Co se ukrývá v kryptě? Skryté detaily jednoho z nejkrásnějších pražských kostelů

TV Architect
13. 12. 2020 11:30
Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně bezesporu patří mezi nejkrásnější realizace slovinského architekta Jožeho Plečnika nejen u nás, ale i ve světě. Monumentální moderní stavbu z režných cihel v železobetonovém skeletu postavili na přelomu 20. a 30. let minulého století. Neobvyklý tvar chrámu byl inspirován Noemovou archou a královskou symbolikou.
Kostel Nejsvětějšího srdce Páně bezesporu patří mezi nejkrásnější realizace slovinského architekta Jožeho Plečnika nejen u nás, ale i ve světě. | Video: Tv Architect

Pořad Skryté poklady architektury připravuje internetová televize TV Architect. Podívejte se i na další díly tohoto cyklu. 

Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně v pražské čtvrti Vinohrady je římskokatolický farní kostel postavený ve stylu moderního klasicismu. Na nový chrám byla původně vypsána soutěž (1919), na doporučení expertů i účastníků byl ale úkol nakonec zadán přímo Plečnikovi.

Záložní nemocnice ve Hředlích měla Česku pomoct se zvládáním pandemie:

Stavba nese řadu "královských" motivů: hranoly vystupující z líce fasády připomínají hermelínový plášť, věž je zakončena symbolem královského jablka. Spojení s Pražským hradem pak vyjadřují zlomky z katedrály sv. Víta, zasazené do oltářní stěny krypty.

Vnitřní prostor je jednolodní bez vnitřních podpor s dřevěným kazetovým stropem, k němuž přiléhá mohutná plochá věž s proskleným ciferníkem hodin, který je největší v České republice. Působivým prostorem je bezesporu krypta pod chrámovou lodí, přisvětlovaná světlíky v podlaze chrámu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy