Rusko zvažuje zákaz lovu tuleních mláďat

Martina Kollerová
9. 4. 2008 16:00
Zákaz podporuje i budoucí prezident Medveděv
Možná již brzy se nebud smět tulení mláďata v Rusku lovit.
Možná již brzy se nebud smět tulení mláďata v Rusku lovit. | Foto: Reuters

Praha/Moskva (Ekolist) - Ruská vláda připravuje návrh, kterým by zakázala lov tuleních mláďat. S odvoláním na tiskovou mluvčí ruského ministerstva pro přírodní zdroje to server Terra Daily.

V zemi je každý rok zabito asi 35 tisíc kusů těchto zvířat. "Považujeme to za nezbytné - není to dovoleno v žádné jiné zemi," uvedla mluvčí. Zároveň však k chystanému dokumentu odmítla podat jakékoli bližší informace.

Za tuleně se postavily celebrity

Tuleni jsou v Rusku loveni pro svou kožešinu, tuk a maso. Lov probíhá zejména v průběhu března a dubna. Letos vybíjení provázely zvlášť hlasité protesty ekologických aktivistů a ruských celebrit. Nyní v Rusku probíhá také petiční akce - nótu za zákaz lovu tuleňů podepsalo již 335 tisíc lidí.

Ruská televize pak minulý týden odvysílala záznam ukazující lovce, jenž zabíjí jedno tulení mládě za druhým.

Zákaz podpořil i budoucí prezident

Deník Komsomolskaja pravda pak napsal, že se za aktivity ministerstva pro přírodní zdroje, které usiluje o vydání zákazu lovu, postavil i budoucí ruský prezident Dmitrij Medveděv. 

Čtěte také: Nechte nás zabíjet tuleně, žádal EU premiér Inuitů

 

Právě se děje

před 44 minutami

U břehů Turecka se potopila ruská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 15 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ruská nákladní loď. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na turecká státní média. Záchranáři se nyní snaží pomoci asi 15 členům posádky, kteří uvízli na moři v trojici záchranných člunů.

Loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Oběti na životech zatím nejsou hlášené a příčina neštěstí není jasná.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner uvedl, že na záchraně námořníků se pracuje, počasí je však velmi špatné. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ochranný systém při testech odpojil běloruskou jadernou elektrárnu, v provozu je pouhé dva měsíce

Běloruská jaderná elektrárna byla v sobotu při testovací proceduře odpojena, protože se spustil ochranný systém reaktoru. Uvedlo to běloruské ministerstvo energetiky. Úroveň radiace v oblasti je ale podle ministerstva normální. Elektrárna u města Astravec byla spuštěna loni v listopadu.

"Ochranný systém byl aktivován při pilotním průmyslovém provozu prvního bloku, v jehož rámci jsou v současné době testovány systémy a zařízení," uvedlo ministerstvo. Úroveň radiace v okolí elektrárny je na běžné úrovni, dodal úřad.

První jaderná elektrárna v zemi se nachází na severu Běloruska, poblíž hranic s Litvou, a postavila ji ruská státní firma Rosatom za ruský úvěr deset miliard dolarů (217 miliard Kč). Provoz formálně zahájil prezident Alexandr Lukašenko 7. listopadu, kvůli poruše však musela být následující den odstavena. Opětovně spustila provoz a byla znovu připojena k síti 19. listopadu. Ministerstvo tehdy uvedl, že elektrárna pracuje na 40 procent své kapacity.

Zdroj: ČTK
Další zprávy