Dříve klášter, pak ruina na odpis. Kamarádi v Mělníku proměnili památku v dům seniorů

Dříve klášter, pak ruina na odpis. Kamarádi v Mělníku proměnili památku v dům seniorů
Bývalý klášter augustiniánů stojí v Pšovce u Mělníka a pochází z 13. století. Budova v posledních letech chátrala a její majitel Jiří Lobkowicz se ji bezúspěšně snažil prodat. Před dvěma lety u ní zastavil Tomáš Eckschlager a ještě jako zaměstnanec německého penzijního fondu začal s majitelem vyjednávat o koupi.
V pokojích jsou zachované barokní klenby a postele i nábytek jsou klientům uzpůsobeny tak, aby vyhovovaly i těm, kteří mají zhoršenou schopnost pohybu.
Součástí atria je i kašna a v ní stříbrné rybky, které můžou klienti lovit pomocí prutu a magnetu. "Do fontány nám samovolně začali návštěvy házet mince pro štěstí a klienti tak místo rybek často uloví i nějakou tu korunu," usmívá se jeden ze spolumajitelů.
... nebo komorní jídelna s restaurovanými barokními štuky, ke které přiléhá vybavená moderní kuchyň s celodenní stravou pro klienty.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
30. 9. 2021 6:00
Tomáš Eckschlager a Lukáš Drásta ještě před dvěma lety pracovali na manažerských postech německého penzijního fondu a nikdy by je nenapadlo, že spolu budou zachraňovat kulturní památku. Klášter v Mělníku ale dvojici okouzlil a nadchl svým potenciálem, a tak během pár měsíců odešli z práce, vzali si půjčku a citlivě ho proměnili v domov pro seniory a se zvláštním režimem.

"Ze začátku jsme neměli úplně jasný záměr. Má manželka i Lukáš se ale shodli na tom, že by v bývalém klášteře byl krásný domov pro seniory," vysvětluje architekt a spolumajitel seniorského domu Senlife v Mělníku Tomáš Eckschlager s tím, že nevěděli, jak tyto služby v Česku fungují. "A tak jsme na 'tajňačku' objezdili asi 50 domovů. Zjistili jsme, že jejich kvalita skomírá, a řekli si, že to dokážeme udělat lépe." 

Vydejte se s námi na prohlídku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Stát odpustí DPH u energií na listopad a prosinec, schválila vláda

Ministerstvo financí odpustí DPH u energií na listopad a prosinec, schválila vláda. Na odpuštění DPH by měla navázat novela, která by tuto úlevu měla prodloužit, uvedla ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Ta už dříve sdělila, že odpuštění DPH je mimořádný úkon, který zatím využila jen v případě respirátorů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy