Rychle, levně a pak zbourat. Baťovské domky vydržely sto let a staly se bydlením snů

Rychle, levně a pak zbourat. Baťovské domky vydržely sto let a staly se bydlením snů
Domy z režných cihel tvoří dnes podstatnou část městské památkové zóny Zlín a jsou vzpomínkou na továrníka a vizionáře Tomáše Baťu, který před 90 lety tragicky zahynul při havárii letadla. Podle jeho představ se vystavělo celkem šest čtvrtí s více než dvěma tisíci domky, které si pronajímali jeho zaměstnanci.
V jednodomku Infopointu baťovského bydlení se nedochovalo žádné původní vybavení. V přízemí je ale stálá výstava, která návštěvníkům Zlína pomáhá pochopit, jak fungovala ubytovací politika obuvnického koncernu Baťa v meziválečném období.
V současné době si majitelé nechávají domky různě přistavovat a zateplovat. Původní režné zdivo začínají překrývat napodobeniny z červených nebo oranžových dlaždic.
"Alladin připlul přes oceán lodí rozložený na jednotlivé díly. Kromě něj přijel z Ameriky také odborník na typologii dřevostaveb, stavitel Rudolf Švácha, kterého chtěl podnik využít pro školení zlínských řemeslníků. Dřevěný domek našel místo ve čtvrti Letná, pro tehdejší středoevropské klima se ale příliš neodsvědčil, a tak od něj firma ustoupila," vysvětluje Šmardová s tím, že Alladin je dnes ve Zlíně jediný svého druhu.
Foto: Tomáš Vocelka
Magdaléna Medková Tomáš Vocelka Magdaléna Medková, Tomáš Vocelka
20. 7. 2022 6:00
Domy z režných cihel, zahrady a u nich vzrostlé stromy. Čtvrť Letná je dnes jednou z nejkrásnějších částí Zlína a po sto letech se znovu stává ideálem pro mladé rodiny. Tomáš Baťa, který před 90 lety nešťastně zahynul při havárii letadla, ji nechal vystavět pro své zaměstnance. Plánoval, že v budoucnu ustoupí modernější výstavbě, k tomu ale nikdy nedošlo a dnes znovu stoupá na ceně.
 

Právě se děje

Další zprávy