Kdo získá Vinylu? DVA, Zrní, Květy či Please The Trees

Karel Veselý
17. 12. 2012 11:03
Hudební cena Vinyla vyhlásila nominace
DVA
DVA | Foto: DVA

Praha - Po cenách české hudební kritiky Apollo vyhlásila své nominace i cena Vinyla. O vyvolených ve třech kategoriích (Deska, Objev a Počin roku) rozhodla v hlasování čtyřiadvacetičlenná porota složená z hudebních publicistů, kteří opakovaně publikují názorové texty, a to napříč žánrovým spektrem domácí scény. Vítězi druhého ročníku hudební ceny by se mohly stát kapely Květy, Zrní, Kyklos Galaktikos a nebo DVA nominovaní hned ve dvou kategoriích.

V kategorii Deska roku se v letošním roce sešly skupiny, které již patří mezi etablovaná jména domácí hudební scény. Písňově-experimentální duo DVA je jedním z nejvíce skloňovaných domácích jmen v zahraničí a za nominovanou desku s hudbou z počítačové hry Botanicula už stihli získat v USA prestižní cenu IGF oceňující projekty na nezávislé herní scéně. Jejich úspěšné tažení po zahraničních festivalech se uchází o Vinylu i v kategorii Počin roku.

Please The Trees
Please The Trees | Foto: Dušan Tománek

Konkurentem DVA o titul Deska roku 2012 bude brněnská alternativně-folková kapela Květy s drásavou generační výpovědí Bílé včely, která se uchází o vítězství i v paralelních cenách Apollo. To ostatně platí i o dalších nominovaných - Zrní z Kladna a jejich druhé regulérní studiové desce Soundtrack ke konci světa, jež rozvíjí nečekané polohy experimentálního folkrocku.

Kvůli rovnosti hlasů v prvním kole budou letos o vítězství bojovat čtyři desky. Trio jmenovaných tak doplňuje na kvarteto ještě skupina Please The Trees sdružená kolem lídra Václava Havelky a jejich letošní novinka A Forest Affair. Anglicky zpívané album vzniklo pod dohledem zkušeného amerického producenta Jonathana Burnside.

V kategorii Objev roku můžeme najít zástupce experimentálního hiphopu, indierockové a improvizační hudby. Kyklos Galaktikos svým debutem Osa dobra představují svébytné experimentální pojetí hiphopové hudby. Debutem Peklo, peklo, ráj na sebe v uplynulém roce upozornily také kvarteto Planety, které na své první nahrávce sebevědomě a originálně pracuje se zvukem alternativního rocku devadesátých let. Obě zmíněné desky vyšly zdarma jako internetový download.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Třetím nominovaným jsou pak The Pololániks - alternativně-improvizační skupina, které na sebe výrazněji upozornila svými živými vystoupeními (např. v rámci pravidelné koncertní série Wakkushoppu).

O cenu v kategorii Počin roku se budou společně s DVA ucházet i Festival Babel Prague, který se během dvou ročníků vyprofiloval specifickou dramaturgií nabízející významná jména zahraniční i domácí experimentální scény ve výjimečnou akci
svého druhu v Čechách. Šanci má i vydavatelství Polí5, jenž se dlouhodobě věnuje menšinovým hudebním odvětvím napříč všemi žánry a v roce 2012 vydali alba skupin B4, Limbo, Kora et Le Mechanix a mnohých dalších.

Slavnostností vyhlášení proběhne stejně jako vloni v rámci koncertního večírku v brněnském klubu Fléda, a to 21. února 2013. V Praze se pak nominovaní interpreti představí na 12. března na „ozvěnách" Vinyly v klubu NOD. V prvním ročníku Vinyly byly oceněny v jednotlivých kategoriích skupina B4 za album Didaktik Nation Legendary Rock (Deska roku), Fiordmoss (Objev roku) a festival Creepy Teepee (Počin roku).

 

Cena Vinyla 2012 - nominace

Foto: Indies

Deska roku
DVA - Botanicula (Minority records)
Květy - Bílé včely (Indies Scope Records)
Please The Trees - A Forest Affair (Starcastic records)
Zrní - Soundtrack ke konci světa (Zrní)

Objev roku
Kyklos Galaktikos
Planety
The Pololániks

Počin roku
Babel Prague
Úspěch soundtracku Botanicula od skupiny DVA
Vydavatelské aktivity Polí5

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 30 minutami

Stát chce Brusel požádat o proplacení dotace pro firmu Agrofertu. Pokud to zamítne, může ho Praha žalovat

Plastikářská firma Fatra ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO) obdržela letos v únoru dotaci 547 tisíc korun ze státní kasy. A to i přesto, že v tu dobu Evropská komise preventivně pozastavila dotace pro podniky z holdingu Agrofertu. Informoval o tom v úterý o tom server iRozhlas.cz.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) a ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) nyní mají v plánu zariskovat a pokusit se požádat Evropskou komisi o proplacení dotace, aby otestovali její reakci, píše dále server. Do Bruselu již ohledně toho napsali dopis.

Pokud to Brusel zamítne, získají české úřady rozhodnutí o zamítnutí platby, na základě kterého budou moct Evropskou komisi žalovat a dohnat tak spor o střet zájmů Andreje Babiše před soud.

Tento plán by ale také mohl vést k pozastavení všech dotací z operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost pro Česko. "Vezměte prosím na vědomí, že pokud nebudou zohledněna další doporučení auditu, bude nutné širší přerušení plateb," odpověděl podle iRozhlasu na dopis českých ministrů  šéf Generálního ředitelství pro regionální politiku Evropské komise Marc Lemaitre.

Zdroj: Domácí
Další zprávy