Co se ukrývá v kryptě? Skryté detaily jednoho z nejkrásnějších pražských kostelů

TV Architect
13. 12. 2020 11:30
Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně bezesporu patří mezi nejkrásnější realizace slovinského architekta Jožeho Plečnika nejen u nás, ale i ve světě. Monumentální moderní stavbu z režných cihel v železobetonovém skeletu postavili na přelomu 20. a 30. let minulého století. Neobvyklý tvar chrámu byl inspirován Noemovou archou a královskou symbolikou.
Kostel Nejsvětějšího srdce Páně bezesporu patří mezi nejkrásnější realizace slovinského architekta Jožeho Plečnika nejen u nás, ale i ve světě. | Video: Tv Architect

Pořad Skryté poklady architektury připravuje internetová televize TV Architect. Podívejte se i na další díly tohoto cyklu. 

Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně v pražské čtvrti Vinohrady je římskokatolický farní kostel postavený ve stylu moderního klasicismu. Na nový chrám byla původně vypsána soutěž (1919), na doporučení expertů i účastníků byl ale úkol nakonec zadán přímo Plečnikovi.

Záložní nemocnice ve Hředlích měla Česku pomoct se zvládáním pandemie:

Stavba nese řadu "královských" motivů: hranoly vystupující z líce fasády připomínají hermelínový plášť, věž je zakončena symbolem královského jablka. Spojení s Pražským hradem pak vyjadřují zlomky z katedrály sv. Víta, zasazené do oltářní stěny krypty.

Vnitřní prostor je jednolodní bez vnitřních podpor s dřevěným kazetovým stropem, k němuž přiléhá mohutná plochá věž s proskleným ciferníkem hodin, který je největší v České republice. Působivým prostorem je bezesporu krypta pod chrámovou lodí, přisvětlovaná světlíky v podlaze chrámu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 29 minutami

Ministerstvo průmyslu prodloužilo lhůtu, do které mohou podnikatelé zasažení tornádem zažádat o kompenzace

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) prodloužilo příjem žádostí do programu Pomoc po tornádu do 15. října. Resort to uvedl na svém webu. Původně měl příjem skončit 30. září. V kompenzační výzvě Pomoc po tornádu mohou podnikatelé žádat o příspěvek na obnovu nebo nákup nového majetku. Na podporu je pro ně připraveno 200 milionů korun.

Někteří podnikatelé podle resortu stále nemají příslušné podklady k uznání kompenzace, proto se úřad rozhodl posunout termín ukončení příjmu žádostí. Ten začal 30. června.

Státní agentura CzechInvest, která má administraci programu Pomoc po tornádu na starost, k 21. září evidovala 167 podaných žádostí za 82 milionů korun. Z nich bylo na ministerstvu ke stejnému datu předáno 130 žádostí za zhruba 59,6 milionu korun. Úřad postupně podnikatelům posílá peníze na účty, k 21. září proplatil 110 žádostí v objemu 48,9 milionu korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy