Kapela DVA vyhrála nezávislého herního Oscara

Karel Veselý
8. 3. 2012 10:00
Cenu jim přinesla hudba k adventuře Botanicula
Botanicula
Botanicula | Foto: Aktuálně.cz

San Francisco, Praha - Česká skupina DVA převzala v noci na čtvrtek cenu IGF za nejlepší zvukový doprovod k počítačové hře Botanicula. Tyto trofeje oceňují inovativní počiny na poli vývoje počítačových her a uděluje je Independent Games Festival, jehož letošní ročník se tento týden koná v San Franciscu.

Hra Botanicula českého studia Amanita Design byla nominována také v hlavní vizuální kategorii, ale z výhry se raduje duchařská vizuální novela Dear Esther britského studia thechineseroom.

Machinarium
Machinarium | Foto: Aktuálně.cz

Botanicula je logická adventura stylu point'n'click („zaměř a klikni") z dílny výtvarníka a animátora Járy Plachého a pražského studia Amanita Design. Na své vydání ještě čeká, ale už teď sbírá úspěchy u odborníků. Navazuje na inovativní logické hry Samorost či veleúspěšné Machinarium, které v roce 2009 získalo právě cenu IGF za nejlepší vizuální počin.

V novince Amanita Design je pět roztomilých stromových příšerek ovládaných hráčem, které mají zachraňovat semínko jejich domovského stromu před zlými parazity. Dvojice DVA ke hře Botanicula vytvořila hudbu, která se podle Báry Kratochvílové v množství rovná asi šesti celovečerním filmům. Přesně tolik levelů musí hráč zdolat.

„Je to pro nás zlomová zkušenost v tom, že zde využíváme celý náš stylový rejstřík od ambientních a minimalistických ploch přes samplované autentické zvuky z přírody až po cirkusové a kabaretní šramly," říká půle dua. Práce na hře trvala rok. „Honza si na tom dobře nacvičil míchání filmové hudby, já zase dabing k animovaným večerníčkům," dodává Kratochvílová.

Čtěte také:
Češi jsou indiáni Evropy, říkají DVA hudební kutilové
Floex: Lidé si navykli hudbu jen proklikávat

Materiál ze hry Botanicula by měl vyjít i v podobě klasické desky, podobně jako je dostupná hudba k Samorostu a Machinariu od Tomáše Dvořáka/Floex.

DVA si získali pozornost domácích posluchačů i kritiky albem Fonók z roku 2008. Jejich originální „folklór neexistujících národů" doplněný jejich vlastním imaginativním jazykem uvedl do domácí alternativy multižánrový mix vycházející z poetiky kabaretu, absurdního divadla i freakfolku.

DVA
DVA | Foto: Aktuálně.cz

Album vzbudilo pozornost i v zahraničí, dostalo se do renomovaného žebříčku World Music Charts Europe a získalo ocenění album měsíce v pořadu hudebního redaktora BBC Charlieho Gilletta. Předloňské druhé album hudebních kutilů nazvané Hu pro změnu neslo podtitul „pop z neexistujících rádií". Kromě regulérních alb mají za sebou DVA také hudbu k divadelním představením, rozhlasovým hrám nebo filmům (Vše pro dobro světa a Nošovic).

Ceny IGF se udělují od roku 1998 a vznikly na podporu inovativních vývojářských projektů. Přehlídka nezávislých her vznikla jako obdoba filmového festivalu Sundance a jeho obliba a prestiž odráží rostoucí vliv menších firem věnujících se počítačovým hrám. Jejich novátorské postupy jsou často v opozici vůči velkým vydavatelů, kteří sází na jistotu v podobě zaběhlých herních konceptů.

Nezávislé hry už nejsou doménou jen osobních počítačů, ale šíří se i na herní konzole. Příkladem úspěšné štiky v rybníce velkých firem je právě české studio Amanita Design, jejíž hra Machinarium vznikla s rozpočtem pouhých tisíc dolarů, ale byla úspěšně přijata na platformách PC, Mac, PS3 i iPad.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných, z toho několik vážně, si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následný požár v obytném domě. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné. Informovala o tom švédská média.

Podle televizní stanice SVT bylo 23 zraněných dopraveno do nemocnice, ale jen pět z nich převezly sanitky. Většinou se jedná o lehčí zranění, nicméně některá jsou vážná. Veřejnoprávní rozhlas SR hlásil, že hospitalizováno bylo 25 lidí.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Probíhá evakuace několika stovek lidí, někteří vyskočili z oken domu, sdělil SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů. Požár, který se po výbuchu rozhořel, zatím není pod kontrolou.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Před pařížským soudem začínají svědčit oběti teroristických útoků z roku 2015

Před pařížským soudem ohledně teroristických útoků z listopadu 2015 začnou v úterý svědčit oběti a poškození. Informoval o tom místní tisk. Podle odhadů organizací, které jim poskytují pomoc, by před soudem mohlo vystoupit až 300 obětí útoků, při kterých zemřelo v Paříži a okolí 130 lidí.

Hlavním obviněným je Salah Abdeslam, který je považovaný za jediného přeživšího přímého spolupachatele atentátů.

Podle serveru France24 by každý den mělo vystoupit před soudem se svým svědectvím zhruba 15 lidí. Každý z nich bude mít zhruba 30 minut na to, aby popsal útok a další okolnosti. Slyšení poškozených by mělo trvat pět týdnů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Paušální daň pro příští rok vychází 5994 korun měsíčně

Paušální daň pro drobné podnikatele vychází pro příští rok 5994 korun měsíčně. Z toho minimální zdravotní pojistné činí 2627 Kč, minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent 3267 Kč a daň z příjmů 100 Kč. Vyplývá to z informací na internetových stránkách ministerstva financí. Pro letošní rok je paušální daň stanovena na 5469 korun za měsíc. K paušální dani je přihlášeno zhruba 75 000 podnikatelů.

Paušální daň je určena pro živnostníky, neplátce DPH s ročními příjmy z podnikání do milionu korun. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí odpadne i důvod k většině kontrol. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nedávno uvedla, že budu usilovat o rozšíření paušální daně také pro podnikatele s obratem až dva miliony korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy