Titul Umělec roku 2023 si odnáší malíř Jaromír Novotný. Porotu zaujal jednoduchými, často geometrickými tvary, stejně jako citlivou prací se světlem a stínem. Výroční Ceny České akademie vizuálního umění byly uděleny počtvrté, ceremoniál se konal v pražském Uměleckoprůmyslovém museu. Jednotlivé ceny od letošního roku nesou název Vizium, jejich autorem je Rony Plesl.
Objevem roku se stala malířka Ester Knapová, absolventka Akademie výtvarných umění v Praze. Institucí roku byl vyhlášen Dům umění České Budějovice, cenu převzal jeho kurátor Michal Škoda. Tato městská galerie dle poroty připravuje náročný a kvalitní program.
Kurátorem loňského roku byl vyhlášen Petr Nedoma, který ukončil třicetiletou kariéru v pražské Galerii Rudolfinum.
V kategorii Kniha roku zvítězila publikace Tak blízko, tak daleko - České umění 1947-1960 v mezinárodních sociokulturních souvislostech, kterou napsaly Marie Klimešová a Hana Rousová. Výstavou loňského roku pořadatelé vyhlásili první retrospektivu výtvarnice Jitky Svobodové nazvanou Za hranou viděného v Galerii hlavního města Prahy.
Akademie se zároveň dohodla na rozšíření kategorií, k sedmi dosavadním přibyly tři. Uměleckým počinem roku se stalo otevření trutnovské galerie EPO1 věnované sochařství. Cenu převzal její ředitel Jan Kunze.
Druhou novinkou je Umělecký přínos roku, kde hodnotitelé vyznamenali výstavní projekt nazvaný Součty & rozdíly. Ten vznikl díky spolupráci mezi Domem umění města Brna, Vašulka Kitchen Brno a islandským LÁ Art Museum.
"Poslední cena je určená menším galeriím, dosavadní kategorie Instituce roku bude věnována státním a krajským galeriím," sdělil Miroslav Krupička, výkonný ředitel akademie. Cenu získala galeristka a kurátorka Blanka Čermáková z pražské Trafo Gallery.
České akademie vizuálního umění vznikla za pandemie koronaviru, kdy mimo jiné apelovala na vládu, aby otevřela soukromé galerie postižené protiepidemickými opatřeními. Od roku 2021 pořadatelé udílejí ceny, jimiž oceňují osobnosti české výtvarné scény a propagují současnou tvorbu. Členy jsou umělci i ti, kdo se podílejí na provozu oboru, tedy kurátoři, historici umění, autoři textů, galeristé, sběratelé, vydavatelé publikací o umění či obchodníci s uměním.