Michelinskou hvězdu obhájily La Degustation a Field. Ve výběru zůstává Divinis i Eska

Magazín ČTK Magazín, ČTK
19. 6. 2020 15:05
Prestižní gastronomický průvodce Michelin v pátek zveřejnil výběr nejlepších restaurací letošního roku. Jednu hvězdičku obhájily restaurace La Degustation Bohême Bourgeoise i Field. Žádný další podnik hvězdičku neobdržel. Do výběru míst, která stojí za návštěvu a obdržela ocenění Bib Gourmand, se dostaly Divinis, Eska a restaurace Sansho či Na Kopci.
Restaurace La Degustation Bohême Bourgeoise.
Restaurace La Degustation Bohême Bourgeoise. | Foto: Jakub Plíhal

Zveřejnění gastronomického průvodce se letos kvůli pandemii koronaviru odsunulo až na červen. Do prestižního gastronomického průvodce společnosti Michelin se letos nově dostaly také restaurace v Krakově či Lublani. 

Porotci letos podle údajů na webu michelinského průvodce hodnotili 31 pražských podniků, mimo hlavní město však nezavítali. 

Restaurace La Degustation Bohême Bourgeoise i Field obhájily jednu michelinskou hvězdu z loňska. Ocenění Bib Gourmand letos získaly podniky  Divinis, Eska, Sansho či Na Kopci.

"Letošní obhajoba byla pro nás obzvlášť důležitá a přiznám se, že z ní mám ještě větší radost než obvykle" uvedl na Facebooku šéfkuchař Radek Kašpárek a dodal: "Je to skvělá zpráva, kterou jsme už potřebovali slyšet."

Vůbec poprvé Praha získala michelinskou hvězdu v roce 2008, kdy se jí mohla pyšnit restaurace Allegro v hotelu Four Seasons a její šéfkuchař Andrea Accordi. Ten obdržel hvězdu pro Allegro celkem třikrát. Podnik Allegro mezitím zanikl.

V roce 2009 hvězdu dostala také restaurace Maze v hotelu Hilton slavného britského kuchaře Gordona Ramsayho, která však zanikla ještě předtím, než bylo ocenění oznámeno. Alcron hvězdu držel od roku 2012, než o ni v roce 2018 přišel. Celkem tak hvězdu dosud získalo pět pražských restaurací.

Jednou hvězdou Michelin označuje velice dobrou restauraci ve své kategorii, která stojí za návštěvu, dvě hvězdy dává výtečným podnikům, které stojí za zajížďku, a tři hvězdy obdrží výjimečné kuchyně, které stojí za zvláštní cestu. Pražské restaurace dosud nikdy v rámci jednoho hodnocení nezískaly více než jednu hvězdu.

Nejvíce oceněných podniků je ve Francii a Německu

Třemi hvězdami se letos může v Evropě pyšnit 24 restaurací, z toho čtyři nově, dvěma hvězdami 95 restaurací (13 nově) a jednou hvězdou 380 podniků (52 nově). Dobrou kvalitu za dobrou cenu podle průvodce nabízí 253 evropských restaurací. Nejvíce nově oceněných podniků je ve Francii a v Německu.

Na gastronomickou mapu Evropy se letos poprvé dostalo Slovinsko. Porotci ocenili lublaňský podnik Atelje. Svou michelinskou restauraci má nově i druhé největší polské město Krakov. Hvězdičku dostala Bottiglieria 188. Jedinou visegrádskou zemí s dvouhvězdičkovou restaurací je Maďarsko, kde se tohoto ocenění dostalo budapešťské restauraci Onyx. Slovensko v průvodci vůbec není.

Michelinský průvodce Main Cities of Europe byl poprvé uveden před více než sto lety. Ten letošní zahrnuje restaurace z 39 měst a 23 evropských států. 

 

Právě se děje

před 27 minutami

Temelín odstavil po bouři II. blok, proti plánu o týden dřív

Jaderná elektrárna Temelín odstavila v noci na dnešek kvůli následkům bouře II. blok. Spadly stožáry, jež patří firmě ČEPS, která zajišťuje provoz přenosové soustavy. Dvouměsíční odstávka bloku tak začala proti plánu o týden dřív. Ve čtvrtek to řekl temelínský mluvčí Marek Sviták. Po nočních bouřkách je v kraji kvůli poruchám na linkách vysokého napětí bez elektřiny 10 000 domácností, jimž dodává energii E.ON.

před 28 minutami

Náměstek ministra zdravotnictví Vajdák na vlastní žádost končí

Politický náměstek ministra zdravotnictví Vlastimil Vajdák na vlastní žádost končí ke konci červnu ve funkci, vrátí se na post ředitele Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, uvedl ve čtvrtek Deník N. S ministerstvem bude dál spolupracovat na projektu Českého onkologického institutu, který prosazuje premiér Andrej Babiš (ANO).

Zdroj: ČTK
Další zprávy