Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Alemar Food Group ukazuje, že BARF krmení nemusí být žádná věda

komerční článek
28. 3. 2022 10:40
Martin Košťál přišel na to, jak vyrábět masové konzervy bez jakékoliv chemie a želatiny.
Foto: komerční článek

V osmnácti letech s půl milionem půjčeným od otce začal Martin Košťál ze zahraničí dovážet pomůcky pro domácí mazlíčky. Přesycený trh se však po letech, byť úspěšného podnikání, rozhodl opustit a zaměřit se na vývoj a výrobu vlastních produktů - kvalitních krmiv pro psy. Dnes jich jeho firma na Jižní Moravě vyprodukuje až 20 tisíc denně, přesto ani zdaleka nepokryje stále se zvyšující poptávku. Pod novou značkou Alemar Food Group proto plánuje velký rozvoj výroby prémiových i konvenčních krmiv nejen pro psy.

Počátky Alemar Food Group

Vize byla jasná, vyrobit skutečně masovou konzervu bez jakýchkoliv chemických konzervantů, emulgátorů a zahušťovadel. Místo na chemii proto vsadil Martin Košťál na fyziku. "Na začátku jsme měli starý vojenský autokláv, fyzikální tabulky, a dokonce i moji učitelku ze základní školy, která mi s výpočty pomohla," vzpomíná na své začátky Košťál. Výsledkem je jedinečný systém sterilizace teplem a tlakem, který umožní plnit konzervy pouze 100% masem bez přidané želatiny. "Maso pouští při zahřívání šťávu a standardně se při teplotě nad 100 °C začne vařit, vytvoří páru a konzerva vybuchne, proto do nich ostatní výrobci přidávají želé. Do kvalitního přírodního krmiva ale želatina rozhodně nepatří," vysvětluje zakladatel společnosti Alemar Food Group jedinečnost výrobků na trhu.

Foto: komerční článek

BARF v konzervě

Průmyslově vyrobitelný produkt vytvořil Košťál se svým týmem v roce 2016, dva roky od začátků pokusů. S konzervami se rychle dostal do obchodních sítí Zvěrokruh či Hornbach. Oblíbené se staly především u vyznavačů krmení metodou BARF. To spočívá v krmení psů přirozenou stravou, zejména syrovým masem. "Uchovávání masa a každodenní rozmrazování je v běžném fungování velmi náročné, chtěli jsme proto nabídnout alternativu, kdy si maso udrží svoji kvalitu, ale zároveň je jednoduché na konzumaci," říká Košťál. Aktuálně dodává jihomoravská firma hned několik typů produktů více než 300 spolupracujícím společnostem, včetně Alzy nebo Rohlíku. Pod značkou Marty a Louie vznikají jak prémiové, ručně plněné masové konzervy, tak konvenční výrobky vytvořené na zadání zákazníka.

Příležitost pro investory

Zvyšující se poptávka po produktech vedla Martina Košťála k založení společnosti Alemar Food Group, která zastřeší jednotlivé subbrandy i další plánované investice. Tou první bylo otevření nové výrobní haly a rozšíření kapacity výroby. Do budoucna ale mladý podnikatel plánuje rozšíření skladových prostor nebo zbudování mrazírny. K investicím se nyní rozhodl přizvat další investory. "Meziročně jsme vyrostli o 20 %. Díky našemu know-how máme nakročeno růst dál a stát se předním zpracovatelem kvalitního masa na poli Evropy. Potenciální investor tak může být součástí vzniku něčeho úplně nového z hlediska zpracování masa nejen pro domácí mazlíčky," uzavírá Košťál, který v roce 2021 dosáhl obratu zhruba 40 milionů. V budoucnu chce navíc vstoupit také na pole zpracování masa pro lidskou spotřebu.

Foto: komerční článek
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 33 minutami

Pravidla pro používání bezpilotních letadel Senát zpřísnil podle norem EU

Pravidla pro používání bezpilotních letadel se zpřísní podle předpisů EU. Jejich piloti budou potřebovat osvědčení, které by měli získat po absolvování výuky a zkoušek. Regulace se bude týkat hlavně provozovatelů dronů. Počítá s tím vládní novela o civilním letectví, kterou dnes schválil Senát v podobě přijaté Sněmovnou. Novelu nyní dostane k podpisu prezident.

Sněmovna se souhlasem ministerstva dopravy v předloze zmírnila podmínky zákona pro provozování bezpilotních systémů prostřednictvím spolků. Nová pravidla neměla být likvidační ani pro aktivity leteckých modelářů. Novela má zpřesnit povinnost pojistit se proti škodám způsobeným provozem bezpilotních letounů.

Novela navazuje na povinnost provozovatelů i pilotů dronů registrovat se od konce předloňského roku u Úřadu pro civilní letectví (ÚCL). Používané drony i jejich provoz se podle novely nově budou rozdělovat do tří kategorií: otevřené, specifické a certifikované. Liší se účelem, hmotností a vybavením. Podle toho se liší i míra regulace a požadavky pro jejich provozovatele a piloty.

Otevřená je základní kategorie provozu, která umožní provozovat dron i bez předchozího povolení úřadu, jakkoli s řadou omezení a požadavků. Mezi nimi je například absolvování on-line výuky a následně zkoušky, po které pilot dostane k řízení osvědčení od úřadu.

Specifická kategorie umožní, po posouzení ÚCL, provoz těm, kteří potřebují překročit některý z limitů otevřené kategorie. Letečtí modeláři by podle novely měli spadat do této kategorie, pokud by působili v klubech a sdruženích leteckých modelářů. Svaz modelářů má asi 15.000 členů. Nejpřísnější certifikovaná kategorie je zamýšlená spíše pro sofistikovaný provoz do budoucna.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Tarify bezpečnostních sborů se zvednou o deset a sedmnáct procent

Příslušníkům bezpečnostních sborů by se měly v příštím roce zvednout tarify neboli základy výdělku o desetinu, u prvních dvou tarifních tříd o sedmnáct procent. Počítá s tím návrh ministerstva vnitra. Podle předkladatelů je třeba zvýšit konkurenceschopnost bezpečnostních sborů na pracovním trhu, navýšení má také zabránit odchodu zkušených příslušníků.

Policisté, hasiči, příslušníci vězeňské služby a celníci, kteří jsou ve služebním poměru méně než tři roky, by měli mít podle návrhu v první tarifní třídě v základu 23 300 korun, ve druhé 25 070 korun. Po každých třech letech ve služebním poměru se částka zvyšuje. Tarifní výdělek nezahrnuje osobní a další příplatky. Při započtení příplatků například v druhé tarifní třídě by měl plat podle návrhu vnitra přesáhnout 30 tisíc korun.

Průměrná měsíční mzda v Česku stoupla podle údajů Českého statistického úřadu ve druhém letošním čtvrtletí meziročně o 1696 korun na 40 086 korun hrubého.

Zdroj: ČTK
Další zprávy