Rock for People se krize nebojí, veze Arctic Monkeys

Michal Pavec
1. 4. 2009 15:00
Největší český festival chce kompostovat odpad

Praha/Hradec Králové - Krize nekrize, tradiční festival Rock for People vstupuje do patnáctého roku své existence s největším rozpočtem v historii. Platit z něj bude hlavně velké zahraniční kapely: do Hradce přijedou Arctic Monkeys nebo Underworld.

Hvězdy britské kytarové a elektronické scény se tak zařadí po bok dalších, už dříve ohlášených headlinerů: španělských Ska-P a britských Placebo.

Pořadatel Michal Thomes věří, že kvalitní složení programu přivede do areálu bývalého hradeckého letiště co nejvíc návštěvníků - a to navzdory ekonomické krizi.

"Co se týče předprodeje, je v tuto chvíli prodaných více vstupenek než loni touto dobou," řekl Aktuálně.cz Thomes. "Češi si v dobách krize nikdy neodepřeli zábavu nebo hospody, proto věřím, že dorazí opět v hojném počtu." Vloni si koupilo lístek rekordních 23 tisíc lidí.

Elektroničtí matadoři Underworld na Rock for People zahrají poslední den, v pondělí
Elektroničtí matadoři Underworld na Rock for People zahrají poslední den, v pondělí | Foto: Archiv

V době finančních těžkostí neopustili Rock for People ani hlavní sponzoři, a tak si festival mohl dovolit nakupovat známá jména. Po loňských headlinerech The Offspring a Kaiser Chiefs přijedou i letos respektované kapely.

Red Hot Chili Peppers? K nezaplacení

"Nejtěžší bylo získat Arctic Monkeys, s nimi jsme jednali asi dva měsíce," říká Thomes. Zároveň připustil, že absolutní světová špička ještě v jejich možnostech není. Pro letošní ročník se lidé z Rock for People snažili získat Red Hot Chili Peppers, stáli i o Green Day. Neuspěli.

"Tyhle kapely jsou tak drahé, že by nám sebraly rozpočet na všechny ostatní skupiny. Ale třeba za pět nebo deset let dospějeme k tomu, že jeden den bude headlinerem Metallica a druhý právě Red Hot Chili Peppers," krčí rameny Michal Thomes.

Přesto se v seznamech potvrzených kapel objevují další zajímavé projekty - například britské objevy The Kooks nebo Hadouken!, kteří se v Čechách představili už loni na táborském Planet Festival.

Dále čtěte: Hadouken! pořádají rave party na gameboyi

Zatímco Arctic Monkeys a jejich úsečný ironický indie rock´n´roll znovu oživil vlnu léžérních kytarovek, kterou nastartovali newyorští The Strokes, Hadouken! se vezou na vlně nu-raveu; jen svou party pořádají na gameboyi.

Každodenní Fixa

Pipi ze Ska-P. Po únorovém úspěchu kapely ve vyprodané Tesla areně je čeká další česká štace
Pipi ze Ska-P. Po únorovém úspěchu kapely ve vyprodané Tesla areně je čeká další česká štace | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Festival, který slibuje celkem okolo 130 kapel a interpretů, se nevyhne samozřejmě ani standardní české hudební nabídce letních akcí; chybět bude málokdo. V Hradci zahraje Divokej Bill, Wohnout, Xavier Baumaxa nebo Vypsaná fixa.

Letos se nicméně organizátoři pokusili s některými českými skupinami dojednat vystoupení vymykající se jejich běžné praxi. Podařilo se to například u posledně jmenované Vypsané fixy.

Postpunková pardubická čtveřice slíbila, že mezi hradeckými hangáry vystoupí každý festivalový den a pokaždé zahraje jednu desku ze své diskografie. Originálního provedení se zřejmě dočkají i příznivci The Chancers.

Kompost místo piva

Rock for People dbající na multižánrovou pestrost doufá, že už se definitivně zbavil nálepky pivního festivalu, která ho občas provázela. A rád by se vybarvil spíš do zelena.

"Chceme, aby po sobě naše akce zanechala co nejmenší stopu a chovala se co nejohleduplněji k naší planetě," přeje si organizátor.

V areálu se bude důsledně třídit odpad, pořadatelé plánují i založit kompost. Novináři si pak musejí zvyknout na to, že všechny tiskové zprávy dostanou na recyklovaném papíru, z obou stran potištěném.

Třídit odpad (a poslouchat hudbu) můžete do Hradce Králové vyrazit 4.-6. července.

Kam dál?

 

Právě se děje

před 48 minutami

Kaczyński: Protesty proti omezení potratů budou stát mnoho životů

Předseda polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) v prohlášení varoval, že protesty proti nálezu ústavního soudu, kterým se prakticky ruší možnost legálních potratů, budou stát životy mnoha lidí. Polsko podobně jako jiné evropské země zažívá strmý nárůst případů koronavirové infekce.

Lidé, kteří protesty svolávají, se podle Kaczyńského dopouštějí veřejného ohrožení, tedy trestného činu. "Vážného trestného činu," podotkl šéf PiS, který od nedávna zastává i post vicepremiéra, jenž dohlíží na resorty obrany, vnitra a spravedlnosti.

"Stát má právo, ale také povinnost se takovým akcím postavit," řekl šéf národně-konzervativní strany, který je považován za nejmocnějšího politika v Polsku.

Vlna protestů se v Polsku zvedla poté, co ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných PiS, minulý týden shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy