Gravitace bere dech. Aspiruje na titul sci-fi dekády?

Martin Svoboda
29. 8. 2013 18:44
Gravitace si nemohla v Benátkách přát lepší přijetí
Foto: WB

Preview - Alfonso Cuarón natočil kultovní erotickou komedii Mexická jízda, kritiky nejuznávanější díl Harryho Pottera, Vězně z Azkabanu, a ještě oceňovanější antiutopickou sci-fi Potomci lidí.

Přesto se zdá jeho filmografie poněkud řídká. Asi proto, že si nevybírá jen projekty, jež by měly ve vínku snadnou produkci. Gravitace není výjimkou.

Se svým synem Jonásem piloval scénář několik let, aby se jich nakonec studio Universal po dlouhých odkladech zbavilo a prodalo práva Warner Brothers. Tam se jich ujala Angelina Jolie, jež plánovala ztvárnit hlavní roli a dokonce kvůli tomu odmítla návrat k akčnímu hitu Wanted.

Podívejte se na fotografie z premiéry Gravitace na festivalu v Benátkách:

Jenže studio jí nechtělo zaplatit dvacet milionů dolarů na ruku (čtvrtinu rozpočtu), tak Angie Cuaróna poslala k ledu a tuto sumu vybrala za Cizince a Salt. Pak už se vydala režírovat V zemi krve a medu, takže na nějaké sci-fi neměla ani pomyšlení.

Gravitace naštěstí nezůstala ležet ladem, takže může sedm let od Cuarónova posledního počinu vyrazit do světa po premiéře na filmovém festivalu v Benátkách.

Foto: WB

Jolie měla nejprve nahradit Marion Cotillard (Počátek, Temný rytíř povstal), pak Scarlett Johansson (Avengers, Koupili jsme zoo), Natalie Portman (těsně po získání Oscara za Černou labuť) a nakonec skončil horký brambor u Sandry Bullock, což mnozí po všech těch ceněných a populárních jménech vzali jako studenou sprchu.

Bullock sice v roce 2009 získala Oscara za Zrození šampióna, kladné pověsti se však její herecké schopnosti zrovna netěší. Ve stejném roce jako blyštivého rytíře si ostatně odnesla i Zlatou malinu. Alespoň že její mužský protějšek má na starosti George Clooney, ztělesnění popularity.

První reakce mají jasno: Zázrak

Ať už je Bullock herečka, jaká chce, Gravitaci zřejmě zvládla na jedničku. Příběh soustředěný převážně na postavu vědkyně vymrštěné během své první mise do vesmíru, zatímco jí zkušený kolega pomáhá přežít, si z Benátského filmového festivalu odnáší zatím jen ty nejuctivější reakce.

„Když začaly titulky, povstal jsem. Ale přiznávám, že jsem se po chvíli musel zase posadit. (…) Nenapadá mě žádný další takový film," shrnuje své dojmy Guy Lodge z Hitfix. Vesmír podle něj ve filmu nikdy nebyl větší a nebezpečnější, technologie méně futuristická a více dystopická.

Foto: WB

„Napínavý experiment v blockbosterovém minimalismu," dodává Justin Chang z uznávaného Variety a v titulku své recenze přirovnává Gravitaci stejně jako Lodge k Vesmírné odyseji Stanleyho Kubricka, tedy k nejvyšší metě filmové science fiction. Nadhazuje, že Cuarónovo pojetí sci-fi na velkém plátně by mělo být inspirací pro tvůrce na celém světě.

Oliver Lyttleton z The Playlist tvrdí, že „jde o technický zázrak, blockbuster se srdcem i duší".

Mějme se raději na pozoru před nadšenými kritiky. Provolávání slávy z festivalů může být ošemetné a z recenzentů může mluvit radost z toho, že snímek viděli dříve než jejich kolegové.

Nicméně už samotná kampaň Gravitace vnesla naději, že letošek nebude jen plný žánrových zklamání, jakým bylo pro mnohé Elysium Neilla Blomkampa. Kdy naposledy jste ostatně viděli trailer obsahující pouze jediný dlouhý záběr, který vzal dech? V samotném snímku tento otevírací záběr netrvá dvě minuty, ale okolo čtvrt hodiny! Orson Welles by měl radost.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Za polovic dvojnásobek

Přesně taková má Gravitace být. Plná dlouhých, pozvolných a skvěle natočených scén, jež se moc nepodobají současným trendům. A vesmír zde má být zcela realistický, což se například odráží na unikátním provedení zvukové stopy. Až se zdá, že svou okázale proklamovanou jinakostí a výjimečností tlačí kampaň na pilu a při všem tom očekávání může nastat jedině zklamání. Zatím však není důvod sundávat si růžové brýle.

Foto: Aktuálně.cz

I jediné, co mohlo být vizuální muškou, tedy konverze do 3D, je vyzdvihováno jako jedno z mála kvalitních využití formátu. S tím jistě souvisí i chválená kamera Emmanuela Lubezkiho, jinak například dvorního kameramana Terrence Malicka.

Nutno dodat, že Cuarón dosáhl tohoto předpokládaného zázraku za pouhých 80 milionů dolarů, což je poloviční rozpočet oproti standardním blockbusterům.

Další důkaz, že lpění na velkých rozpočtech není zárukou kvality a vlastně ani kvantity, protože trikových CGI scén má být ve snímku zhruba šedesát procent.

Doufejme, že Gravitace zaboduje v pokladnách kin. Její finanční úspěch by nám neměl být lhostejný. Potřebujeme, aby hollywoodští producenti začali sázet na projekty tak neatraktivní, jako jsou dva kosmonauti čelící bez zvláštních technických vymožeností nekonečnosti vesmírné prázdnoty.

V rukou schopného filmaře, pro nějž jde zcela jistě o osobní dílo, lze i něco takového proměnit ve zlato. Snad se tak skutečně stalo a snad se tak bude dít dál.

Pravdu se dozvíme 3. října i v českých kinech.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

Aktualizováno před 16 minutami

Hamáček do Moskvy v pondělí neodletí, s cestou nesouhlasil Babiš

Vicepremiér, ministr vnitra a pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) podle informací Mladé fronty DNES do Moskvy v pondělí neodletí. Důvodem je nesouhlas premiéra Andreje Babiše (ANO). MF DNES se odkazuje na zdroj z vlády. V Rusku měl Hamáček jednat o vakcíně proti covidu-19 Sputnik V. 

Babiš opakovaně dal v minulých dnech najevo, že s cestou nesouhlasí. V pátek premiér řekl, že Hamáčkovi doporučil do Moskvy necestovat, protože na to podle něj není vhodná doba. "Vakcíny nejsou agenda pana Hamáčka a ta cesta není ideální," uvedl již ve čtvrtek premiér. Podle něj může Česko téměř okamžitě získat 300 000 dávek ruské vakcíny, čeká ale na její unijní schválení. 

Záměr kritizovali také opoziční politici koalice Spolu a koalice Pirátů a STAN. Cestu chtěli projednat v Poslanecké sněmovně jako nově zařazený bod, ale neuspěli. 

Proti cestě se vyslovil v DVTV také Tomáš Petříček, který byl do minulého týdne místopředsedou ČSSD a v pondělí byl na návrh Jana Hamáčka odvolán z postu ministra zahraničí. "Pro Sputnik bych do Moskvy nejel," řekl.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 22 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní 15. titul

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly rekordní 15. titul v samostatné české lize a překonaly Žabiny Brno. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové ve třetím finálovém utkání vyhrály doma nad Hradcem Králové 105:66 a ovládly sérii 3:0 na zápasy. V soutěži triumfovaly pojedenácté v řadě, Žabinám se to povedlo třináctkrát za sebou. V součtu s federální ligou se USK vyrovnal s 23 triumfy dalšímu pražskému celku Spartě.

USK drží v domácí soutěži neporazitelnost už 213 utkání a přemožitelky nepoznaly osmou celou sezonu v řadě. Naposledy prohrály ve 3. utkání finále v roce 2013 s Žabinami (tehdy IMOS Brno). Hradecký Sokol vyrovnal stříbrem své největší úspěchy z let 2015 a 2017.

Zdroj: ČTK
Další zprávy