Disneyland v centru Prahy. Město chce vizuální smog vymýtit, někde má ale krátké ruce

Disneyland v centru Prahy. Město chce vizuální smog vymýtit, někde má ale krátké ruce
Bílošedá dlažba je ve městě od 19. století a je památkově chráněná. Aktuálně existuje několik pravidelně se opakujících vzorů, kostky se střídají před každým dalším domem. U některých jsou ale jiné vzory, které si majitelé navrhovali sami, aby nalákali zákazníky nebo se jen odlišili.
Jak funguje reklama v centru Prahy a co město může a nemůže dělat, aby vizuální smog vymýtilo z památkové rezervace, ukázala jedna z organizovaných procházek Centra architektury a městského plánování.
"Někteří provozovatelé jsou na úředníky tak naštvaní, že jsou schopni je fyzicky napadat. Jak jednají, je znát i ze zástupu svalnatých zástupců restaurací, kteří byli přítomni na zastupitelstvu, kde se projednával osud jejich zahrádek," dodává Drápalová.
Městští architekti se reklamu v památkově chráněné rezervaci snaží kultivovat od roku 2006. V tuto chvíli platí městské nařízení o regulaci reklamy jen v nejpřísněji chráněné památkové rezervaci, od října se však některá pravidla rozšíří na mnohem větší část Prahy. Nově nebudou moct majitelé umisťovat na domy velkoformátové reklamní plachty ani v širším centru, jako jsou Letná, Dejvice nebo Vinohrady. Procházkou po centru Prahy provázela Kristýna Drápalová z Magistrátu hl. m. Prahy a Janek Rubeš z týmu Kluci z Prahy.
Foto: Jakub Plíhal
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
24. 8. 2021 6:00
Jak funguje reklama v centru Prahy a co město dělá, aby vizuální smog vymýtilo z památkové rezervace? Od roku 2006, kdy vstoupila v platnost vyhláška o reklamě, se město snaží ulice kultivovat a vymezovat pravidla tak, aby byl veřejný prostor a historické stavby čistší. Ne všude je ale výsledná podoba ideální.

Procházkou po centru Prahy provázela Kristýna Drápalová z Institutu plánování a rozvoje, která pracuje v týmu náměstka primátora pro oblast dopravy Adama Scheinherra. Komentářem ji doprovázel autor videí o Praze a publicista Janek Rubeš. Podívejte se, jaké nešvary město v centru řeší.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 22 minutami

Paušální daň pro příští rok vychází 5994 korun měsíčně

Paušální daň pro drobné podnikatele vychází pro příští rok 5994 korun měsíčně. Z toho minimální zdravotní pojistné činí 2627 Kč, minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent 3267 Kč a daň z příjmů 100 Kč. Vyplývá to z informací na internetových stránkách ministerstva financí. Pro letošní rok je paušální daň stanovena na 5469 korun za měsíc. K paušální dani je přihlášeno zhruba 75 000 podnikatelů.

Paušální daň je určena pro živnostníky, neplátce DPH s ročními příjmy z podnikání do milionu korun. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí odpadne i důvod k většině kontrol. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nedávno uvedla, že budu usilovat o rozšíření paušální daně také pro podnikatele s obratem až dva miliony korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

KLDR odpálila podle Soulu balistickou raketu krátkého doletu

KLDR odpálila do moře balistickou raketu krátkého doletu, informovala agentura AP s odvoláním na jihokorejskou vládu. Střela spadla zřejmě do vod mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu, uvedla agentura Kjódó. Severokorejský velvyslanec při OSN zhruba v téže době na Valném shromáždění OSN v New Yorku vyzval Spojené státy, aby upustily od "nepřátelské politiky" vůči Severní Koreji.

Vypuštění rakety nepředstavuje okamžitou hrozbu pro americký personál, území ani pro spojence USA, sdělila v reakci armáda Spojených států, která má v Jižní Koreji na 28 000 vojáků. Odpálení střely však podle ní "zdůraznilo destabilizující dopady nedovoleného" severokorejského zbrojního programu.

Testy balistických raket zakazují KLDR rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Soul nejprve informoval o blíže neurčené střele, kterou KLDR odpálila do moře východně od svých břehů. Japonsko už tehdy uvedlo, že by mohlo jít o balistickou raketu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy