Nová akademie umění ocenila Pištěka, Mládkovou i svého předsedu Dostála

ČTK Kultura ČTK, Kultura
4. 10. 2021 21:55
Nově vzniklá Česká akademie vizuálního umění v pondělí večer poprvé udílela ceny. Ocenila nejlepší počiny v oblasti výtvarného umění za minulý rok a 12 osob uvedla do síně slávy.
Sochař Kurt Gebauer převzal cenu v kategorii Umělec roku.
Sochař Kurt Gebauer převzal cenu v kategorii Umělec roku. | Foto: ČTK

Za uměleckou publikaci roku akademie označila knihu nazvanou 80. a 90. léta 20. století - sbírka Collett. Jejím editorem je Martin Dostál, tedy právě předseda výboru udílející České akademie vizuálního umění.

Společnost Collett sídlí v Praze a Mnichově, věnuje se galerijní a sbírkotvorné činnosti. Je součástí developerské skupiny Lettenmayer & Partner a provozuje ji německo-český pár Hermann Heinrich a Lucia Lettenmayerovi.

Umění sbírají od 90. let minulého století, kvůli kolekci čítající několik tisíc děl včetně prací Magdaleny Jetelové, Pasty Onera, Jakuba Špaňhela nebo Olafura Eliassona zrekonstruovali zámek v Jirnech u Prahy a areál přetvořili na soukromé muzeum umění Collett, popsaly předloni Hospodářské noviny.

Akademie v pondělí do síně slávy uvedla skláře Václava Ciglera a Vladimíra Kopeckého, sběratelku Medu Mládkovou, historiky umění Jiřího Šetlíka a Petra Wittlicha nebo umělce Theodora Pištěka, Milana Grygara či Milana Dobeše. Kopecký si pro cenu osobně přišel na ceremoniál do pražského Národního technického muzea.

Do síně slávy dále vstoupili malíř Bedřich Dlouhý, grafička Alena Kučerová, výtvarník Eduard Ovčáček a ilustrátorka i tvůrkyně autorských knih Květa Pacovská.

Výstavou roku se stal Mikuláš Medek - Nahý v trní, kterého uspořádala pražská Národní galerie. Nejlepším umělcem byl vyhlášen Kurt Gebauer, akademie mu cenu udělila s přihlédnutím k výstavě opět v Národní galerii, kterou jako kurátor připravil šéf její sbírky moderního a současného umění Michal Novotný.

Otto M. Urban převzal cenu v kategorii Kurátor roku.
Otto M. Urban převzal cenu v kategorii Kurátor roku. | Foto: ČTK

Objevem roku se stala výstava O lásce, která v Centru současného umění DOX představila tvorbu málo známého Siegfrieda Herze. Připravil ji kurátor Otto M. Urban, jehož akademie ocenila v kategorii Kurátor/teoretik roku. Vyzdvihla jeho práci na Herzově výstavě i na skupinové přehlídce Vanitas, která v Doxu ukazovala smrt a umírání jako výrazný námět současného výtvarného umění. Výstava Vanitas končí 10. října.

Urban do Doxu nastoupil vloni poté, co na protest proti tehdejšímu ministrovi kultury Antonínovi Staňkovi z ČSSD opustil post ředitele sbírky umění 19. století a klasické moderny v Národní galerii.

Česká akademie vizuálního umění vznikla loni v září. Jejím posláním je dle zakladatelů podporovat české vizuální umění ve všech oblastech provozu umění. Jejími členy jsou umělci i kurátoři, kunsthistorici, galeristé, sběratelé, vydavatelé publikací o umění či obchodníci s uměním.

Prvním krokem akademie byl loni v listopadu apel na vládu, aby otevřela soukromé galerie, protože tehdejšími opatřeními proti šíření koronaviru podle nich trpěli galeristé i umělci.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 20 minutami

Nejméně šest lidí zahynulo v noci na neděli na jihu evropské části Ruska při srážce autobusu s nákladním autem Kamaz

Dalších 12 lidí utrpělo zranění. Informovala o tom agentura TASS s odvoláním na místní úřady a zdravotnické zdroje.

Tragická nehoda se odehrála po druhé hodině ranní místního času (nedlouho po půlnoci SELČ) u městečka Jaškul v Kalmycké republice, ležící při Kaspickém moři. Autobus Neoplan vezoucí 28 pasažérů se tam čelně srazil s protijedoucím nákladním autem. Příčina kolize zatím není jasná.

Na místě nehody zemřelo pět lidí, později v nemocnici podlehla zraněním jedna z cestujících. Hospitalizováno je nyní sedm zraněných lidí, z toho stav jedné ženy je vážný. Dalších pět osob, které utrpěly lehká a středně vážná zranění, péči nemocnice nepotřebovalo a byly propuštěny do domácího ošetřování, sdělil agentuře TASS republikový ministr zdravotnictví Jurij Kikenov.

před 53 minutami

Muže v lese na Novojičínsku vážně zranil traktor, přimáčkl ho na strom

Letecky čtyřiašedesátiletého muže přepravili do Fakultní nemocnice Ostrava. Novináře o tom v neděli informoval mluvčí záchranné služby Lukáš Humpl. Neštěstí se stalo v obci Spálov. Muž pracoval v lese a traktor ho tam přimáčkl ke stromu. Na místo byla vyslána pozemní i letecká posádka.

"Pacient zůstal při vědomí, utrpěl však život ohrožující poranění. Zasahující lékař při prvotním vyšetření zjistil mnohočetná poranění, a to v oblasti hrudníku, břicha a pánve," uvedl Humpl. Posádky muži na místě poskytly neodkladnou péči a poté byl letecky přepraven do traumatologického centra fakultní nemocnice.

před 1 hodinou

Vláda projedná změnu zákona o nakládání s geneticky modifikovanými organismy

Úprava má zahrnout změny vyplývající z evropské směrnice například v souvislosti s ochranou některých údajů žadatelů o oprávnění. Uvádí to materiál, který má ČTK k dispozici. Návrh vládě v pondělí předloží ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Podle materiálu evropská směrnice zavádí dílčí změny ve dvou oblastech. První je forma, v níž se podávají oznámení o způsobech nakládání s geneticky modifikovanými organismy. Jde o zavedení tzv. standardních datových formátů, které mají přispět k efektivnímu zpracování žádostí doručovaných Evropskému úřadu pro bezpečnost potravin, stojí v překládací zprávě.

Další oblastí je podle materiálu ochrana některých údajů, které musí žadatel o oprávnění k nakládání s geneticky modifikovanými organismy uvádět, ale jejich zveřejnění by ho mohlo poškodit v rámci konkurence. Může proto požádat o důvěrné zacházení s těmito informacemi. Nově se místo výčtu informací, které za důvěrné označit nelze, uvádí ty, u nichž je to možné. "Dále se doplňují případy, v nichž lze výjimečně i chráněné údaje zveřejnit," stojí v dokumentu.

před 1 hodinou

Senát na rozdíl od Sněmovny zpřístupní ve čtvrtek své sídlo veřejnosti

Při příležitosti státního svátku, který připomíná vznik samostatného československého státu v roce 1918, si lidé si budu moci prohlédnout Valdštejnský a Kolovratský palác v centru Prahy. Budou ale muset dodržovat protiepidemická opatření. Kancelář Senátu to uvedla na svém webu. Sněmovna na státní svátek 28. října zůstane uzavřena. Důvodem jsou podle informací tiskového odboru zejména pokračující oprava fasád sněmovních budov na Malostranském náměstí i nynější protikoronavirová opatření.

Sídlo Senátu bude otevřeno od 9:00 do 16:00. Ve Valdštejnském paláci si budou moci návštěvníci prohlédnout nejkrásnější historické prostory, mezi něž patří Rytířská síň, Audienční síň nebo Mytologická chodba. Podívat se budou moci také do jednacího sálu, kde dříve byly ustájeni koně vévody Albrechta z Valdštejna a kde nyní senátoři schvalují zákony. V Kolovratském paláci nahlédnou příchozí mimo jiné do Růžového a Zeleného salonku, kde zasedala prvorepubliková vláda.

Další zprávy