"Kachlíkárna" v Praze byla kdysi chlouba Československa, teď se otevře veřejnosti

"Kachlíkárna" v Praze byla kdysi chlouba Československa, teď se otevře veřejnosti
Dojem ze současného stavu interiéru je silný, a to především proto, že se dispozice téměř nezměnila, a vstupní lobby tak působí jako ohromná loď kostela.
Světlo do interiéru prochází i čelní stranou skrz prosklené kanceláře. "Světlo bylo v budově zásadní. Ono to vychází z ideálů první republiky, které se ale táhnou až k antice. Je to o harmonii člověka - těla a mysli a sounáležitosti s přírodou. Jsou to ideály, které u nás hájili lidé jako Tyrš a sokolské hnutí. Komplexní pohled na svět, který generovaly prvorepublikové intelektuální spolky, se pak přenášel i do architektury," tvrdí autor rekonstrukce, která získala titul Stavba roku 2021 i cenu Národního památkového ústavu.
Zábradlí na schodišti je obnovené v původních barvách.
"Dlouho jsem pro to hledal správné vyjádření a dnes s oblibou říkám, že v budově se skrývá enigmatická krása, zkrátka nějak zvláštně zakódovaná v jednotlivých detailech. Každá denní doba navíc dává prostoru jiný charakter," říká Tichý.
Foto: KIVA Photo
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
Aktualizováno 17. 5. 2023 10:14
Historické paláce, moderní kancelářské budovy nebo technické památky se díky festivalu Open House o víkendu otevřou veřejnosti. Do devátého ročníku se zapojili majitelé celkem 109 pražských sídel. Nahlédnout můžete například do bývalého sídla Elektrických podniků na adrese Bubenská 1 v Praze, které se před dvěma lety proměnilo v sídlo reklamních agentur.

Zapojením do festivalu Open House chce nájemce zdařilou rekonstrukci ukázat i lidem. Proměnu dlouho přehlížené budovy vedl architekt Marek Tichý a nebyla jednoduchá. Památka, kterou ve 30. letech minulého století navrhl Adolf Benš a Josef Kříž, patřila mezi nejmodernější administrativní budovy v Evropě, například měla jako jedna z prvních klimatizaci. Některé prvky však neodolaly času a musely se předělat. 

V budově bývalých Elektrických podniků, která si vysloužila přezdívku "kachlíkárna", teď sídlí společnost WPP, zaměřující se na reklamu, média a public relations. Stejně jako před 80 lety ji k práci využívá 1200 zaměstnanců. Součástí budovy je moderní recepce, jídelna, zasedačky a kanceláře.

Podívejte se na srovnání, jak to v budově vypadalo před obnovou a jaká atmosféra je v ní nyní.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Senát schválil snazší odstraňování nelegálních poutačů u silnic

Odstraňování nelegálních reklamních poutačů, které se objevily u silnic, by měli řešit správci nebo vlastníci komunikací. Senát to dnes schválil v rámci vládní novely, která transformuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) z příspěvkové organizace na státní podnik. Transformace má podle vlády zlepšit prověrku finančních toků a také přinést větší konkurenceschopnost na trh práce, aby ŘSD jako státní podnik mohlo lépe platit svoje odborníky.

Pokud vlastník nebo správce komunikace zjistí, že se u komunikace objevilo reklamní zařízení, obrátí se na příslušný úřad s dotazem, zda je povoleno. Pokud povoleno není, bude mít povinnost ho odstranit. Vlastníka reklamního poutače pak bude muset informovat například na internetu a poutač bude skladovat až tři roky na jeho náklady. Pokud si ho vlastník nevyzvedne, nechá nelegální poutač sešrotovat.

Novela, kterou nyní dostane k podpisu prezident, z odstraňování nepovolených poutačů vypouští správní řízení, které je komplikované hlavně kvůli doručování různých výzev vlastníkům. Navíc se vlastníci mohou změnit nebo mohou sídlit v zahraničí, kam se jim musí doručovat korespondence.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Piráti vyloučili ze strany tři zastupitele z Prahy 1, neplnili úkoly. Trojice to odmítá

Piráti vyloučili ze strany kvůli neplnění úkolů tři zastupitele z Prahy 1 - místostarostu čtvrti Davida Bodečka, radní pro sociální oblast Ivanu Antalovou a uvolněného člena zastupitelstva Martina Ardena. Rozhodnutí strana zveřejnila na svých stránkách. Upozornil na to server Deník N. Trojice vyloučených vytvořila na radnici Prahy 1 koalici s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1, přestože členská základna Pirátů byla proti. Následně trojice odmítla z koalice vystoupit. Vyloučení na webu strany uvádějí, že většinu povinností splnili. Bodeček Deníku N řekl, že zvažuje vystoupení z pirátského klubu na pražském magistrátu.

Členská základna Pirátů už loni v listopadu rozhodla poměrem 277 ku 167 hlasů, že se Piráti nemají účastnit koalice s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1. Tři zmínění zastupitelé Pirátů v čele s Bodečkem ale již tehdy oznámili, že koaliční smlouvu vypovídat nehodlají. Rozhodčí komise pirátské strany uložila letos v únoru třem zastupitelům z Prahy 1, aby buď vyjednali novou koaliční smlouvu, nebo současnou smlouvu vypověděli a vzdali se funkcí ve vedení radnice. Zadané úkoly doteď podle komise nesplnili.

Bodeček, Antalová a Arden ve společném prohlášení na webu strany naopak tvrdí, že většinu úkolů splnili, včetně předložení nové koaliční smlouvy. "Konstatujeme, že v průběhu mimořádného přezkumu jsme se opakovaně setkali se situacemi, kdy došlo k porušování pravidla subsidiarity, šíření dezinformací a manipulacím, které negativně ovlivnily naši pozici a poškozovaly nás," sdělili. Podle rozhodčí komise však trojice předložila jen dodatek ke koaliční smlouvě, a to navíc až po uplynutí lhůty stanovené komisí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy