Dům v Berouně se zakousl do svahu a zbavil se sousedů i silnice

Dům v Berouně se zakousl do svahu a zbavil se sousedů i silnice
Nelehký úkol dostala architektka Markéta Bromová od mladé rodiny z Berounska. V zastavěné části na kraji města navrhovala dům, který se musel vypořádat s nevýhodami místa.
Jádro domu navazuje velkou prosklenou stěnou na terasu a tím se pomyslně rozšiřuje do zahrady.
Do jídelny s prosklenou stěnou vnáší barevný prvek velká knihovna s barevnými obálkami publikací.
"Pozemek má specifický charakter – výrazně klesá od přístupové silnice směrem na sever k zahradě, po stranách ho navíc obklopují sousední domy. Hlavní výzva proto byla vyrovnat se s výškovým rozdílem, orientací a odstupy od sousedů," popisuje architektka.
Foto: Aktuálně.cz/ Veronika Raffajová
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
12. 4. 2023 9:57
Nelehký úkol dostala architektka Markéta Bromová od mladé rodiny z Berounska. V zastavěné části na kraji města navrhovala dům, který se musel vypořádat se svažitým pozemkem, sousedy i přilehlou silnicí. Hlavním přáním majitelů přitom bylo, aby se domov rozkládal jen na jedné úrovni a měl dostatek soukromí. Nemovitost tak od ulice ustupuje dál do zahrady a otevírá se až ke vzdálenějším domům.

"Na projektu jsem začala pracovat, když mojí malé holčičce bylo jen pár měsíců. Klienti v té době měli také miminko, které se narodilo ve stejný den jako moje. Hlavním zadáním bylo, aby celé obytné patro mělo jednu úroveň," vysvětluje architektka Markéta Bromová, která na realizaci domu spolupracovala s Petrou Ciencialovou a Lenkou Míkovou.

Dům má téměř 180 metrů čtverečních. V zahradě k němu přiléhá menší přístavba se saunou a bazénkem, na úrovni silnice má velkou garáž a sklad. Obývací pokoj a jídelna se díky velké prosklené stěně otevírají na terasu a tím mizí hranice mezi interiérem a exteriérem. Podívejte se.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy