Miřenka Čechová zaujala Edinburgh s S/He is Nancy Joe

Kultura ČTK Kultura, ČTK
20. 8. 2013 14:07
České taneční divadlo získalo v Edinburghu druhou cenu
Foto: Marek Rebroš

Praha - České taneční divadlo slaví již druhý úspěch na největší světové přehlídce divadla a tance, Fringe Festivalu ve skotském Edinburghu. Stejně jako před týdnem tanečnice Markéta Vacovská a zpěvačka Lenka Dusilová získalo nyní cenu Herald Angel multimediální taneční představení S/He Is Nancy Joe, v němž Miřenka Čechová a Tantehorse originálním způsobem zpracovali transgenderovou tematiku.

Deník Herald svou cenu již tradičně uděluje celkem čtyřikrát během srpnové festivalové sezony v Edinburghu a recenzenti Heraldu oceněné vybírají z více než 24 tisíc umělců vystupujících nejen na Fringe, ale také na Edinburgh International Festival, The Jazz & Blues Festival a The Edinburgh International Book Festival.

Čtěte také
Nakazil mě americký optimismus, říká Miřenka Čechová

Narodil jsem se jako holka. Nepoučuju, ale otvírám oči

"Konkurence je tedy obrovská co do počtu i kvality ostatních projektů. Na Miřence Čechové kritici ocenili odvážně zvolené téma a jeho tanečně dokumentární zpracování založené na reálných příbězích transsexuálních a transgender lidí," uvedla Petra Jungwirthová z Českých center.

Foto: Marek Rebroš

Pouhý týden předtím přebíraly stejnou cenu tanečnice Markéta Vacovská a zpěvačka Lenka Dusilová za své výkony v představení One Step Before the Fall společnosti Spitfire Company a Damúza. Kritici na představení věnovaném boxerskému fenoménu Muhammadu Alimu a všem bojovníkům s Parkinsonovou chorobou ocenili zejména ohromující fyzický výkon Markéty Vacovské za hudebního doprovodu Lenky Dusilové. Kromě ocenění Heraldu je představení nominováno na Total Theatre Award, nejvýznamnější cenu udílenou na Fringe, která bude vyhlášena v závěru festivalu.

Obě oceněná představení českých tvůrců jsou součástí přehlídky současného českého tance Czech Dance Showcase, kterou iniciovalo České centrum Londýn a připravilo ji ve spolupráci s organizací Nová síť. Na této třítýdenní přehlídce vystupuje ještě soubor VerTeDance s inscenací Kolik váží vaše touha?

Edinburgh Fringe se koná bezmála po celý srpen na 273 místech po celém městě a hostí přes 2500 inscenací. Světový festival divadla a performance Edinburgh Festival Fringe se stal za více než 60 let své existence jedním z největších divadelních svátků. Čeští umělci na něm individuálně vystupovali už několikrát a přivezli i několik cen.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně u města Bata v Rovníkové Guineji. Další stovky lidí byly podle médií zraněny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy