Výslechová místnost i tajné byty. Hybernská patřila estébákům, dnes tu jsou studenti

Výslechová místnost i tajné byty. Hybernská patřila estébákům, dnes tu jsou studenti
Budova, jejíž historie sahá do 18. století, byla po druhé světové válce už značně omšelá. Nastěhovaly se do ní různé odnože spadající pod ministerstvo vnitra jako například vnitřní správa národních výborů nebo hospodářský odbor.
Barokně-klasicistní Desfourský dům, který je vstupní branou do vnitrobloku, získalo ministerstvo vnitra v 50. letech minulého století a vybudovalo v něm sídlo své krajské správy.
"Myslím si, že jsme dobrým příkladem toho, jak spolu univerzita a město mohou spolupracovat na rozvoji kultury. Do projektu nevstoupil žádný developer ani soukromá firma. S minimem financí se podařilo vybudovat nekomerční prostor, kde se potkávají studenti, profesoři, umělci i občanská společnost. Podobných projektů je v Evropě velmi málo, " vysvětluje Ema Pospíšilová.
Během šesti let tady vznikly dvě galerie, prostory pro koncerty, filmové projekce a autorská čtení nebo kavárna s čítárnou.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
23. 10. 2023 6:00
Je nejstarší dlážděnou ulicí v Praze, ale také historickým okénkem do dění 50. let minulého století. Hybernskou nedaleko Obecního domu po druhé světové válce zabrala Státní bezpečnost a zřídila v ní byty s odposlechy, pozorovatelny i své kanceláře. Lokality byly sice přísně tajné, v domech, kde je dnešní Kampus Hybernská, se ale našly artefakty, které přibližují policejní praktiky.
 

Právě se děje

Další zprávy