Kupte si celou banku, je za hubičku. Děčínská spořitelna jde do dražby

Kupte si celou banku, je za hubičku. Děčínská spořitelna jde do dražby
Peněžní ústav začal v Děčíně fungovat už v polovině 19. století. Zpočátku neměl vlastní sídlo ani zaměstnance, spravoval jen několik set účtů a jeho fungování kontrolovalo město.
Úlohou prvních spořitelen v Rakousku-Uhersku bylo povzbudit méně majetné vrstvy k lepšímu hospodaření, pracovitosti a nabídnout menším hospodářům nové možnosti úvěrů. Měly také finančně pomáhat k rozvoji obcí a měst, proto mohly zpočátku investovat jen do takových komodit, u nichž nebylo moc velké riziko ztráty, například do nákupu státních dluhopisů.
Zdobený dům s mansardovou střechou, který stojí na Komenského náměstí, si spořitelna jménem Tetschner Sparkasse nechala navrhnout vídeňským architektem Franzem Neumannem.
Je to jeden z mála pozůstatků z první republiky.
Foto: Aktuálně.cz/Radomír Kočí - Poznej domy
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
28. 11. 2023 6:07
Neobarokní budova v Děčíně z roku 1902 je upomínkou na rakousko-uherský model, kdy peněžní ústavy investovaly do rozvoje obcí a měst. Ze spořitelen odcházely peníze na stavbu škol, nemocnic nebo kultivaci zeleně. Teď jde historická budova, kde sídlil i úřad práce, do dražby. Má obří trezor a vyvolávací cenu 7,5 milionu korun, což je dvakrát méně než reálná hodnota domu.
 

Právě se děje

Další zprávy