Květy, Zrní nebo Dusilová mají nominaci na cenu Apollo

Karel Veselý
11. 12. 2012 9:28
Sedm alb se utká o Cenu české hudební kritiky Apollo 2012
Foto: Zrní

Praha - O Cenu české hudební kritiky Apollo zhmotněnou do sošky výtvarníka Maxima Velčovského a provázenou šekem na 60 tisíc korun od OSA a hlavně titulem deska roku se bude ucházet sedmička alb vydaných v posledních dvanácti měsících.

Mezi vyvolenými, které vybrala široká porota bezmála devadesáti českých hudebních publicistů, je třeba zpěvačka Lenka Dusilová, skupina Charlie Straight nebo debutující Boris Carloff. Vítěz bude oznámen 6. února 2013 na večírku v klubu SASAZU.

Foto: Bet Orten

Do druhého kola poslali čeští hudební publicisté i tři anglicky zpívané desky s mezinárodními ambicemi. Jedinou ženou v nominacích je Lenka Dusilová ambiciózně propojující na albu Baromantika pop, elektroniku a lidovou hudbu. Nahrávka má vročení 2011, ale díky vydání v prosinci album splnilo pravidla k nominaci na letošní ročník. Spojení Dusilové s Beatou Hlavenkovou, Viliamem Bérešem a Patrickem Karpentskim také zastupuje generaci devadesátých let, letos šestatřicetiletá zpěvačka vydala první desku v roce 1994 s projektem Sluníčko, podílela se na albech Lucie nebo Čechomoru a sólovou kariéru odstartovala na přelomu tisíciletí.

Druhým zástupcem „střední" generace domácí alternativy je Umakart - superskupina, jejíž jádro tvoří Jaromír Švejdík z Priessnitz a producenti Dušan Neuwerth (Tata Bojs) a Jan P. Muchow (The Ecstasy of Saint Theresa). Nominovaná deska Vlci u dveří rozvíjející specifickou estetiku jesenických Priessnitz střiženou ovšem elektronickými experimenty EOST je jejich teprve druhý studiový počin, se kterým přišli osm let po debutu Manuál. Podíleli se ale třeba na úspěšném soundtracku k filmu Alois Nebel a nebo na letošním comebackovém albu Václava Neckáře nazvaném Dobrý časy.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Folk a intimní elektronika

Třetí nejstarší skupinou mezi sedmičkou vyvolených jsou brněnské Květy, které písničkář Martin E. Kyšperký zakládal na konci devadesátých let. Jejich aktuální deska Bílé včely je už jejich sedmým studiovým počinem a za ty předchozí dvakrát získali ceny Anděl v kategorii alternativa.

Foto: Indies

Poznávacím znamením Květů jsou nezaměnitelné surreálné texty vycházející ze snové poetiky a hravá zvuková produkce, nová deska ale zároveň nabízí silnou generační výpověď a syrovým zvukem se z tradičního rukopisu Kyšperského, v němž lze slyšet i vlivy lidové hudby, trochu vymyká.

Z folkloru čerpá i kladenské Zrní, které s Květy sdílí i producenta nominované desky, kterým byl Ondřej Ježek. Na své třetí desce Soundtrack ke konci světa zkoumají „čeští Arcade Fire" rozpad civilizace a nabízí poetické ponory do nevědomí, zvukové hračičkářství i melodika napojená na archeologické vrty do tradice lidové hudby. K tomu si na nové desce připojte písňový cyklus s tématem apokalypsy plný biblických obrazů zkázy i s úlevným zjištěním, že konec světa možná nebude taková tragédie, jak to vypadá.

Nominaci uzmul i zpěvák a producent Boris Carloff, jehož The Escapist je intimní, zádumčivá a osobitá deska míchají odkaz brokenbeatové scény začátku tisíciletí s aktuálními postupy dubstepu a silným soulovým feelingem v anglicky zpívaných vokálech. Carloff má s nahrávkou mezinárodní ambice a na desce hostuje například anglický vokalista Ghetto Priest. Talentovaný producent a zvukař se v minulosti podepsal pod deskami kytarovek Sunshine, A Banquet či Kryštof, jeho sólový debut ale směřuje do vlastního vesmíru náladové elektroniky.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Jedním z Carloffových soupeřů a zároveň budou i třinečtí Charlie Straight, kterým před třemi lety pomáhal s mixem debutu She's a Good Swimmer. Získali za něj tři ceny Anděl a zahájili tak dobývání mezinárodního prostoru. Letos mladý kvartet vydal novinku Someone With A Slow Heartbeat, na které už ale spolupracoval s londýnským producentem Guyem Fixsenem.

Foto: Aktuálně.cz

Anglické vokály zní i na albu Deaf To The Call pražských The Prostitues, v jejichž čele stojí anglický zpěvák Adrian T. Bell. Finance na třetí studiové album sháněli přes crowdsourcingový portál Kickstarter a fanoušci jim pomohli zaplatit věhlasného producenta Martina „Youth" Glovera, který s nimi desku natáčel v Praze. 

Proti byznysu

Cena české hudební kritiky Apollo vznikla jako reakce na neutěšený stav ceny Anděl, kterou uděluje Akademie populární hudby. Z ní se postupně vytratili hudební publicisté a ocenění ztratilo svoji prestiž. „Akademie je příliš napojená na gramofirmy a další lidi, kteří mají z vítězství konkrétních hudebníků přímý profit," prohlásil vloni publicista Pavel Kučera, jeden z tria iniciátorů ceny Apollo.

Prvním vítězem ankety se vloni v únoru stal rapper a písničkář Bonus za desku Náměstí Míru. O vítězi druhého ročníku rozhodne na neveřejném zasedání 6. února těsně před večerním ceremoniálem v Sasazu desetičlenná porota, která také vzešla z hlasování publicistů.  

Druhé publicistické ocenění vymezující se proti Andělům - hudební cena Vinyla vyhlásí své nominace v pátek 14. prosince. Vítězové ve třech kategoriích se budou vyhlašovat 21. února v brněnské Flédě.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Apollo 2012 - nominace

Boris Carloff - The Escapist

Lenka Dusilová - Baromantika

Charlie Straight - Someone With A Slow Heartbeat

Květy - Bílé včely

The Prostitutes - Deaf To The Call

Umakart - Vlci u dveří

Zrní - Soundtrack ke konci světa

 

Právě se děje

před 19 minutami

Hospodářská komora: Povinný prodej českých potravin je protiprávní

Povinný podíl až 85 procent českých potravin v obchodech, navrhovaný některými poslanci, odporuje podle Hospodářské komory ČR evropskému právu. Proti návrhu se staví také Svaz obchodu a cestovního ruchu, podle kterého by to vedlo ke zdražování a snížení kvality zboží. Sněmovna se bude možná novelou zákona o potravinách zabývat v příštích dnech ve třetím čtení. Sněmovní zemědělský výbor ale již dříve doporučil vrátit návrh do debaty ve druhém čtení.

Pozměňovací návrh zavádějící do novely povinný podíl českých potravin v obchodech předložila skupina dvou desítek poslanců napříč politickým spektrem. Kdyby byl návrh schválen, na pultech by muselo být již od příštího roku nejméně 55 procent potravin z Česka. Následně by se měl tento podíl zvyšovat o pět procentních bodů každý rok až na 85 procent. Hospodářská komora to označila za nepřípustný zásah do podnikání.

"Smlouva o fungování Evropské unie v článku 34 jasně uvádí, že množstevní omezení dovozu, jakož i veškerá opatření s rovnocenným účinkem, jsou mezi členskými státy zakázána. Předložený návrh jasně porušuje pravidla jednotného trhu Evropské unie," sdělil prezident komory Vladimír Dlouhý.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Fotbalová Premier League se podle BBC znovu rozjede 17. června

Za tři týdny ve středu 17. června se znovu rozjede fotbalová Premier League, po bundeslize další z nejprestižnějších soutěží na světě. O termínu restartu sezony v Anglii po koronavirové pauze informovala BBC. Mluvčí soutěže to zatím nepotvrdil s tím, že jednání asociace FA se všemi dvaceti účastníky stále pokračuje. Hrát se bude stejně jako jinde v Evropě bez diváků a první den jsou na programu dvě dohrávky.

Bundesliga v Německu začala 16. května, o týden později se přidala první liga v Česku a po dnešku zná datum obnovení sezony i Premier League. Po dvou úvodních zápasech Manchester City - Arsenal a Aston Villa - Sheffield United se naplno rozjede o tři dny později během víkendu.

Anglická liga je kvůli pandemii nemoci covid-19 přerušená od 13. března. Předtím se stihlo odehrát neúplných 29 kol z 38. Tabulku před obhájcem titulu Manchesterem City vede s ohromným náskokem 25 bodů Liverpool a ve zbývajících devíti zápasech mu proto stačí dvakrát vyhrát, aby se po 30 letech stal mistrem.

Pokud se termín obnovení sezony potvrdí, pauza v Premier League bude tříměsíční. Ve středu si kluby odsouhlasily druhou fázi k návratu, na který čekají také Tomáš Souček s West Hamem a Matěj Vydra v Burnley. Týmy již mohou trénovat i kontaktně. V malých skupinkách se kluby připravují od minulého týdne.

V rámci rozsáhlého testování na koronavirus se objevilo během tří vln 12 pozitivních případů mezi hráči a členy realizačních týmů. Pro všechny nakažené automaticky platí týdenní karanténa.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Bezprizorní dětští uprchlíci v Řecku podle Hamáčka nejsou

V řeckých táborech podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) nejsou dětští uprchlíci, kteří by byli vhodní pro převoz do Česka. Přivézt do ČR sedmnáctileté Afghánce či Pákistánce by nemělo smysl, řekl ve čtvrtek ministr ve Sněmovně při interpelacích. Zopakoval, že ministerstvo vnitra pokládá celou záležitost za uzavřenou.

"Žádné děti, které by byly bezprizorní, opuštěné a vhodné k relokaci do České republiky, nejsou. Je tam celá řada sedmnáctiletých Afghánců a Pákistánců, kteří z mého pohledu nemají šanci na nějakou rozumnou resocializaci v ČR," uvedl ministr vnitra. Podle něj by tito mladíci pravděpodobně brzo odešli za svými příbuznými do Německa nebo Švédska. Česko bude podle Hamáčka nadále pomáhat řešit situaci v řeckých uprchlických táborech materiálně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy