Chatu z 80. let proměnili v bydlení severského typu. Vypadá jako budka pro ptáky

Chatu z 80. let proměnili v bydlení severského typu. Vypadá jako budka pro ptáky
Vyšší nadmořská výška a studený vítr, který sem putuje až od Severního moře, jsou odpovědí na to, proč v Jizerských horách není snadné se zahřát ani v době mírnějších zimních měsíců.
Před přestavbou měla chata fasádu z šedého brizolitu, architekti ji nahradili černým obložením ze dřeva, které si majitelé sami opalovali na ohni. Dát domu moderní podobu byla pro Vondráka velká výzva.
Díky velkoformátovému oknu se dá během léta celý prostor otevřít a propojit s venkovní terasou.
Ložnice pro hosty, která se nachází v druhé chatce se saunou, působí také velmi minimalisticky. Světlé dřevo doplňuje jen postel a noční stolky.
Foto: BoysPlayNice
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
10. 1. 2021 12:46
Nad údolím Horské Kamenice u Jizerských hor stojí černá dřevostavba a její malé dvojče. Jejich fasády v zimě kontrastují s bílou pokrývkou sněhu a v létě nechávají vyniknout lučnímu kvítí, které se ohýbá pod poryvem větru. Moderní přestavba, která vznikla na základech chaty z 80. let, je dílem libereckých architektů ze studia Mjölk. Formou připomíná ptačí budku i severský typ bydlení.

Studio Mjölk a jejich projekt Chata pod Bukovou soutěží v šestém ročníku ceny Interiér roku od Institutu bytového designu, který každoročně vybírá nejlepší soukromé i veřejné interiéry od českých a slovenských architektů. 

S nejzajímavějšími soutěžícími budeme čtenáře i letos seznamovat na stránkách Bydlení Aktuálně.cz. Stavby a interiéry vytvořené v roce 2020 mohou autoři přihlašovat až do konce února. Více informací zde.

Podívejte, jak vysoko nastavili laťku architekti ze studia Mjölk.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Rakousko ukončí od pondělí po vzoru Česka kontroly na hranici se Slovenskem

Rakousko od pondělí zruší kontroly na hranici se Slovenskem, informuje podle agentury APA rakouské ministerstvo vnitra. Důvodem pro tento krok je, že v noci na neděli ukončí kontroly na hranici také Česko. Rakousko původně kontroly na rakousko-slovenské hranici zavedlo po vzoru Česka, které je ustavilo kvůli nárůstu nelegální migrace na konci loňského září.

Rakousko plánuje místo kontrol na hranici kontroly v příhraničních oblastech, a to v koordinaci se sousedními státy. V těchto oblastech země plánuje nasadit hlídky a drony.

Také v případě Česka bude po zrušení kontrol na hranici se Slovenskem fungovat na směnu v příhraničním prostoru 70 policistů. Podle českého ministra vnitra Víra Rakušana budou také pokračovat kontroly ve slovenských vlacích, které mají zajistit, aby případní odhalení migranti zůstali na slovenské straně hranice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy