Jako by zrovna odešel. Věrná rekonstrukce ukazuje, jak bydlel Jan Werich

TV Architect
6. 12. 2020 7:30
Většina z nás si Werichovu vilu zajisté spojí s významným českým filmovým a divadelním hercem, dramatikem a filmovým scenáristou. Zajímavostí ale je, že byť dům proslavil především Jan Werich, před ním v něm bydlela řada dalších významných osobností.
Stavba, jakou jí známe dnes v místech vyrostla po několika úpravách až v renesančním období. | Video: Tv Architect

Pořad Skryté poklady architektury připravuje internetová televize TV Architect. Podívejte se i na další díly tohoto cyklu. 

První zmínka o stavbě dnešní Werichovy vily pochází z roku 1580. Od druhé čtvrtiny 17. století zde měl koželužnu Servác Engel, který byl za obranu Prahy proti Švédům povýšen v roce 1648 do šlechtického stavu.

V době vzniku byla pro smích. Dnes stavbu v centru Prahy obdivuje celý svět:

Stavba, jak ji známe dnes, v místech vyrostla po několika úpravách až v renesančním období. V době klasicismu budovu pro rodinu Nosticů upravil slavný architekt Ignác Palliardi. Po rekonstrukci se do domu nastěhoval vychovatel rodiny Nosticů Josef Dobrovský. Na úpravách se ale podílel v meziválečné éře i Bohumil Hübschmann.

Kromě buditele a zakladatele slavistiky Dobrovského (má pomník v parku před vilou), zde bydleli i historik umění Zdeněk Wirth (busta na ohradní zdi), herec Jiří Voskovec (1946-1948) nebo básník Vladimír Holan (1948-1968). Samotný Werich ve vile žil v letech 1945-1980.

V současné době má dům v pronájmu od Prahy 1 Nadace Jana a Medy Mládkových. Najdeme zde stálou expozici věnovanou Werichovi a Osvobozenému divadlu. V suterénu poté najdeme prostor věnovaný dějinám Kampy a legendě o golemovi, v podkroví pak víceúčelový sál, kde se konají přednášky, divadelní představení a koncerty. Dále je zde muzeum, obchod a také kavárna.

 

Právě se děje

Další zprávy