Bývalá továrna ČKD v Praze se mění na bydlení. Architekti ukázali vzorový byt

Bývalá továrna ČKD v Praze se mění na bydlení. Architekti ukázali vzorový byt
Budova, která je jednou z posledních památek na slavný závod Českomoravská-Kolben-Daněk v pražských Vysočanech, se mění před očima. V celkem čtyřech patrech s tabulkovými okny a industriálními halami navrhli architekti Masák & Partner byty různých velikostí a dispozic.
Dům má nabídnout 215 bytů a stane se součástí nové rezidenční čtvrti, kterou ve Vysočanech budují developeři.
Dvoupodlažní byt neboli loft má velikost 66 metrů čtverečních a je rozdělený na 3+kk.
... a prosklená tabulková stěna, která jako příčka odděluje pracovnu a ložnici.
Foto: Aktuálně.cz/ Lofty Kolbenova
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
20. 2. 2024 10:42
Je to jedna z mála vzpomínek na industriální Prahu. Budova s tabulkovými okny, která byla v minulém století součástí slavného závodu Českomoravská-Kolben-Daněk ve Vysočanech, dlouhá léta chátrala a památkáři ztráceli naději, že se ji ještě podaří zachránit. Teď má továrna odhalený skelet a pod dohledem architektů Masák & Partner se mění na bytový dům s industriální atmosférou.

Průmyslový areál, který v Praze 9 založil vynálezce a továrník Emil Kolben, se začal rozrůstat před 128 lety. Zpočátku se soustředil na výrobu elektromotorů, alternátorů nebo pohonů do strojních zařízení. Později rozšířil svou nabídku o turbíny do vodních elektráren. Do 30. let minulého století rostla továrna masivním tempem, čítala několik budov a ze závodu se stalo impérium Českomoravská-Kolben-Daněk (ČKD).

Kolbenova továrna ve Vysočanech. Rok cca 1920
Kolbenova továrna ve Vysočanech. Rok cca 1920 | Foto: ČTK

Před druhou světovou válkou továrna vyráběla letadla, během okupace pak Němci závod zkonfiskovali a využili pro výrobu válečné techniky, včetně tanků. V roce 1945 proto Američané část areálu vybombardovali, především automobilku Praga a továrnu Aero. Tři roky po válce přešel závod pod stát a začala se psát jeho další kapitola. Komunistické Československo ve Vysočanech podnikalo ve 40 různých oborech a zaměstnávalo na to asi 50 tisíc lidí. Kvůli zastaralé výrobě ale sláva podniku začala postupně upadat.

Po privatizaci v 90. letech minulého století se už průmysl ve Vysočanech nepodařilo znovu nastartovat. Část firem zkrachovala, některé budovy šly k zemi, jiné využili podnikatelé jako sklady. Před pár lety se území stalo zajímavým pro developery, kteří brownfield postupně mění na rezidenční čtvrť. Jen v železobetonové budově Lofty Kolbenova, která stojí kolmo od hlavní silnice a kde se vyráběly malé stroje jako vysavače nebo zubařská křesla, má za rok vzniknout 215 bytů různých velikostí a dispozic. 

Podívejte se v galerii na vzorový byt.

 

Právě se děje

Další zprávy