Souboj o EMI vyhrály Universal Music a Sony

Kultura ČTK Kultura, ČTK
12. 11. 2011 7:00
Začíná vlny fúzí i vzájemných nákupů hudebních firem?
Foto: Reuters

New York/Paříž - Britské hudební vydavatelství EMI si mezi sebe rozdělí společnosti Universal Music a Sony/ATV z japonského koncernu Sony. Obě firmy v aukci pořádané americkou bankou Citigroup na poslední chvíli trumfly nabídky konkurenčních uchazečů - Warner Music a BMG Music Publishing.

Zatím z žádných zpráv není zcela jasné, zda EMI, jež je domovskou nahrávací společností pro Pink Floyd, Coldplay či The Beatles, zanikne jako značka, nebo bude dceřinným labelem.

Citigroup za obě části EMI dostane 4,1 miliardy dolarů (77 miliard Kč), sdělil agentuře Reuters informovaný zdroj. Svou část transakce potvrdila Vivendi, která je majitelkou Universal Music. Universal koupí nahrávací divizi EMI za 1,9 miliardy dolarů. Konsorcium vedené Sony by mělo za divizi hudebních katalogů dát 2,2 miliardy dolarů. Citigroup, která vlastní EMI teprve od počátku roku, se k transakci vyjádřit odmítla.

Čtěte také:
Vydavatelství Warner Music koupil miliardář Blavatnik
Objeví se hudební mraky, ze kterých bude kapat?
Warner Music chce být bohatý ženich, nebo chudá nevěsta
Nejtučnější rok měli Lady Gaga, Eminem a Bon Jovi
Hudební rok patřil Lady Gaga a hodným i zlým klukům
Nejočekávanější desky vydají Lady Gaga a Amy Winehouse

Transakce může být začátkem vlny fúzí i vzájemných nákupů hudebních společností, kterou už dlouho předpovídají odborníci. Podle nich směřuje současný stav poklesu prodeje hudby a rozpadu stávajícího prodejního modelu k situaci, kdy na poli zůstanou jen dva kohouti - právě Sony a Universal. Před deseti lety bylo velkých nahrávacích společností ještě pět.

Na jaře koupil Warner Music Group, světově třetí největší nahrávací společnost, za 3,3 miliardy americký podnikatel ruského původu Len Blavatnik. Experti z oboru tehdy tipovali, že Warner Music záhy koupí za výhodnou cenu EMI a sám se pak nechá koupit někým dalším. To se tedy nestalo.

V souboji o nahrávací aktivity EMI sice Warner ještě minulý týden vyhrával, zatímco za katalogy nabízela nejvíc BMG. Warner Music však překvapivě z aukce odstoupil, protože se nedohodl na podmínkách převzetí penzijních závazků EMI. Universal Music pak ještě zvýšila nabídku.

Sony zase na poslední chvíli překonala nabídku BMG s pomocí švýcarské banky UBS. Ta poskytla firmě úvěr přes jednu miliardu dolarů.

Transakce zřejmě vyvolá zvýšenou pozornost antimonopolních úřadů. Universal Music je už nyní největší světovou nahrávací společností. Na světovém trhu hudebních nahrávek má podíl 27 procent a s devíti procenty EMI bude mít jasný náskok před světovou dvojkou Sony Music Entertaiment. Také Sony/ATV je už nyní předním světovým správcem práv na hudební skladby a nyní si podíl ještě zvýší.

Vivendi již ve snaze předejít námitkám regulačních orgánů oznámila, že Universal Music prodá aktiva v hodnotě 500 milionů dolarů. O ně se zřejmě bude zajímat zejména Warner Music.

Citigroup převzala kontrolu nad britským hudebním vydavatelstvím EMI v únoru, kdy jej převzala od britské společnosti soukromého kapitálu Terra Firma Capital Partners, která jí nesplatila dluh. Citigroup dávala najevo, že si nechce EMI ponechat delší dobu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, římský klan Casamonica. Její boss dostal u soudu 30 let vězení

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, kterou je římský klan Casamonica. Soud jej tento týden postavil na roveň známějším uskupením jako jsou sicilská Cosa Nostra, neapolská Camorra či původně kalábrijská 'Ndrangheta. Dlouhými tresty vězení potrestal soudce čtyři desítky členů římské mafie, jeden z bossů má strávit za mřížemi 30 let.

"Je to velice důležitý verdikt zejména proto, že ničí iluzi o tom, že v Římě žádná mafie není," řekl agentuře AFP Nando Dalla Chiesa, který o organizovaném zločinu přednáší na milánské univerzitě. "Město nedokázalo přijmout fakt, že v něm operují nejen některé elementy zločineckých skupin Camorra a 'Ndrangheta, ale že má i svou vlastní, domácí mafii," dodal.

Proces se členy mafie Casamonica trval dva roky a obžalovaní mají podle rozsudku kvůli obchodování s drogami, vydírání a držení zbraní strávit ve vězení celkem 400 let. Boss Domenico Casamonica dostal trest 30 let odnětí svobody, rozsudek ale není pravomocný.

První členové rodiny Casamonica, kteří patří k romské menšině, se do Říma přistěhovali v první polovině 20. století a policie je dlouho sledovala zejména kvůli lichvářským půjčkám. Klan na sebe upozornil v roce 2015, kdy se v Římě konal pompézní pohřeb jeho bosse Vittoria Casamoniky. Rakev tehdy ulicemi vezl kočár tažený koňmi, z helikoptéry se na něj sypaly okvětní lístky růží a truchlícím hrála hudba z filmu Kmotr. Policie i vedení města pak musely čelit kritice, že konání okázalé akce nedokázaly zabránit.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 19 minutami

Při útoku v Somálsku zemřelo nejméně osm lidí, je mezi nimi premiérova poradkyně pro ženská práva

Nejméně osm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentského paláce v somálské metropoli Mogadišo, informovaly tiskové agentury s odvoláním na policii. Další jsou zraněni. K zodpovědnosti za explozi se přihlásilo radikální islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Automobil napěchovaný výbušninami najel do osobních a nákladních vozů u kontrolního stanoviště, odkud vede cesta ke vstupu do prezidentského paláce, popsala agentura AP.

Přes toto kontrolní stanoviště jezdí prezident a premiér při cestách na letiště nebo z něj, podotkla AP. Mluvčí hnutí Šabáb později uvedl, že sebevražedný útočník cílil na konvoj aut, jenž mířil do paláce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Vládní mluvčí Mohamed Ibrahim Moalimuu oznámil, že mezi oběťmi je poradkyně premiéra pro záležitosti žen a lidských práv Hibaq Abukarová. "Byla jedním z pilířů premiérovy kanceláře v otázkách týkajících se žen," sdělil na Facebooku. Podle Reuters není jasné, zda Abukarová byla v době výbuchu v konvoji, nebo se ocitla poblíž exploze.

Podle policejního mluvčího Abdifataha Adama Hassana dalších devět lidí utrpělo zranění. Počet obětí by však mohl být vyšší, jelikož některé mrtvé a zraněné odnesli jejich příbuzní, uvedl Hassan. "Za výbuchem stojí Šabáb. Zabili osm lidí, včetně vojáka, matky a dvou dětí. Šabáb masakruje civilisty," dodal Hassan.

Radikální hnutí Šabáb, jenž chce svrhnout vládu a prosadit v Somálsku svůj přísný výklad islámského práva, provádí podobné útoky často.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

Další zprávy