Chata nad Sušicí je z toho nejlevnějšího, co bylo k dostání. Má bydlení na 35 metrech

Chata nad Sušicí je z toho nejlevnějšího, co bylo k dostání. Má bydlení na 35 metrech
Aby ušetřili náklady, architekti dohlíželi na celý chod stavby. "Kromě návrhu, projektové dokumentace a povolovacího procesu jsme stáli u celého projektu se vším všudy - z větší části jsme totiž dům nakonec i postavili ve dvou lidech svépomocí. Z projektu se tak pro nás stal experiment se vším všudy," vysvětlují Jan Holub a Tomáš Hanus.
Interiér je prostý, ale funkční. Má 35 metrů čtverečních.
"Díky tomu, že je domeček pro jednoho obyvatele, mohli jsme si dovolit hrát s otevřenou dispozicí. Do hlavního prostoru domu je vložená vestavba s koupelnou a toaletou, která odděluje zádveří a niku na spaní od obytného prostoru s kuchyní," říká Hanus a Holub.
Koupelna je laděná do modré barvy a má podlahu z levné průmyslové gumy.
Foto: Aktuálně.cz/Ondřej Bouška
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
25. 3. 2024 7:18
V chatkové oblasti nad Sušicí v Plzeňském kraji dostali architekti za úkol vybudovat nízkonákladové bydlení pro majitelku pozemku. Na trhu proto začali hledat nejlevnější materiály, které byly v té době k dostání. Fasádu navrhli z nehoblovaných střešních latí, interiér z překližky druhé jakosti. Stavba vyšla na milion a dvě stě tisíc korun.

"Specifické jsou, minimálně pro nás jako architekty, také okolnosti vzniku celého domu. Kromě návrhu, projektové dokumentace a povolovacího procesu jsme stáli u celého projektu se vším všudy - z větší části jsme totiž dům nakonec i postavili ve dvou lidech svépomocí. Z projektu se tak pro nás stal experiment se vším všudy," vysvětlují Jan Holub a Tomáš Hanus ze studia Byró.

Malý dům je originální, od tiny housů, které jsou na trhu, se liší velikostí a nápaditým tvarem s lehce prohnutou střechou. Křivka kopíruje horizont a zapadá do úpatí Svatoboru. "Chatka je na hraně pozemku a přístupové cesty, kde její štít plynule přechází ve vstupní branku a plot, který je stejně jako fasáda domu tvořen nehoblovanými střešními latěmi. Ty obyvatele kryjí před pohledy kolemjdoucích," dodávají architekti.

Nahlédněte s námi i do interiéru domu.

 

Právě se děje

Další zprávy