Visutý most v Dolní Moravě patří mezi 50 nejlepších míst na světě, píše časopis Time

Visutý most v Dolní Moravě patří mezi 50 nejlepších míst na světě, píše časopis Time
Pěší most nazvaný Sky Bridge 721 je součástí rekreačního areálu na Orlickoústecku, a jak vyplývá z názvu, překonává délku asi tři čtvrtě kilometru. Návštěvnost je nyní tak vysoká, že překonala původní odhady investora.
Konstrukce se táhne nad údolím Mlýnského potoka a spojuje dva protilehlé hřebeny Slamník a Chlum.
Rozhledna, kterou navrhl architekt Zdeněk Fránek, do kraje ročně přiláká několik set tisíc turistů, vzhledem k pandemii však bylo číslo poslední dva roky o poznání nižší, což uvítali zejména obyvatelé Dolní Moravy. Starosta Richard Novák před pěti lety řekl, že někteří místní rozhlednu považují za cirkusovou atrakci.
Obec si myslí, že atrakce, které jsou v nechráněné krajinné oblasti, zastaví turisty před ochranným pásmem. Místostarosta si uvědomuje negativa, která se s turisty pojí, jako je nadměrný pohyb lidí v obci nebo znečišťování životního prostředí. Podle něj je ale nutné vnímat všechny souvislosti. "Je potřeba se podívat do historie, jak tu lidé žili. Před druhou světovou válkou v údolí trvale bydlely tři tisíce lidí. Po odsunu to dlouhodobě osciluje mezi 250 a 300 stálými obyvateli. Před rokem 2015 tu chtělo bydlet málo lidí a v roce 2018 jsme najednou měli největší příliv obyvatel v celém Česku. Několikanásobně se zvedly ceny nemovitostí a my zvýšili daně z nich na maximum. Takže jasně, jsou tu určitá negativa, ale také spoustu pozitivních aspektů, které obci pomáhají se rozvíjet," dodává.
Foto: Time Magazine
Magdaléna Medková ČTK Magdaléna Medková, ČTK
Aktualizováno 12. 7. 2022 16:18
Delší než pěší mosty v portugalském a švýcarském středisku. Taková je visutá lávka, která byla před dvěma měsíci otevřena v Dolní Moravě. Nyní se most dostal i na titulní stranu časopisu Time, který atrakci vybral mezi 50 nejlepších míst na světě, která se letos vyplatí navštívit. Podívejte se v galerii, jak to vypadalo, když se most stavěl.

První měsíc od otevření přešlo po světově nejdelším visutém mostě pro pěší v Dolní Moravě 45 tisíc lidí.

Díky masivní propagaci včetně státní agentury CzechTourism atrakce láká turisty z celého světa, konstatoval marketingový manažer skicentra Sněžník v Dolní Moravě Tomáš Drápal.

"Kromě češtiny a polštiny, která tady před covidovou dobou byla naprosto normální, se nyní přidala holandština, němčina, angličtina. Jsou tu auta z Nizozemska, Belgie, Francie, Velké Británie, je tady také hodně Japonců. Má to skutečně světový přesah," uvedl Drápal. Podle něj turisté, kteří v Česku navštěvují nejznámější památky v Praze či Kutné Hoře, neváhají udělat si krátký výlet i do Dolní Moravy.

Most se otevřel 13. května. Ve výšce 95 metrů překonává údolí Mlýnského potoka z horského hřebene Slamník na hřeben Chlum. S délkou 721 metrů překonává dosud nejdelší visutou pěší lávku, která je v Portugalsku nedaleko města Arouca na sever od Lisabonu (měří 512 metrů).

Podle Drápala přináší Sky Bridge rovněž synergický efekt pro další turistické atraktivity v oblasti. Zvyšuje se zájem o vyhlídkovou věž Stezka v oblacích v areálu střediska, kterou v minulosti navštívilo i 300 tisíc lidí ročně, turisté míří ke klášteru na Hoře Matky Boží u blízkých Králík nebo do objektů Muzea československého opevnění v Králické pevnostní oblasti.

Už před dokončením stavby budil most nevoli u ochránců přírody, kterým se dlouhodobě nelíbí, že nové atrakce lákají do oblasti čím dál více turistů a obec podle nich může "brzy vypadat jako Špindlerův Mlýn". Část obyvatel Dolní Moravy se zase obávala zvýšeného pohybu lidí a neúnosného provozu v obci. 

Nejdelší lávka na světě. Prošli jsme se po atrakci Skybridge | Video: Jakub Zuzánek, Martin Krepindl
 

Právě se děje

Další zprávy