Rychle, levně a pak zbourat. Baťovské domky vydržely sto let a staly se bydlením snů

Rychle, levně a pak zbourat. Baťovské domky vydržely sto let a staly se bydlením snů
Domy z režných cihel tvoří dnes podstatnou část městské památkové zóny Zlín a jsou vzpomínkou na továrníka a vizionáře Tomáše Baťu, který před 90 lety tragicky zahynul při havárii letadla. Podle jeho představ se vystavělo celkem šest čtvrtí s více než dvěma tisíci domky, které si pronajímali jeho zaměstnanci.
V jednodomku Infopointu baťovského bydlení se nedochovalo žádné původní vybavení. V přízemí je ale stálá výstava, která návštěvníkům Zlína pomáhá pochopit, jak fungovala ubytovací politika obuvnického koncernu Baťa v meziválečném období.
V současné době si majitelé nechávají domky různě přistavovat a zateplovat. Původní režné zdivo začínají překrývat napodobeniny z červených nebo oranžových dlaždic.
"Alladin připlul přes oceán lodí rozložený na jednotlivé díly. Kromě něj přijel z Ameriky také odborník na typologii dřevostaveb, stavitel Rudolf Švácha, kterého chtěl podnik využít pro školení zlínských řemeslníků. Dřevěný domek našel místo ve čtvrti Letná, pro tehdejší středoevropské klima se ale příliš neodsvědčil, a tak od něj firma ustoupila," vysvětluje Šmardová s tím, že Alladin je dnes ve Zlíně jediný svého druhu.
Foto: Tomáš Vocelka
Magdaléna Medková Tomáš Vocelka Magdaléna Medková, Tomáš Vocelka
20. 7. 2022 6:00
Domy z režných cihel, zahrady a u nich vzrostlé stromy. Čtvrť Letná je dnes jednou z nejkrásnějších částí Zlína a po sto letech se znovu stává ideálem pro mladé rodiny. Tomáš Baťa, který před 90 lety nešťastně zahynul při havárii letadla, ji nechal vystavět pro své zaměstnance. Plánoval, že v budoucnu ustoupí modernější výstavbě, k tomu ale nikdy nedošlo a dnes znovu stoupá na ceně.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Bidenovi začala letní dovolená, stráví ji s rodinou v Jižní Karolíně

Americkému prezidentovi Joeu Bidenovi začala letní dovolená, informuje agentura AP. Šéf Bílého domu podle ní stráví se svou rodinou v Jižní Karolíně nejméně sedm dní. Biden opustil Bílý dům v doprovodu první dámy Jill Bidenové. Na Andrewsově letecké základně v Marylandu nedaleko hlavního města Washingtonu na ně čekal prezidentský speciál Air Force One, který je dopravil do Charlestonu. Na palubě byli také prezidentův syn Hunter Biden, snacha Mellisa Cohenová a vnuk Beau.

Prezidentský pár má podle AP v plánu strávit dovolenou na ostrově Kiawah, kde bude mít k dispozici soukromou pláž a golfový resort. Na místě podle agentury zůstanou do úterý.

Bílý dům nereagoval na žádost AP o podrobnosti k Bidenovým dovolenkovým plánům, včetně dotazu, kdy se prezident vrátí do Washingtonu.

Letní dovolené jsou prezidentskou tradicí. George Bush mladší často trávil srpen prací na svém texaském ranči v téměř čtyřicetistupňových vedrech. Barack Obama se zdokonaloval v golfu na ostrově Martha's Vineyard u pobřeží Massachusetts. Donald Trump trávil čas ve svém soukromém golfovém klubu v New Jersey. Loni Bidenovy letní plány narušil legislativní kalendář, nárůst počtu případů covidu-19 a chaotické stahování amerických sil z Afghánistánu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Německá policie čelí kritice za to, že zastřelila nezletilého černocha v dětském domově

Německá policie čelí kritice za pondělní zásah v Dortmundu, při kterém její příslušník zastřelil nezletilého černocha. Uvedla to agentura DPA. Policie byla přivolána do dětského domova, protože mladík měl nůž. V Dortmundu se v úterý i ve středu uskutečnily demonstrace, jejichž účastníci požadovali vyšetření postupu policie.

Policejní hlídku přivolala v pondělí zaměstnankyně jednoho dětského domova v Dortmundu. Ohlásila, že viděla jednoho ze svěřenců s nožem. Na místě zasahovalo 11 policistů, kteří proti nezletilci použili oslňující granáty a slzný plyn. Když mladík zaútočil, jeden z policistů na něj vystřelil ze samopalu MP5 a pětkrát ho zasáhl.

Podle státní zástupkyně Carsten Dombertové je v případu stále mnoho nejasností. Podle ní se šestnáctiletý Senegalec léčil s psychickými problémy a neuměl dobře německy. Vyšetřovatelé také zvažují možnost, že si mladík chtěl nožem ublížit či spáchat sebevraždu. Podle Dombertové zatím nic nenasvědčuje tomu, že by v postupu policistů sehrála nějakou roli barva kůže útočníka.

V Dortmundu demonstrovaly stovky lidí za nezávislé prošetření události. Demonstranti se také pozastavují nad použitím samopalu při zásahu, kde bylo 11 policistů. Podle kriminologa Thomase Feltese tato okolnost mohla zvýšit napětí. Německá asociace právníků DAV kritizuje, že případ vyšetřují policisté z nedalekého města Recklinghausen a nikoli nezávislý orgán.

Zdroj: ČTK
Další zprávy