Jako z Rozmarného léta. V 90. letech málem zanikla, dnes plovárnu u Prahy lidi milují

Jako z Rozmarného léta. V 90. letech málem zanikla, dnes plovárnu u Prahy lidi milují
Na plovárně si lidé užívají klid a travnaté břehy. V některých situacích se chovají stejně  jako za první republiky.
Převozníci vozili nejen lidi, ale i zásoby do protějšího hotelu Kormorán.
A podobně to funguje i dnes.
Koupadla leží v místech, kde se Sázava stéká s Mnichovkou, a hladina vody je tu dostatečně mělká na to, aby se řeka dala přejít na druhý břeh. Brod si dnes užívají hlavně děti, ve středověku tudy ale putovaly výpravy knížat a hospodáři s dobytkem.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
Aktualizováno 2. 7. 2022 10:36
Zatímco československý stát teprve vznikal, plovárna v Senohrabech už slavila skoro dvacet let své existence. Jedny z nejstarších říčních lázní v republice, jež provozoval Okrašlovací spolek, byly oblíbené u pražské střední třídy, časem se sem sjížděli i umělci a trampové. Dnes se o modrobílý domek a kabinky na břehu starají nadšenci a díky nim koupání na řece Sázavě zažívá další zlatý věk.

Plovárna Senohraby se nachází v okrese Praze-východ, je obklopená lesem a řekou, na níž mezi dvěma břehy pendluje převozník s modrobílým tričkem. I když je na většině místech voda jen po kolena, ke brodu se chodí vydovádět lidé všech generací.

U modrobílého domku se sluní správci areálu, kteří kouzlo plovárny objevili před 25 lety a společně jí vdechli atmosféru Rozmarného léta. I když historie místa sahá až do konce 19. století, v divokých 90. letech se na plovárnu odvážil jen málokdo, a tak téměř zanikla. Podívejte se, jak se lidé k řece zase navrací. Užívají si ji stejně jako před sto lety.

 

Právě se děje

Další zprávy