Kdo získá Vinylu? DVA, Zrní, Květy či Please The Trees

Karel Veselý
17. 12. 2012 11:03
Hudební cena Vinyla vyhlásila nominace
DVA
DVA | Foto: DVA

Praha - Po cenách české hudební kritiky Apollo vyhlásila své nominace i cena Vinyla. O vyvolených ve třech kategoriích (Deska, Objev a Počin roku) rozhodla v hlasování čtyřiadvacetičlenná porota složená z hudebních publicistů, kteří opakovaně publikují názorové texty, a to napříč žánrovým spektrem domácí scény. Vítězi druhého ročníku hudební ceny by se mohly stát kapely Květy, Zrní, Kyklos Galaktikos a nebo DVA nominovaní hned ve dvou kategoriích.

V kategorii Deska roku se v letošním roce sešly skupiny, které již patří mezi etablovaná jména domácí hudební scény. Písňově-experimentální duo DVA je jedním z nejvíce skloňovaných domácích jmen v zahraničí a za nominovanou desku s hudbou z počítačové hry Botanicula už stihli získat v USA prestižní cenu IGF oceňující projekty na nezávislé herní scéně. Jejich úspěšné tažení po zahraničních festivalech se uchází o Vinylu i v kategorii Počin roku.

Please The Trees
Please The Trees | Foto: Dušan Tománek

Konkurentem DVA o titul Deska roku 2012 bude brněnská alternativně-folková kapela Květy s drásavou generační výpovědí Bílé včely, která se uchází o vítězství i v paralelních cenách Apollo. To ostatně platí i o dalších nominovaných - Zrní z Kladna a jejich druhé regulérní studiové desce Soundtrack ke konci světa, jež rozvíjí nečekané polohy experimentálního folkrocku.

Kvůli rovnosti hlasů v prvním kole budou letos o vítězství bojovat čtyři desky. Trio jmenovaných tak doplňuje na kvarteto ještě skupina Please The Trees sdružená kolem lídra Václava Havelky a jejich letošní novinka A Forest Affair. Anglicky zpívané album vzniklo pod dohledem zkušeného amerického producenta Jonathana Burnside.

V kategorii Objev roku můžeme najít zástupce experimentálního hiphopu, indierockové a improvizační hudby. Kyklos Galaktikos svým debutem Osa dobra představují svébytné experimentální pojetí hiphopové hudby. Debutem Peklo, peklo, ráj na sebe v uplynulém roce upozornily také kvarteto Planety, které na své první nahrávce sebevědomě a originálně pracuje se zvukem alternativního rocku devadesátých let. Obě zmíněné desky vyšly zdarma jako internetový download.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Třetím nominovaným jsou pak The Pololániks - alternativně-improvizační skupina, které na sebe výrazněji upozornila svými živými vystoupeními (např. v rámci pravidelné koncertní série Wakkushoppu).

O cenu v kategorii Počin roku se budou společně s DVA ucházet i Festival Babel Prague, který se během dvou ročníků vyprofiloval specifickou dramaturgií nabízející významná jména zahraniční i domácí experimentální scény ve výjimečnou akci
svého druhu v Čechách. Šanci má i vydavatelství Polí5, jenž se dlouhodobě věnuje menšinovým hudebním odvětvím napříč všemi žánry a v roce 2012 vydali alba skupin B4, Limbo, Kora et Le Mechanix a mnohých dalších.

Slavnostností vyhlášení proběhne stejně jako vloni v rámci koncertního večírku v brněnském klubu Fléda, a to 21. února 2013. V Praze se pak nominovaní interpreti představí na 12. března na „ozvěnách" Vinyly v klubu NOD. V prvním ročníku Vinyly byly oceněny v jednotlivých kategoriích skupina B4 za album Didaktik Nation Legendary Rock (Deska roku), Fiordmoss (Objev roku) a festival Creepy Teepee (Počin roku).

 

Cena Vinyla 2012 - nominace

Foto: Indies

Deska roku
DVA - Botanicula (Minority records)
Květy - Bílé včely (Indies Scope Records)
Please The Trees - A Forest Affair (Starcastic records)
Zrní - Soundtrack ke konci světa (Zrní)

Objev roku
Kyklos Galaktikos
Planety
The Pololániks

Počin roku
Babel Prague
Úspěch soundtracku Botanicula od skupiny DVA
Vydavatelské aktivity Polí5

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 39 minutami

Trump se setkal se šéfem Facebooku Zuckerbergem. Rozhovor byl pěkný, uvedl prezident

Americký prezident Donald Trump se ve čtvrtek v Bílém domě setkal se šéfem společnosti Facebook Markem Zuckerbergem. Sám Trump to oznámil na Twitteru s tím, že rozhovor byl "pěkný". Firma Facebook schůzku potvrdila, setkání prý bylo "dobré a konstruktivní".

"Mark je ve Washingtonu, setkal se s politiky, aby vyslechl jejich obavy a pohovořil o budoucí regulaci internetu," uvedla firma Facebook. "Měl také dobré, konstruktivní setkání s prezidentem Trumpem v Bílém domě," dodala.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Tři kilometry od Bílého domu se v noci střílelo. Jeden člověk zemřel, pět dalších bylo zraněno

Jeden člověk zemřel a pět dalších bylo zraněno při noční střelbě ve Washingtonu, jen asi tři kilometry od Bílého domu, sídla amerického prezidenta. Oznámila to místní policie.

Ve washingtonské čtvrti Columbia Heights, kde ke střelbě došlo, odvážely zraněné vozy záchranné služby. Podle agentury Reuters není nikdo z nich ohrožen na životě. Nasazení policie bylo v místě incidentu podle očitých svědků masivní.

Zda byl pachatel dopaden, není známo, podle policistů je ale už situace pod kontrolou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy