Damon vystoupí v Elysiu proti sobecké elitě budoucnosti

Martin Svoboda
8. 8. 2013 8:30
Co slibuje dlouho očekávaný sci-fi film Elysium režiséra Neila Blomkampa?
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Stát se po vydařeném debutu všemi proklamovanou spásou sci-fi žánru není zrovna těžké. Složité je až tuto pozici udržet. Neillu Blomkampovi se to po Distriktu 9 zaštítěném Peterem Jacksonem mělo podařit, mnozí si tím bylo téměř jistí. Jeho Elysium však, jak se zdá podle prvních zahraničních reakcí, velké přísliby nenaplňuje. Nevěšme přesto hlavy a představme si tento film, než se o jeho kvalitách i nekvalitách budeme moct přesvědčit na vlastní oči.

Ráj na orbitě

V řecké mytologii značí Elysium místo, kam bohové mohou již zaživa umístit své oblíbence a poskytnout jim doslova ráj na Zemi. Stejně tak orbitální stanice téhož jména nabízí v polovině dvaadvacátého století útočiště pro elitu lidstva, aby byla ušetřena šarvátek lůzy. Celá naše planeta se totiž změnila ve veliký slum plný nemocí, zločinu a hladu, na němž už mnoho štěstí nenaleznete.

Foto: Falcon

Max DeCosta (Matt Damon) musí v tomto slumu přežívat celý život a doposud se mu to i relativně dařilo. Když mu je však diagnostikován smrtelný nádor, musí se chtě nechtě vydat vstříc revoluci. Zatímco na Zemi nemá naději přežít déle než pár dní, v samotném Elysiu by jeho nemoc odstranili během rutinní operace. To by ale smetánka nesměla své bohatství tak žárlivě střežit.

DeCosta se tedy vybavuje pokročilým exoskeletonem a pokouší se o únos jednoho ze zbohatlíků (William Fichtner), což mu má zaručit přístup na oběžnou dráhu. Má na to však pouze pět dní, zatímco mu je v patách strážkyně pořádku s tváří Jodie Fosterové, jež začne postupně pochybovat o legitimitě systému, který obhajuje.

Námět jak z pera Andrewa Niccola (Truman Show,  Gattaca) zpracovává Jihoafričan Blomkamp osobně. Sociální přesah je pak patrný na první pohled, což rozhodně láká. Klasické sci-fi se vždy víc než k budoucnosti vyjadřovaly ke stavu současnosti a umístění děje o pár desítek až stovek let dopředu bylo vždy jen záminkou ke komentáři dneška. A na poslech podobné metafory znějí stále velmi atraktivně.

Problém nastává, když se agitka stává moc do očí bijící a alegorická přirovnání a symboly moc přitaženými za vlasy. Snad Elysium nedopadne jako Niccolův Vyměřený čas, který vysávání mas elitami pojal snad až příliš doslovně. Navíc při vykreslování svého fikčního světa pozapomněl na vykreslení charakterů postav. Vzhledem k tomu, že District 9 se vyznačoval právě intimnějším pohledem jediného člověka na modelovou situaci, by takové selhání bylo pro Blomkampovy fanoušky jistě nemilé.

Foto: Aktuálně.cz

Druhý debut

Osobní režisérův přístup bychom měli očekávat na všech úrovních. Na rozdíl od většiny mainstreamových snímků za sebou Elisyum nemá mnohaleté dohady se střídáním všemožných filmařských jmen, vznikat začalo až v roce 2011 po úspěchu Distriktu 9, od začátku z Blomkampovy iniciativy. Stal se jedním z producentů, ujal se režie a scénáře, jde tedy o jeho autorský projekt a vzhledem k vyššímu rozsahu jeho možností i prostředků svým způsobem o další debut.

Foto: Aktuálně.cz

S rozpočtem 90 milionů asi nemůžeme očekávat trikové orgie na úrovni Hvězdných válek, pro sci-fi bez předlohy stále ještě neosvědčeného filmaře jde však jistě o slušný potenciál. District 9 stál třetinu a všechny překvapil povedenými triky na úrovni mnohem dražší konkurence. I když to byla nejspíš zásluha především produkujícího Jacksona a jeho Wety, nedá se očekávat, že by i jeho oblíbenec bez pomoci neodvedl podobně slušnou řemeslnou práci.

Zajímavé bude i sledovat, jak se snímku povede finančně. Čisté sci-fi platí častěji za zábavu "vyvolených" a houfně se na ně moc nechodí. Snížená věková přístupnost výdělkům také moc nepomůže.

Většina z nás asi stále doufá, že první recenze hodnotící Elysium mírným nadprůměrem se pletou. Zjistíme to 29. srpna (na Slovensku již 8. srpna).

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 3 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 3 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy