"Kachlíkárnu" v Praze obdivovala celá Evropa. Chátrala, teď znovu září novotou

"Kachlíkárnu" v Praze obdivovala celá Evropa. Chátrala, teď znovu září novotou
Dojem ze současného stavu interiéru je silný, a to především proto, že se dispozice téměř nezměnila, a vstupní lobby tak působí jako ohromná loď kostela.
Světlo do interiéru prochází i čelní stranou skrz prosklené kanceláře. "Světlo bylo v budově zásadní. Ono to vychází z ideálů první republiky, které se ale táhnou až k antice. Je to o harmonii člověka - těla a mysli a sounáležitosti s přírodou. Jsou to ideály, které u nás hájili lidé jako Tyrš a sokolské hnutí. Komplexní pohled na svět, který generovaly prvorepublikové intelektuální spolky, se pak přenášel i do architektury," tvrdí autor rekonstrukce, která získala titul Stavba roku 2021 i cenu Národního památkového ústavu.
Zábradlí na schodišti je obnovené v původních barvách.
"Dlouho jsem pro to hledal správné vyjádření a dnes s oblibou říkám, že v budově se skrývá enigmatická krása, zkrátka nějak zvláštně zakódovaná v jednotlivých detailech. Každá denní doba navíc dává prostoru jiný charakter," říká Tichý.
Foto: KIVA Photo
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
Aktualizováno 5. 12. 2021 18:56
Bývalé sídlo Elektrických podniků na adrese Bubenská 1 v Praze je celé v novém a namísto městských úředníků tu teď sedí 1200 zaměstnanců reklamní společnosti. Rekonstrukci dlouho přehlížené budovy vedl architekt Marek Tichý, který je se svým ateliérem TaK Architects autorem obnovy několika pražských památek, jako je Masarykovo nádraží či Werichova vila, a stojí i za proměnou Bílé labutě.

Rekonstrukce kulturní památky, která ve 30. letech minulého století vznikla podle návrhu Adolfa Benše a Josefa Kříže, nebyla jednoduchá. Budova ve své době patřila mezi nejmodernější administrativní budovy v Evropě, například měla jako jedna z prvních klimatizaci. Některé prvky však neodolaly času a musely se předělat. 

V budově bývalých Elektrických podniků, která si vysloužila přezdívku "kachlíkárna", teď sídlí společnost WPP, zaměřující se na reklamu, média a public relations. Stejně jako před 80 lety ji k práci využívá 1200 zaměstnanců. Součástí budovy je moderní recepce, jídelna, zasedačky a kanceláře.

Podívejte se na srovnání, jak to v budově vypadalo před obnovou a jaká atmosféra je v ní nyní.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

V širší nominaci Lotyšů na ZOH jsou čtyři hráči z extraligy

Čtyři hráči z české extraligy jsou v širší, jednatřicetičlenné nominaci hokejistů Lotyšska na únorové olympijské hry v Pekingu. Do výběru kouče Harijse Vitolinše, z kterého vypadne při uzavřením kádru ještě šest hráčů, se dostal obránci Uvis Janis Balinskis z Litvínova, Roberts Mamčics ze Zlína a útočníci Martinš Dzierkals z Plzně a Roberts Bukarts z Vítkovic.

Hokejisté Ruska mají v sedmatřicetičlenné nominaci sedm majitelů zlatých medailí z Pchjongčchangu. Šanci zopakovat triumf mohou mít v týmu kouče Alexeje Žamnova obránci Vjačeslav Vojnov z Dynama Moskva, Jegor Jakovlev z Magnitogorsku a Nikita Něstěrov s útočníky Sergejem Andronovem a Michailem Grigorenkem z CSKA Moskva a dalšími forvardy Nikitou Gusevem z Petrohradu a Vadimem Šipačovem, Vojnovovým klubovým spoluhráčem.

před 3 hodinami

Ukrajinský soud odročil na středu jednání o uvalení vazby na exprezidenta Porošenka, kterému ve vlasti hrozí zatčení kvůli podezření z vlastizrady

Další zprávy