Visutý most v Dolní Moravě patří mezi 50 nejlepších míst na světě, píše časopis Time

Visutý most v Dolní Moravě patří mezi 50 nejlepších míst na světě, píše časopis Time
Pěší most nazvaný Sky Bridge 721 je součástí rekreačního areálu na Orlickoústecku, a jak vyplývá z názvu, překonává délku asi tři čtvrtě kilometru. Návštěvnost je nyní tak vysoká, že překonala původní odhady investora.
Konstrukce se táhne nad údolím Mlýnského potoka a spojuje dva protilehlé hřebeny Slamník a Chlum.
Rozhledna, kterou navrhl architekt Zdeněk Fránek, do kraje ročně přiláká několik set tisíc turistů, vzhledem k pandemii však bylo číslo poslední dva roky o poznání nižší, což uvítali zejména obyvatelé Dolní Moravy. Starosta Richard Novák před pěti lety řekl, že někteří místní rozhlednu považují za cirkusovou atrakci.
Obec si myslí, že atrakce, které jsou v nechráněné krajinné oblasti, zastaví turisty před ochranným pásmem. Místostarosta si uvědomuje negativa, která se s turisty pojí, jako je nadměrný pohyb lidí v obci nebo znečišťování životního prostředí. Podle něj je ale nutné vnímat všechny souvislosti. "Je potřeba se podívat do historie, jak tu lidé žili. Před druhou světovou válkou v údolí trvale bydlely tři tisíce lidí. Po odsunu to dlouhodobě osciluje mezi 250 a 300 stálými obyvateli. Před rokem 2015 tu chtělo bydlet málo lidí a v roce 2018 jsme najednou měli největší příliv obyvatel v celém Česku. Několikanásobně se zvedly ceny nemovitostí a my zvýšili daně z nich na maximum. Takže jasně, jsou tu určitá negativa, ale také spoustu pozitivních aspektů, které obci pomáhají se rozvíjet," dodává.
Foto: Time Magazine
Magdaléna Medková ČTK Magdaléna Medková, ČTK
Aktualizováno 12. 7. 2022 16:18
Delší než pěší mosty v portugalském a švýcarském středisku. Taková je visutá lávka, která byla před dvěma měsíci otevřena v Dolní Moravě. Nyní se most dostal i na titulní stranu časopisu Time, který atrakci vybral mezi 50 nejlepších míst na světě, která se letos vyplatí navštívit. Podívejte se v galerii, jak to vypadalo, když se most stavěl.

První měsíc od otevření přešlo po světově nejdelším visutém mostě pro pěší v Dolní Moravě 45 tisíc lidí.

Díky masivní propagaci včetně státní agentury CzechTourism atrakce láká turisty z celého světa, konstatoval marketingový manažer skicentra Sněžník v Dolní Moravě Tomáš Drápal.

"Kromě češtiny a polštiny, která tady před covidovou dobou byla naprosto normální, se nyní přidala holandština, němčina, angličtina. Jsou tu auta z Nizozemska, Belgie, Francie, Velké Británie, je tady také hodně Japonců. Má to skutečně světový přesah," uvedl Drápal. Podle něj turisté, kteří v Česku navštěvují nejznámější památky v Praze či Kutné Hoře, neváhají udělat si krátký výlet i do Dolní Moravy.

Most se otevřel 13. května. Ve výšce 95 metrů překonává údolí Mlýnského potoka z horského hřebene Slamník na hřeben Chlum. S délkou 721 metrů překonává dosud nejdelší visutou pěší lávku, která je v Portugalsku nedaleko města Arouca na sever od Lisabonu (měří 512 metrů).

Podle Drápala přináší Sky Bridge rovněž synergický efekt pro další turistické atraktivity v oblasti. Zvyšuje se zájem o vyhlídkovou věž Stezka v oblacích v areálu střediska, kterou v minulosti navštívilo i 300 tisíc lidí ročně, turisté míří ke klášteru na Hoře Matky Boží u blízkých Králík nebo do objektů Muzea československého opevnění v Králické pevnostní oblasti.

Už před dokončením stavby budil most nevoli u ochránců přírody, kterým se dlouhodobě nelíbí, že nové atrakce lákají do oblasti čím dál více turistů a obec podle nich může "brzy vypadat jako Špindlerův Mlýn". Část obyvatel Dolní Moravy se zase obávala zvýšeného pohybu lidí a neúnosného provozu v obci. 

Nejdelší lávka na světě. Prošli jsme se po atrakci Skybridge | Video: Jakub Zuzánek, Martin Krepindl
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

V lavině ve Vysokých Tatrách na Slovensku zemřeli dva horolezci

Dva horolezci zemřeli v neděli v lavině ve Vysokých Tatrách na Slovensku.Informovala o tom v pondělí místní horská záchranná služba. Skupinu tří horolezců zasáhla sněhová masa v oblasti ledopádů.

Pád laviny ohlásil záchranářům polský horolezec, kterého lavina částečně zasypala a který neměl kontakt se svými dvěma kolegy. Místo prohledali horští záchranáři. Pomocí lavinového vyhledávače lokalizovali nezvěstné horolezce, z laviny je pak vyhrabali už bez známek života. Následně pomohli částečně zasypanému muži a doprovodili ho do údolí.

Ve slovenských horách přišlo za loňský rok o život 56 lidí, což je výrazně více než v předchozích letech.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Vědci identifikovali vrak potopený u pobřeží Anglie, jde o válečnou loď ze 17. století

Vědcům se podařilo vyřešit záhadu obestírající původ lodi, která se v 17. století potopila u břehů Anglie s nákladem vybraného italského mramoru. Jak informoval zpravodajský server Daily Mail, vrak památkově chráněného plavidla u pobřeží Sussexu patří holandské válečné lodi Klein Hollandia.

Loď byla postavena v roce 1656 a vlastnila ji rotterdamská admiralita. Klein Hollandia se zapojila do všech velkých bitev druhé anglo-nizozemské války (1665-1667). V roce 1672 byla součástí loďstva admirála de Haese, které bylo posláno jako doprovod flotily ze Smyrny plující ze Středozemí přes Lamanšský průliv do Nizozemska.

U ostrova Wight lodě napadla anglická flotila pod velením admirála Holmese. Vypukla zuřivá bitva, při níž byla loď Klein Hollandia těžce poškozena a kapitán lodi Jan Van Nes byl zabit. Angličané loď dobyli, nalodili se na ni, ale krátce po té se Klein Hollandia potopila s anglickými i holandskými námořníky na palubě. Tato překvapivá akce, kterou provedla relativně malá anglická námořní jednotka, přispěla k začátku třetí anglo-nizozemské války.

Potopené plavidlo bylo objeveno v roce 2019. Ačkoli nebylo známo, o jakou loď se jedná, dostal vrak nejvyšší stupeň památkové ochrany. Výzkum prováděli během uplynulého roku odborníci z Británie i Nizozemska. Použili přitom důkazy, které z vraku vylovili profesionální i dobrovolní potápěči, stejně jako analýzu letokruhů z vzorků dřeva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy