Květy, Zrní nebo Dusilová mají nominaci na cenu Apollo

Karel Veselý
11. 12. 2012 9:28
Sedm alb se utká o Cenu české hudební kritiky Apollo 2012
Foto: Zrní

Praha - O Cenu české hudební kritiky Apollo zhmotněnou do sošky výtvarníka Maxima Velčovského a provázenou šekem na 60 tisíc korun od OSA a hlavně titulem deska roku se bude ucházet sedmička alb vydaných v posledních dvanácti měsících.

Mezi vyvolenými, které vybrala široká porota bezmála devadesáti českých hudebních publicistů, je třeba zpěvačka Lenka Dusilová, skupina Charlie Straight nebo debutující Boris Carloff. Vítěz bude oznámen 6. února 2013 na večírku v klubu SASAZU.

Foto: Bet Orten

Do druhého kola poslali čeští hudební publicisté i tři anglicky zpívané desky s mezinárodními ambicemi. Jedinou ženou v nominacích je Lenka Dusilová ambiciózně propojující na albu Baromantika pop, elektroniku a lidovou hudbu. Nahrávka má vročení 2011, ale díky vydání v prosinci album splnilo pravidla k nominaci na letošní ročník. Spojení Dusilové s Beatou Hlavenkovou, Viliamem Bérešem a Patrickem Karpentskim také zastupuje generaci devadesátých let, letos šestatřicetiletá zpěvačka vydala první desku v roce 1994 s projektem Sluníčko, podílela se na albech Lucie nebo Čechomoru a sólovou kariéru odstartovala na přelomu tisíciletí.

Druhým zástupcem „střední" generace domácí alternativy je Umakart - superskupina, jejíž jádro tvoří Jaromír Švejdík z Priessnitz a producenti Dušan Neuwerth (Tata Bojs) a Jan P. Muchow (The Ecstasy of Saint Theresa). Nominovaná deska Vlci u dveří rozvíjející specifickou estetiku jesenických Priessnitz střiženou ovšem elektronickými experimenty EOST je jejich teprve druhý studiový počin, se kterým přišli osm let po debutu Manuál. Podíleli se ale třeba na úspěšném soundtracku k filmu Alois Nebel a nebo na letošním comebackovém albu Václava Neckáře nazvaném Dobrý časy.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Folk a intimní elektronika

Třetí nejstarší skupinou mezi sedmičkou vyvolených jsou brněnské Květy, které písničkář Martin E. Kyšperký zakládal na konci devadesátých let. Jejich aktuální deska Bílé včely je už jejich sedmým studiovým počinem a za ty předchozí dvakrát získali ceny Anděl v kategorii alternativa.

Foto: Indies

Poznávacím znamením Květů jsou nezaměnitelné surreálné texty vycházející ze snové poetiky a hravá zvuková produkce, nová deska ale zároveň nabízí silnou generační výpověď a syrovým zvukem se z tradičního rukopisu Kyšperského, v němž lze slyšet i vlivy lidové hudby, trochu vymyká.

Z folkloru čerpá i kladenské Zrní, které s Květy sdílí i producenta nominované desky, kterým byl Ondřej Ježek. Na své třetí desce Soundtrack ke konci světa zkoumají „čeští Arcade Fire" rozpad civilizace a nabízí poetické ponory do nevědomí, zvukové hračičkářství i melodika napojená na archeologické vrty do tradice lidové hudby. K tomu si na nové desce připojte písňový cyklus s tématem apokalypsy plný biblických obrazů zkázy i s úlevným zjištěním, že konec světa možná nebude taková tragédie, jak to vypadá.

Nominaci uzmul i zpěvák a producent Boris Carloff, jehož The Escapist je intimní, zádumčivá a osobitá deska míchají odkaz brokenbeatové scény začátku tisíciletí s aktuálními postupy dubstepu a silným soulovým feelingem v anglicky zpívaných vokálech. Carloff má s nahrávkou mezinárodní ambice a na desce hostuje například anglický vokalista Ghetto Priest. Talentovaný producent a zvukař se v minulosti podepsal pod deskami kytarovek Sunshine, A Banquet či Kryštof, jeho sólový debut ale směřuje do vlastního vesmíru náladové elektroniky.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Jedním z Carloffových soupeřů a zároveň budou i třinečtí Charlie Straight, kterým před třemi lety pomáhal s mixem debutu She's a Good Swimmer. Získali za něj tři ceny Anděl a zahájili tak dobývání mezinárodního prostoru. Letos mladý kvartet vydal novinku Someone With A Slow Heartbeat, na které už ale spolupracoval s londýnským producentem Guyem Fixsenem.

Foto: Aktuálně.cz

Anglické vokály zní i na albu Deaf To The Call pražských The Prostitues, v jejichž čele stojí anglický zpěvák Adrian T. Bell. Finance na třetí studiové album sháněli přes crowdsourcingový portál Kickstarter a fanoušci jim pomohli zaplatit věhlasného producenta Martina „Youth" Glovera, který s nimi desku natáčel v Praze. 

Proti byznysu

Cena české hudební kritiky Apollo vznikla jako reakce na neutěšený stav ceny Anděl, kterou uděluje Akademie populární hudby. Z ní se postupně vytratili hudební publicisté a ocenění ztratilo svoji prestiž. „Akademie je příliš napojená na gramofirmy a další lidi, kteří mají z vítězství konkrétních hudebníků přímý profit," prohlásil vloni publicista Pavel Kučera, jeden z tria iniciátorů ceny Apollo.

Prvním vítězem ankety se vloni v únoru stal rapper a písničkář Bonus za desku Náměstí Míru. O vítězi druhého ročníku rozhodne na neveřejném zasedání 6. února těsně před večerním ceremoniálem v Sasazu desetičlenná porota, která také vzešla z hlasování publicistů.  

Druhé publicistické ocenění vymezující se proti Andělům - hudební cena Vinyla vyhlásí své nominace v pátek 14. prosince. Vítězové ve třech kategoriích se budou vyhlašovat 21. února v brněnské Flédě.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Apollo 2012 - nominace

Boris Carloff - The Escapist

Lenka Dusilová - Baromantika

Charlie Straight - Someone With A Slow Heartbeat

Květy - Bílé včely

The Prostitutes - Deaf To The Call

Umakart - Vlci u dveří

Zrní - Soundtrack ke konci světa

 

Právě se děje

před 25 minutami

Sněmovna zřejmě zachová 14 volebních krajů, jeden chce jen ANO

Sněmovna pravděpodobně zachová 14 volebních krajů při volbách do horní komory. Jejich nahrazení jedním volebním obvodem prosazuje v podstatě jen vládní hnutí ANO. Opoziční SPD od toho v zájmu dohody ustoupila, oznámil ve čtvrtek předseda poslanců tohoto hnutí Radim Fiala. Podle předsedy poslanců ČSSD Jana Chvojky nemá smysl se jedním volebním obvodem zabývat kvůli odmítavému postoji Senátu, bez jehož souhlasu nelze změnu volebních pravidel přijmout.

ANO podle předsedy sněmovny Radka Vondráčka pokládá jeden volební obvod za nejspravedlivější, ale přiznal, že je v tom vládní hnutí osamoceno. S jedním obvodem počítá jedna ze dvou variant vládní volební novely, kterou by ANO chtělo projednat souběžně s rozjednanou konkurenční předlohou KDU-ČSL. Pro výslednou úpravu volebních pravidel chce použít vládní předlohu, jejíž projednávání má sněmovna zahájit příští úterý.

Parlament musí ve volebním zákoně nahradit především způsob přepočtu voličských hlasů na poslanecké mandáty, neboť předchozí model zrušil Ústavní soud jako nespravedlivý. KSČM by podle svého předsedy Vojtěcha Filipa chtěla obnovení volebního modelu, který platil do konce 90. let, aby mohly obsazení poslaneckých mandátů více ovlivnit kandidující strany.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Devětadevadesátiletý princ Philip podstoupil neupřesněnou srdeční proceduru. Proběhla úspěšně

Britský princ Philip podstoupil úspěšnou srdeční proceduru, oznámil Buckinghamský palác, aniž by uvedl podrobnosti. V nemocnici zůstane 99letý manžel Alžběty II. ještě několik dní. Philip byl hospitalizován 16. února poté, co se mu udělalo nevolno. Byl léčen kvůli neupřesněné infekcí, která však nesouvisí s covidem-19. V pondělí byl převezen z jedné nemocnice do druhé v centrálním Londýně kvůli testům srdce a pokračování v léčbě infekce.

"Vévoda z Edinburghu včera (ve středu) podstoupil v nemocnici sv. Bartoloměje úspěšnou proceduru kvůli předchozím srdečním problémům," uvedl palác.

"Jeho královská výsost zůstane několik dní v nemocnici na léčení, kvůli odpočinku a zotavení," sdělil rovněž Buckinghamský palác v prohlášení.

Čtyřiadevadesátiletá královna Alžběta II. mezitím zůstává na hradě Windsor západně od Londýna. Ona i její manžel už byli očkováni proti covidu-19.

Princ Philip v posledních deseti letech několikrát vyhledal nemocniční péči, protože se mu vracela infekce močového měchýře. O Vánocích 2011 podstoupil operaci kvůli zablokované srdeční tepně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nezaměstnanost v EU v lednu zůstala na 7,3 procenta

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v lednu zůstala na prosincové hodnotě 7,3 procenta. Beze změny byl poměr lidí bez práce i v zemích platících eurem, kde jich v prvním měsíci letošního roku bylo 8,1 procenta. Oznámil to ve čtvrtek statistický úřad Eurostat. Česká republika přišla o pozici země s nejnižší nezaměstnaností, v EU ji předstihlo Polsko.

O rok dříve byly statistiky nezaměstnanosti příznivější než v době, kdy na ekonomiku doléhají omezení spojená s šířením koronaviru. Loni v lednu bylo v celé unii bez práce 6,6 procenta lidí, v zemích eurozóně pak 7,4 procenta.

Eurostat uvedl, že v celém evropském bloku bylo v lednu bez práce 15,66 milionu lidí. Ve srovnání s prosincem jich přibylo zhruba 29.000. V eurozóně počet nezaměstnaných podle úřadu proti prosinci vzrostl o 8000 na 13,28 milionu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy