Island, Norsko? Ne, jizerská Skandinávie. Chata v českých horách odolá drsnému počasí

Island, Norsko? Ne, jizerská Skandinávie. Chata v českých horách odolá drsnému počasí
Svým majitelům udělala radost v malé obci na pomezí Krkonoš a Jizerek. Stejně jako její mnohem starší sestry vychází z tuzemské tradice a drsného klima horské oblasti.
Chata o velikosti 140 metrů čtverečních je rozdělená na třetiny. Společný prostor s kuchyní, jídelnou a krbem se orientuje na západ, ložnice jsou otočené na východ a koupelna se saunou se vtěsnily mezi ně.
Člověk tu ale není stranou přírody ani života v obci. Široké prosklení nabízí výhled na okolní domy...
Dům s bílými okenicemi a modrými palubkami evokuje charakter přímořské vesnice nebo skalnatého pobřeží Skandinávie. Nová dřevostavba ale stojí mnohem blíž.
Foto: Aktuálně.cz/Petr Polák
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
25. 5. 2023 9:23
Dům s bílými okenicemi a modrými palubkami evokuje charakter přímořské vesnice nebo skalnatého pobřeží Skandinávie. Nová dřevostavba ale stojí mnohem blíž. Svým majitelům udělala radost v malé obci na severu republiky na pomezí Krkonoš a Jizerek. Stejně jako její starší sestry vychází z tuzemské tradice a drsného klima horské oblasti. Podívejte se.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 35 minutami

České dráhy zahájily prodej lístků na noční vlaky k Baltskému moři

České dráhy zahájily prodej lístků na noční sezonní vlaky do Polska k Baltskému moři. Vlaky budou jezdit z Bohumína do mořských letovisek od 23. června do 3. září. Společnost to uvedla v tiskové zprávě. Ceny začínají na 578 korunách za jednosměrnou jízdenku. Do Polska k Baltskému moři jezdí z Prahy také autobusy FlixBus.

Noční vlaky Českých drah budou vyjíždět z Bohumína do Polska každý den. Do Kolobřehu pojede spoj Pirat v 21:18 s příjezdem po osmé ranní. V tomto vlaku nebude lůžkový vůz, lze zakoupit lístky pouze do klasických vozů první a druhé třídy. Dva lůžkové vozy nabídne druhý spoj Wydmy, který pojede z Bohumína do mořských letovisek Hel a Leba přes města Gdaňsk a Gdyně. Vyjíždět bude v 19:14, v Gdaňsku bude před pátou ráno, v poslední zastávce Leba zhruba v půl osmé ráno.

Cena jednosměrné jízdenky začíná na 578 korunách. Do prvního spoje do Kolobřehu 23. června lze podle dnešní nabídky e-shopu Českých drah zakoupit lístek za 699 Kč.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Cena plynu je poprvé za dva roky pod 24 eury za megawatthodinu

Velkoobchodní ceny plynu pro evropský trh pokračují v poklesu na další dvouletá minima, což by mohlo přinést úlevu spotřebitelům a podnikům, kteří v minulém roce platili vysoké účty za energie. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v příštím měsíci dnes dopoledne ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku sestoupila až na 23,50 eura (zhruba 557 Kč) za megawatthodinu (MWh). To představuje nejnižší úroveň od června 2021, uvedla agentura DPA.

Cena plynu pro evropský trh má klesající tendenci od konce loňského roku a komodita od té doby prudce zlevnila. Její cena se začala zvyšovat předloni a pak výrazně loni na jaře po začátku války na Ukrajině. Rekordních téměř 350 eur za MWh se platilo loni v létě. Zastavení dodávek ruského plynu vyvolalo obavy z energetické krize.

Letos velkoobchodní ceny plynu klesají díky mírnější zimě, opatřením na snížení spotřeby plynu a solidním zásobám a dodávkám. Zásobníky v EU jsou nyní plné zhruba z 66 procent. Cena plynu na burze je teď hluboko pod úrovní administrativně stanoveného stropu v České republice, který činí 2500 Kč za MWh.

Zdroj: ČTK
Další zprávy