Kdo získá Vinylu? DVA, Zrní, Květy či Please The Trees

Karel Veselý
17. 12. 2012 11:03
Hudební cena Vinyla vyhlásila nominace
DVA
DVA | Foto: DVA

Praha - Po cenách české hudební kritiky Apollo vyhlásila své nominace i cena Vinyla. O vyvolených ve třech kategoriích (Deska, Objev a Počin roku) rozhodla v hlasování čtyřiadvacetičlenná porota složená z hudebních publicistů, kteří opakovaně publikují názorové texty, a to napříč žánrovým spektrem domácí scény. Vítězi druhého ročníku hudební ceny by se mohly stát kapely Květy, Zrní, Kyklos Galaktikos a nebo DVA nominovaní hned ve dvou kategoriích.

V kategorii Deska roku se v letošním roce sešly skupiny, které již patří mezi etablovaná jména domácí hudební scény. Písňově-experimentální duo DVA je jedním z nejvíce skloňovaných domácích jmen v zahraničí a za nominovanou desku s hudbou z počítačové hry Botanicula už stihli získat v USA prestižní cenu IGF oceňující projekty na nezávislé herní scéně. Jejich úspěšné tažení po zahraničních festivalech se uchází o Vinylu i v kategorii Počin roku.

Please The Trees
Please The Trees | Foto: Dušan Tománek

Konkurentem DVA o titul Deska roku 2012 bude brněnská alternativně-folková kapela Květy s drásavou generační výpovědí Bílé včely, která se uchází o vítězství i v paralelních cenách Apollo. To ostatně platí i o dalších nominovaných - Zrní z Kladna a jejich druhé regulérní studiové desce Soundtrack ke konci světa, jež rozvíjí nečekané polohy experimentálního folkrocku.

Kvůli rovnosti hlasů v prvním kole budou letos o vítězství bojovat čtyři desky. Trio jmenovaných tak doplňuje na kvarteto ještě skupina Please The Trees sdružená kolem lídra Václava Havelky a jejich letošní novinka A Forest Affair. Anglicky zpívané album vzniklo pod dohledem zkušeného amerického producenta Jonathana Burnside.

V kategorii Objev roku můžeme najít zástupce experimentálního hiphopu, indierockové a improvizační hudby. Kyklos Galaktikos svým debutem Osa dobra představují svébytné experimentální pojetí hiphopové hudby. Debutem Peklo, peklo, ráj na sebe v uplynulém roce upozornily také kvarteto Planety, které na své první nahrávce sebevědomě a originálně pracuje se zvukem alternativního rocku devadesátých let. Obě zmíněné desky vyšly zdarma jako internetový download.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Třetím nominovaným jsou pak The Pololániks - alternativně-improvizační skupina, které na sebe výrazněji upozornila svými živými vystoupeními (např. v rámci pravidelné koncertní série Wakkushoppu).

O cenu v kategorii Počin roku se budou společně s DVA ucházet i Festival Babel Prague, který se během dvou ročníků vyprofiloval specifickou dramaturgií nabízející významná jména zahraniční i domácí experimentální scény ve výjimečnou akci
svého druhu v Čechách. Šanci má i vydavatelství Polí5, jenž se dlouhodobě věnuje menšinovým hudebním odvětvím napříč všemi žánry a v roce 2012 vydali alba skupin B4, Limbo, Kora et Le Mechanix a mnohých dalších.

Slavnostností vyhlášení proběhne stejně jako vloni v rámci koncertního večírku v brněnském klubu Fléda, a to 21. února 2013. V Praze se pak nominovaní interpreti představí na 12. března na „ozvěnách" Vinyly v klubu NOD. V prvním ročníku Vinyly byly oceněny v jednotlivých kategoriích skupina B4 za album Didaktik Nation Legendary Rock (Deska roku), Fiordmoss (Objev roku) a festival Creepy Teepee (Počin roku).

 

Cena Vinyla 2012 - nominace

Foto: Indies

Deska roku
DVA - Botanicula (Minority records)
Květy - Bílé včely (Indies Scope Records)
Please The Trees - A Forest Affair (Starcastic records)
Zrní - Soundtrack ke konci světa (Zrní)

Objev roku
Kyklos Galaktikos
Planety
The Pololániks

Počin roku
Babel Prague
Úspěch soundtracku Botanicula od skupiny DVA
Vydavatelské aktivity Polí5

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Inter vyhrál v Parmě a vede italskou ligu před AC už o šest bodů

Fotbalisté Interu Milán vyhráli dohrávku 25. kola italské ligy na hřišti Parmy 2:1 a v čele tabulky zvýšili náskok před městským rivalem AC už na šest bodů. Dvěma góly v rozmezí osmi minut ve druhém poločase se na vítězství podílel chilský útočník Alexis Sánchez po asistencích belgického kanonýra Romelua Lukakua. Předposlední tým tabulky dokázal už jen snížit zásluhou Brazilce Hernaniho.

Inter drží v Serii A už devět zápasů neporazitelnost a šestou výhrou za sebou využil středeční bodovou ztrátu AC Milán po remíze 1:1 s Udine. Parma naopak čeká na tříbodový zisk už 16 kol a zaostává o šest bodů za pozicemi znamenajícími udržení v soutěži.

před 3 hodinami

Na Novém Zélandu byla dnes tři zemětřesení, hrozí cunami

Nový Zéland dnes zasáhlo již třetí zemětřesení, úřady varují před cunami a nařídily evakuaci některých oblastí, píše AFP. Zatím poslední dnešní zemětřesení, o síle 8,0 stupňů, zasáhlo Kermadekovy ostrovy.

Dříve během dneška seismologové ve stejné oblasti naměřili otřesy o síle 7,4 stupně. Brzy ráno tamního času zasáhly Nový Zéland o 900 kilometrů jinde otřesy o síle 7,2 stupně, píše agentura Reuters. Zatím nebyla hlášena žádná zranění ani škody na majetku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy