reklama
 
 

Stezka světového dědictví Wachau - požitkářská turistika s výhledem na Dunaj

19. 9. 2016
Údolí Wachau v Dolním Rakousku je známé daleko za hranicemi země: jen málokde v Evropě najdete tak harmonické sepětí malebné krajiny, výjimečných památek i kulinářské rozmanitosti. Vinicemi pokryté a lesnaté svahy se tu příkře zvedají nad majestátní veletok Dunaje, kraj oživují četné hradní zříceniny, starobylé kostely a malebná městečka. Tento článek je součástí speciálního projektu připraveného ve spolupráci s Rakouskou národní turistickou centrálou Österreich Werbung.
Hlavní zprávy

Komerční projekt - Třicet pět kilometrů dlouhý úsek Dunaje mezi Melkem a Kremží (Krems), zapsaný na seznamu světových památek UNESCO, je zřejmě nejkrásnější z celého toku. Pomineme-li moderní dopravní prostředky, jako jsou auta či vlaky, tak tudy návštěvníci tradičně projíždějí na lodích, na kolech (proslulá Dunajská cyklostezka vede po obou stranách řeky) a mnozí si vychutnávají krásná panoramata také při pěším putování.

Dovolená v Rakousku

Dovolená v Rakousku

Ve spolupráci s Rakouskou národní turistickou centrálou Österreich Werbung jsme pro vás připravili speciál, který mapuje nejzajímavější místa Rakouska.

Další tipy na dovolenou najdete zde >> 

Právě pěším výletníkům je určena etapová Stezka světového dědictví (Welterbesteig Wachau). Dohromady měří 180 kilometrů a je rozdělena do 14 etap obvyklé délky mezi 10 a 20 kilometry pochodu. Stezka světového dědictví spojuje všechna zajímavá místa v údolí Wachau a jeho těsném okolí, střídavě vystupuje vysoko do svahů a opět klesá k Dunaji. Na trase potkáte bezpočet vyhlídkových bodů, projdete řadu starobylých, pitoreskních městeček a vesnic a uvidíte více než desítku hradů a hradních zřícenin.

Jedny z nejlepších vyhlídek do údolí Wachau nabízí několik míst nad krásným městečkem Dürnstein. Během půlhodinky vystoupáte po kamenité stezce k ruině hradu Dürnstein, která je známá jako místo, kde byl ve 12. století vězněn anglický král Richard Lví srdce. Již od zříceniny je výhled impozantní, ale pokud chcete ještě širší horizonty, tak popojděte o něco dál, na místo zvané Dürnsteiner Kanzel. Odtud budete mít impozantní zákrut Dunaje jako na dlani.

Jiný skvělý vyhlídkový bod představuje Ferdinandova vyhlídka (Ferdinandswarte) na protilehlém, pravém břehu řeky. Její výhodou je snadná dostupnost. Výborný výhled se otevře také ze zříceniny hradu Aggstein nad stejnojmennou obcí. A pokud byste chtěli ve Wachau úplně nejvýš, pak vystoupejte až na vrch Jauerling (960 m. n. m.) s rozhlednou.

Vesnice a městečka ve Wachau jsou typická starobylými kostely, malebnými domy a dvorci. Vedle zmíněného Dürnsteinu, který se svojí charakteristickou modrou věží klášterního kostela řadí k nejfotografovanějším ikonám Wachau, určitě nevynechejte Weißenkirchen s ojedinělým opevněným kostelem a také Spitz, jehož malebné uličky příkře šplhají do vinicemi pokrytých svahů. Nelze samozřejmě opomenout obě místa vyznačující začátek a konec údolí Wachau: nádhernou barokní architekturu kláštera v Melku, jednoho z největších v Rakousku, stejně jako město Kremže, které pro změnu patří k nejstarším v zemi ( první zmínky již z roku 995 n. l.).

Stezka světového dědictví sice prochází ojedinělou a mimořádně hodnotnou krajinou, současně tu však nikdy není daleko restaurace, občerstvení či vinný sklípek. Právě víno má ve Wachau dávnou tradici, zdejší vinice rodí materiál převážně pro výrobu suchých bílých vín. V nabídce najdete nejčastěji veltlínské zelené a ryzlink, vinaři ovšem vždy zdůrazňují přesnou polohu vinice, odkud dané víno pochází – jednotlivé vinohrady se liší dobou sklizně i chutí v závislosti na mikroklimatu.

A něco pevného do žaludku? Odhlédnete-li od vína, pak za hlavní zdejší produkt platí meruňky (Original Wachauer Marille). Nadýchané meruňkové knedlíky dostanete ve Wachau skoro všude, stejně jako meruňkové koláče či marmeládu.

Dovolená v Rakousku | Video: Österreich Werbung

Tento článek je součástí speciálního projektu, financovaného Rakouskou národní turistickou centrálou Österreich Werbung.

autor: red

   
reklama
   
reklama
reklama
komerční sdělení
reklama

Sponzorované odkazy

 
reklama