Češi si myslí, že interiér má být nový a bílý. Návrhářka ukazuje bydlení v Paříži

Češi si myslí, že interiér má být nový a bílý. Návrhářka ukazuje bydlení v Paříži
Kateřina Landa žila od 90. let v Paříži, kde studovala návrhářství a později spolupracovala s ikonami módy jako Chanel nebo John Galliano. Ve Francii také potkala svého prvního muže, všestranného umělce, s nímž se nastěhovala do starého skladu a společně ho změnili v místo pro život. Mezonetový byt s barevnými tapetami a nábytkem z blešáku je dnes ukázkou toho, jak k interiérům přistupují pařížští umělci.
"I v Paříži často vítězí Ikea a béžové stěny. Ale ti, kdo nad interiéry více přemýšlí, si domov zařizují tak, aby skloubili historii místa, dědictví rodiny, design a modernitu. Nevybírají jen ze současného designu, ale i ze starých věcí, které jsou svým tvarem nebo materiálem nadčasové. My jsme nechtěli mít všechno retro, v obchodech jsme vybírali kusy, které se nám líbily, ale chodili jsme nakupovat i na bleší trhy," říká Landa.
"Interiér nebyl v dobrém stavu. Museli jsme předělávat topení, vybudovat mezanin, vyměnit elektřinu a tak podobně. Nebylo to hotové ze dne na den, vše se vyvíjelo v čase. Náš život byl tehdy dost bohémský, nebyli jsme bohatí a do toho se nám narodila dcera," vzpomíná návrhářka Kateřina Landa na 15 let života v Paříži.
V bytě se prolíná historie s moderním designem a sběratelskými kousky majitelů. Jídelnu tvoří ořechový stůl, ohýbané židle a červená stěna s knihovnou, kde jsou uložené publikace o umění, kinematografii, hudbě a také klasická francouzská literatura. Na ni navazuje kolekce gramofonových desek a kousky z bleších trhů, jako je staré rádio, žehlička i pípa z Vietnamu.
Foto: Aktuálně.cz/We host
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
7. 3. 2023 15:16
Kateřina Landa žila od 90. let v Paříži, kde studovala návrhářství a později spolupracovala s ikonami módy jako Chanel nebo John Galliano. Ve Francii také potkala svého prvního muže, všestranného bohéma, s nímž se nastěhovali do bývalého skladu a společně ho změnili v místo pro život. Byt s barevnými tapetami a sběratelskými kousky z blešáku ukazuje, jak k interiérům přistupují Pařížané.

Prostory v prvním patře činžovního domu z 18. století sloužily od druhé světové války jako sklad a obchod pro opravy elektrospotřebičů. "Interiér nebyl v dobrém stavu. Museli jsme předělávat topení, vybudovat mezanin, vyměnit elektřinu a tak podobně. Byt ale nebyl hotový ze dne na den, vyvíjel se v čase. Náš život byl tehdy dost bohémský, nebyli jsme bohatí a do toho se nám narodila dcera," vzpomíná návrhářka Kateřina Landa na 15 let v Paříži.

Manželé si během společného života vytvořili atypické bydlení, v němž skloubili modernistický design, retro i historické prvky.

"I v Paříži často vítězí Ikea a béžové stěny. Ale ti, kdo nad interiéry více přemýšlejí, si domov zařizují tak, aby skloubili historii místa, dědictví rodiny, design a modernitu. Nevybírají jen ze současného designu, ale i ze starých věcí, které jsou svým tvarem nebo materiálem nadčasové. Nechtěli jsme mít všechno retro, v obchodech jsme vybírali kusy, které se nám líbily, ale chodili jsme nakupovat i na bleší trhy," říká Landa.

Návrhářka, která se po 30 letech vrátila do Prahy, se ve svém volném čase zabývá proměnami interiérů. Podle ní je v Česku obecně zažitá představa, že v bytě musí být po rekonstrukci vše "nové, bílé a do pravého úhlu".

Při rekonstrukcích v činžovních domech z 30. let minulého století se často vyhazují elementy, které mají historickou hodnotu. "Byt pak vypadá jako showroom z Ikey. Je žádoucí, aby měl člověk doma kus historie, ať už je to nějaký stavební prvek nebo třeba ušák po prarodičích. I tyhle předměty jdou integrovat do současného bydlení, je škoda se toho zbavovat. Domov tím ztrácí ducha místa," myslí si Landa.

Podívejte se do bytu, kde má každý kousek nábytku svůj příběh.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Noc na neděli bude o hodinu kratší, začne platit letní čas

V noci na neděli začíná letní čas. Hodiny se ve 02:00 posunou na 03:00, noc tedy bude o hodinu kratší. V dopravě se přechod projeví tak, že noční vlaky jednorázově získají hodinu zpoždění. Letní čas bude platit následujících sedm měsíců. Poslední říjnový den se vrátí standardní středoevropský čas, nesprávně označovaný zimní.

Při letním čase se nepoužívá čas daný příslušným časovým pásmem, ale používá se čas, který je posunut dopředu obvykle o jednu hodinu. Znamená to také, že se posune čas východu a západu Slunce i čas pravého poledne. Místo kolem 12:00 bude Slunce přes léto procházet místním poledníkem až zhruba ve 13:00.

Účelem zavedení letního času byla původně úspora elektrické energie, která by byla jinak potřeba pro večerní osvětlení, podle energetiků změna času ale velké úspory elektřiny nepřináší. Podle některých odborníků má střídání času negativní vliv na zdraví a psychiku lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy