Praha - Ve věku 93 let zemřela básnířka, prozaička a překladatelka Bohumila Grögerová. Úmrtí autorky potvrdil spisovatel Michal Šanda.
Grögerová tvořila déle než půl století autorskou dvojici s Josefem Hiršalem. Literární ceny se jí navzdory bohatému a výraznému dílu spíše vyhýbaly, teprve v březnu 2009 dostala cenu PEN klubu za celoživotní dílo, v témže roce získala cenu Magnesia Litera za básnickou sbírku Rukopis.
Grögerová patřila společně s básníkem Hiršalem a manželi Jiřím a Bělou Kolářovými k podstatným postavám československé literatury už od 50. let minulého století. Ve spolupráci s Hiršalem vytvořila také více než 180 překladových titulů včetně básní Christiana Morgensterna či Guillauma Apollinaira. Překládala především z němčiny, ale i z francouzštiny a angličtiny.
Grögerová se narodila 7. srpna 1921 v Praze. Od roku 1951 pracovala v nakladatelství Naše vojsko, v roce 1972 přešla do Ústředí vědeckých, technických a ekonomických informací.
S Hiršalem se seznámila v roce 1952. Ten o jejich tvorbě říkal, že autorská spolupráce muže a ženy jako tvůrčí akt je ve své nejhlubší podstatě aktem lásky. Společně sestavili mimo jiné i tisícistránkové memoáry Let let, které patří k nejdůležitějším svědectvím o české kultuře v období let 1952 až 1968.
Samostatně Grögerová vydala soubor prozaických textů Meandry, knihu vzpomínek Branka z pantů či prózu Čas mezi tehdy a teď.
Knižní cenu Magnesia Litera za sbírku Rukopis získala jak v kategorii Poezie, tak i hlavní kategorii Kniha roku. Bylo to vůbec poprvé, kdy hlavní ocenění dostala básnická skladba.
Rukopis Bohumily Grögerové doprovázejí kresby Adrieny Šimotové. Její začátek je tragický, když autorka cituje zprávu z nemocnice o své slepotě; ale závěr knihy psané volným veršem je smířlivý, ba nadějný: dokud jsou nablízku přátelé, dokud zbývá fantazie a paměť, dokud lze psát a neztratit zcela pouto se skutečností, není tak zle.