Jako ze Star Treku. Týnec nad Sázavou postaví obřadní síň ve tvaru vesmírné lodi

Jako ze Star Treku. Týnec nad Sázavou postaví obřadní síň ve tvaru vesmírné lodi
Na obrázku působí jako by právě dosedla uprostřed borovicového háje. Smuteční síň, kterou pro Týnec nad Sázavou navrhlo studio Ivan Kroupa Architekti, lidé na sociálních sítích přirovnávají k UFO nebo vesmírné lodi Enterprise ze seriálu Star Trek.
Součástí investic budou kromě stavby i úprava okolní krajiny, zasazení borovicového háje nebo umístění laviček.
Interiér síně má být minimalistický, čistý a od vnější krajiny ho budou oddělovat jen prosklené stěny, které se v létě mohou otevřít a zvětšit vnitřní pietní prostor.
Na druhém místě se v soutěži umístil návrh na nízkou dřevostavbu od libereckého studia Mjölk.
Foto: Ivan Kroupa Architekti
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
9. 7. 2022 20:49
Moderní obřadní síň evokující loď Enterprise ze seriálu Star Trek vyroste ve středočeském Týnci nad Sázavou. Porotu, která vítězný návrh vybrala, si betonová konstrukce získala svým tvarem, přijatelnou cenou i prosklenými stěnami, ty se navíc v létě dají otevřít.

Budovu navrhlo studio Ivan Kroupa Architekti a vyjde na šest milionů korun. Kromě pietní stavby je součástí investice také nový borový háj, lavičky nebo osvětlení.

Ve veřejné soutěži si porota nastavila dvě hlavní kritéria - variabilnost interiéru a nízké náklady na realizaci stavby. Celkem vybírala z pěti návrhů, o vítězi ale rozhodla jednohlasně.

"Všechny návrhy měly svá pozitiva i negativa, ale tento přišel nejlepší jak odborné části poroty, tak zástupcům města. Věříme, že stavba bude velmi variabilní a dobře do hřbitova zapadne. A hlavně, že si v ní lidé při rozloučení se svými blízkými prožijí to, co prožít chtějí," říká hlavní architekt Týnce Jan Vaněček, který byl součástí poroty.

Projděte si vítězný návrh a podívejte se i na další kandidáty v soutěži.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Bidenovi začala letní dovolená, stráví ji s rodinou v Jižní Karolíně

Americkému prezidentovi Joeu Bidenovi začala letní dovolená, informuje agentura AP. Šéf Bílého domu podle ní stráví se svou rodinou v Jižní Karolíně nejméně sedm dní. Biden opustil Bílý dům v doprovodu první dámy Jill Bidenové. Na Andrewsově letecké základně v Marylandu nedaleko hlavního města Washingtonu na ně čekal prezidentský speciál Air Force One, který je dopravil do Charlestonu. Na palubě byli také prezidentův syn Hunter Biden, snacha Mellisa Cohenová a vnuk Beau.

Prezidentský pár má podle AP v plánu strávit dovolenou na ostrově Kiawah, kde bude mít k dispozici soukromou pláž a golfový resort. Na místě podle agentury zůstanou do úterý.

Bílý dům nereagoval na žádost AP o podrobnosti k Bidenovým dovolenkovým plánům, včetně dotazu, kdy se prezident vrátí do Washingtonu.

Letní dovolené jsou prezidentskou tradicí. George Bush mladší často trávil srpen prací na svém texaském ranči v téměř čtyřicetistupňových vedrech. Barack Obama se zdokonaloval v golfu na ostrově Martha's Vineyard u pobřeží Massachusetts. Donald Trump trávil čas ve svém soukromém golfovém klubu v New Jersey. Loni Bidenovy letní plány narušil legislativní kalendář, nárůst počtu případů covidu-19 a chaotické stahování amerických sil z Afghánistánu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Německá policie čelí kritice za to, že zastřelila nezletilého černocha v dětském domově

Německá policie čelí kritice za pondělní zásah v Dortmundu, při kterém její příslušník zastřelil nezletilého černocha. Uvedla to agentura DPA. Policie byla přivolána do dětského domova, protože mladík měl nůž. V Dortmundu se v úterý i ve středu uskutečnily demonstrace, jejichž účastníci požadovali vyšetření postupu policie.

Policejní hlídku přivolala v pondělí zaměstnankyně jednoho dětského domova v Dortmundu. Ohlásila, že viděla jednoho ze svěřenců s nožem. Na místě zasahovalo 11 policistů, kteří proti nezletilci použili oslňující granáty a slzný plyn. Když mladík zaútočil, jeden z policistů na něj vystřelil ze samopalu MP5 a pětkrát ho zasáhl.

Podle státní zástupkyně Carsten Dombertové je v případu stále mnoho nejasností. Podle ní se šestnáctiletý Senegalec léčil s psychickými problémy a neuměl dobře německy. Vyšetřovatelé také zvažují možnost, že si mladík chtěl nožem ublížit či spáchat sebevraždu. Podle Dombertové zatím nic nenasvědčuje tomu, že by v postupu policistů sehrála nějakou roli barva kůže útočníka.

V Dortmundu demonstrovaly stovky lidí za nezávislé prošetření události. Demonstranti se také pozastavují nad použitím samopalu při zásahu, kde bylo 11 policistů. Podle kriminologa Thomase Feltese tato okolnost mohla zvýšit napětí. Německá asociace právníků DAV kritizuje, že případ vyšetřují policisté z nedalekého města Recklinghausen a nikoli nezávislý orgán.

Zdroj: ČTK
Další zprávy