplikované hlavně kvůli doručování různých výzev vlastníkům. Navíc se vlastníci mohou změnit nebo mohou sídlit v zahraničí, kam se jim musí doručovat korespondence.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Piráti vyloučili ze strany tři zastupitele z Prahy 1, neplnili úkoly. Trojice to odmítá

Piráti vyloučili ze strany kvůli neplnění úkolů tři zastupitele z Prahy 1 - místostarostu čtvrti Davida Bodečka, radní pro sociální oblast Ivanu Antalovou a uvolněného člena zastupitelstva Martina Ardena. Rozhodnutí strana zveřejnila na svých stránkách. Upozornil na to server Deník N. Trojice vyloučených vytvořila na radnici Prahy 1 koalici s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1, přestože členská základna Pirátů byla proti. Následně trojice odmítla z koalice vystoupit. Vyloučení na webu strany uvádějí, že většinu povinností splnili. Bodeček Deníku N řekl, že zvažuje vystoupení z pirátského klubu na pražském magistrátu.

Členská základna Pirátů už loni v listopadu rozhodla poměrem 277 ku 167 hlasů, že se Piráti nemají účastnit koalice s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1. Tři zmínění zastupitelé Pirátů v čele s Bodečkem ale již tehdy oznámili, že koaliční smlouvu vypovídat nehodlají. Rozhodčí komise pirátské strany uložila letos v únoru třem zastupitelům z Prahy 1, aby buď vyjednali novou koaliční smlouvu, nebo současnou smlouvu vypověděli a vzdali se funkcí ve vedení radnice. Zadané úkoly doteď podle komise nesplnili.

Bodeček, Antalová a Arden ve společném prohlášení na webu strany naopak tvrdí, že většinu úkolů splnili, včetně předložení nové koaliční smlouvy. "Konstatujeme, že v průběhu mimořádného přezkumu jsme se opakovaně setkali se situacemi, kdy došlo k porušování pravidla subsidiarity, šíření dezinformací a manipulacím, které negativně ovlivnily naši pozici a poškozovaly nás," sdělili. Podle rozhodčí komise však trojice předložila jen dodatek ke koaliční smlouvě, a to navíc až po uplynutí lhůty stanovené komisí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy