Proč ctíme osmdesátiletého Karla Gotta? Je symbolem, s Čechy se radoval i chyboval

Josef Vlček Josef Vlček
11. 7. 2019 15:48
Za skoro šedesát let pěvecké kariéry Karla Gotta se v Česku vystřídalo generací zpěváků. Většina z nich skončila v zapomnění. V této změti jmen působí Gott jako stálice, na jejíž věhlas nemají vliv věk ani změny režimu. Podobně jako když bylo osmdesát Sinatrovi a hrdě se k němu přihlásili mladí U2, teď se ke Gottovi hlásí Marek Ztracený nebo Richard Krajčo. Čím stále vzbuzuje obdiv?
Záznam skladby Je jaká je z vánočního koncertu v Lucerně roku 1980. | Video: Česká televize

Slavík

Proč Karel Gott neustále vyhrával Slavíka? Přicházely nové a nové vlny zpěváků, ale Gott až na pár momentů bez potíží sbíral jednoho Zlatého slavíka za druhým a přidával svou legendární větu, že "tentokrát jsem to opravdu nečekal".

Gottova vítězství novináři odůvodňovali různými způsoby. Nechyběla různá zpochybňování. Agentura Musica Bohemica, která provozovala Českého slavíka, si okolo roku 2008 nechala udělat analýzu výsledků. Při ní se zjistilo, že Gott vítězí, protože má nejvíc druhých a třetích míst.

Bylo to jednoduché. Hlasující dali na první místo některou z momentálně nejúspěšnějších nových hvězd. "A koho, mámo, dáme jako druhého? Tenhle se mi nelíbí, tenhle mladej je moc drzej, tak toho už vůbec ne, tenhle zahejbal tý svý herečce. Tak víš co, dáme tam toho Gotta, ten alespoň umí zpívat." Tak nějak to klidně mohlo být.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Finanční správa začala vracet přeplatky na dani z příjmů

Pracovníci Finanční správy zatím vyřídili první žádosti o přeplatky na dani z příjmů fyzických osob a na účty poplatníků odeslali 662 953 112 Kč. Letos podalo daňové přiznání zatím 1 180 678 lidí. Vzhledem k současné situaci, někteří využili možnost generálního pardonu do konce června a úřady tak očekávají ještě víc než půl milionu podání.

Pro ty, kteří si pospíšili s daňovým přiznáním a odevzdali ho již v lednu nebo únoru, aby přeplatek na daních z příjmů dostali co nejdříve, platí stejné datum - 1. 4. Třicetidenní lhůta se začíná počítat až od tohoto data - tedy od okamžiku, kdy skončila "uzávěrka" pro podání daňového přiznání.

Ve standardním případě tedy vzniká přeplatek 2. 4. a třicetidenní lhůta pro jeho vrácení začíná běžet 3. 4. To znamená, že nejpozději 4. 5. musí Finanční správa dát příkaz do banky na vrácení peněz.

Další zprávy