Skryté poklady architektury: Budova Spolku výtvarných umělců Mánes

TV Architect
1. 5. 2022 11:15
Stánek umění od architekta Otakara Novotného je funkcionalistický komplex staveb vybudovaný na místě bývalých Šítkovských mlýnů v letech 1928–1930. Za původním secesním návrhem stojí Jan Kotěra, pozdější podobu ve stylu art deco má na starosti Josef Gočár.
Stánek umění od architekta Otakara Novotného je funkcionalistický komplex staveb, zbudovaný na místě bývalých Šítkovských mlýnů v letech 1928 – 1930. | Video: TV Architect

Pořad Skryté poklady architektury připravuje internetová televize TV Architect. Podívejte se i na další díly tohoto cyklu. 

Budova spojuje Masarykovo nábřeží na pravém břehu řeky Vltavy s jižním cípem Slovanského ostrova. Stojí v těsné blízkosti Šítkovské vodárenské věže a spolu s ní je zapsána v Seznamu kulturních památek ČR a chráněna jako nemovitá památka. 

Stavba má podobu bílého horizontálního hranolu kontrastující s vertikálou tmavé renesanční Šítkovské vodárenské věže. Jedná se o funkcionalistickou stavbu se všemi atributy, jako je bílá vápenná omítka či okenní pásy a další charakteristické motivy. 

Podívejte se také na díl Skrytých pokladů o Národním divadle:

Pavilon zahrnoval klubové místnosti, výstavní sál, restauraci s výzdobou od malíře Emila Filly, obchody a kavárnu s terasou. Místo bylo uměleckým centrem, kde se setkávali významní umělci své doby. Výstavní funkce místa byla po celou dobu i přes veškeré komplikace zachována. V 70. letech sice objekt prošel necitlivou rekonstrukcí, v nedávné době byl ale adaptován do původní podoby. 

Ústředním prostorem je v současné době hlavní výstavní síň, navržená pro pořádání výstav různých výtvarných uměleckých oborů na světové úrovni. Výstavní síň prochází ve své centrální části do úrovně 2. patra a je osvětlena prosklenou ocelovou sedlovou střechou.

Ve spodním podlaží jsou dva multifunkční prostory pro pořádání projekcí, přednášek, workshopů, aukcí, menších výstav. Obnovena byla původní restaurace s terasou a stropními freskami Emila Filly. V prostoru kavárny je umístěno opravené klavírní křídlo Steinway z roku 1897, na kterém zde hrál i Jaroslav Ježek

 

Právě se děje

Další zprávy