Nový arktický led taje více než ten starší

Hugo Charvát
31. 3. 2008 13:28
Za rychlejší tání může méně soli v nových vrstvách

Praha/Londýn (Ekolist) - V Arktidě taje silná vrstva starého ledu, a to o poznání rychleji než v předchozích letech. Navzdory studenému počasí led dokonce ubývá i po skončení arktického léta. Zjistili to vědci při studiu satelitních snímků.

Během horkého léta roku 2007 snímky ukázaly nejmenší plochu ledu, jaká kdy byla v této oblasti zaznamenána, píše na svých internetových stránkách britská BBC.

K úbytku ledu během zimních měsíců zřejmě dochází kvůli odlamování ledových ker, které proud odnáší dále do Atlantického oceánu.

Starší kry jsou silnější a obsahují méně soli než nově vytvořené vrstvy ledu, což znamená, že jsou schopné lépe přežít teplá období. V Arktidě nyní tvoří led starší než dva roky zhruba třetinu veškeré ledové pokrývky. Před dvaceti lety to ale byly dvě třetiny.

mapka úbytku arktického ledu
mapka úbytku arktického ledu | Foto: Reuters

NASA: Ubývá trvalý led, dočasného je stejně

Březen je obvykle měsícem největšího přírůstku ledu, protože se ke konci blíží tmavá arktická zima. Snímky NASA ukazují, že plocha ledu je zhruba stejná jako loni, to ale maskuje podstatné změny, které v Arktidě probíhají.

"I když je letos v březnu ledová plocha o maličko větší než loni, vrstva trvalého ledu je vůbec nejmenší, jakou jsme kdy zaznamenali," řekl BBC Seelye Martin z Vědeckého programu polárních moří při NASA (CSP). "Takže objem arktické ledové pokrývky se stále zmenšuje," uvedl.

K tání trvalé vrstvy ledu dochází navzdory neobvykle studenému počasí, které se do oblasti dostává.

V Arktidě se otepluje dvakrát rychleji

Většinu povrchu arktických ledovců tvoří vrstva ledu, která vznikla od loňského léta. Podle vědců tedy letošní ochlazení nemůže přebít efekt neustálého oteplování celé oblasti. Teploty v Arktidě rostou dvakrát rychleji, než je světový průměr.

"Počasí se neustále mění a trvalé změny již skutečně nastávají," řekl BBC Josefino Comiso z NASA.

Podle něj již začal proces, který povede k přeměně Arktidy z velké bílé plochy, která odráží sluneční svit zpět do vesmíru, na tmavou plochu mořské vody, která bude sluneční energii absorbovat.

S úbytkem tlusté vrstvy starého ledu bude ten nově vytvořený náchylnější k tání během letních měsíců.

Plocha ledovců sice zůstane rozsáhlá, ale bude se ztenčovat. Podle většiny prognóz bude Severní ledový oceán zcela bez ledové pokrývky zhruba v polovině století, někteří vědci však hovoří již o roce 2013.

 

Právě se děje

před 39 minutami

České dráhy o možném propouštění a snížení mezd zatím nerozhodly, nechtějí plošné řešení

České dráhy o možném propouštění a snížení mezd zatím nerozhodly. Pokud k tomu přistoupí, je nutné to řešit individuálně, nikoliv plošně, uvedla dozorčí rada ČD. Dopravce také schválil letošní podnikatelský plán, počítá s vyrovnaným hospodařením. Úspory chce hledat v celém provozu, investice do vlaků ale nezastaví.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Při požáru v domově důchodců v Charkově zemřelo 15 lidí

Nejméně 15 lidí zemřelo a pět utrpělo zranění při požáru v pečovatelském domově pro seniory v Charkově na východě Ukrajiny. S odvoláním na záchranáře o tom informovala agentura Unian. První zprávy z místa se zmiňovaly o 13 mrtvých a čtyřech zraněných.

Požár podle úředního komuniké vypukl odpoledne po třetí hodině kyjevského času (po 14:00 SEČ) ve dvoupodlažní budově, která byla přestavěna na domov pro přestárlé. Po uhašení plamenů hasiči nalezli na místě těla 15 osob.

Podobná neštěstí bývají v bývalých sovětských republikách poměrně častá. Tento měsíc si sedm mrtvých vyžádal požár v načerno zřízeném domově důchodů ve vsi poblíž Ťumeně na Sibiři, kde zemřeli nepohybliví pacienti dlouhodobě upoutaní na lůžko. Minulý měsíc při požáru domova důchodců v ruském Baškirsku zemřelo 11 lidí. Malá dřevěná budova neměla žádné vybavení pro hašení ohně. Vyšetřovatelé zadrželi ředitelky obou zařízení, kterým hrozí roky ve vězení za zavinění smrti z nedbalosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy