Top foto 2021: Lyžaři pod orlojem a kouzlo polární záře očima Richarda Horáka

Top foto 2021: Lyžaři pod orlojem a kouzlo polární záře očima Richarda Horáka
Polární záře. Norsko, Lofoty, pláž Flakstad.
Nová Ves. Moje opakovaná návštěva v Krušných horách na konci ledna. Spousta sněhu, mráz -16 stupňů Celsia. Malá vesnička Nová Ves a vycházející slunce s cestou vedoucí ke krušnohorským chaloupkám.
Vlčí máky. To abychom ten loňský rok uzavřeli pozitivně a optimisticky.
Břehouš. Pražská loď převozníků přes Vltavu.
Foto: Richard Horák,
vot dap Richard Horák, vot, dap
7. 1. 2022 11:04
Jen málo fotografů zná Prahu tak důkladně jako Richard Horák. Z jeho snímků je znát, že metropoli v jejích nejrůznějších podobách opravdu miluje. Ve výběru nejlepších snímků uplynulého roku na ni nezapomněl, ale přidal i něco navíc.

Snímky Prahy pořízené Richardem Horákem odrážejí její magickou atmosféru a mnoho z nich vzniklo za počasí, o kterém se říká, že by člověk ani psa ven nevyhnal. Právě v takových momentech však malebnost města zvláště vyniká a Richard Horák to už léta ví. Za podobných okolností vznikla i fotografie lyžařů pod Pražským orlojem. "Loni v únoru v Praze hodně sněžilo a manželský pár z Mladé Boleslavi se vydal na běžkách do ulic. Chvíle, kdy se objevili pod orlojem, byla jedinečná," říká fotograf.

Ve fotogalerii, která je součástí seriálu Top foto 2021, Richard Horák osobně komentuje výběr svých nejlepších snímků uplynulého roku.

Seriál Top foto představuje práci fotografů, s jejichž snímky se čtenáři mohou setkávat na webu Aktuálně.cz, v Hospodářských novinách a v některých dalších titulech vydavatelství Economia. Dosud v něm vyšly výběry fotografií Jakuba PlíhalaLukáše BíbyTomáše VocelkyMichala NovotnéhoLibora Fojtíka, Tomáše Škody, Jana Jirkovského, Honzy MudryJiřího Zerzoně a Magdalény Medkové

O autorovi snímků:

Richard Horák je držitelem titulu QEP (Qualified European Photographer) a byl oceněn na mnoha domácích i světových fotografických soutěžích. Jeho ústředním tématem je Praha. Dlouhodobě spolupracuje s rubrikou Foto na Aktuálně.cz. Jeho práci můžete sledovat také zde: 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Záchranná stanice Prahy pro volně žijící živočichy loni přijala 5275 zvířat

Pracovníci záchranné stanice hlavního města pro volně žijící živočichy loni přijali 5275 zvířat 138 druhů, podobně jako o rok dříve. ČTK to sdělila Petra Fišerová, mluvčí městské organizace Lesy hlavního města, která záchrannou stanici v pražských Jinonicích provozuje. Stanice se loni starala o 786 ježků, což byl nejvyšší počet v historii stanice.

"Rok 2021 byl výjimečný příjmem velkého množství ježků. Celkem jsme jich přijali 786, z toho bylo více než 280 osiřelých ježčích mláďat. Důvodem vysokého počtu přijatých ježků mohou být vhodné klimatické podmínky pro opakované vrhy ježků, ale zároveň více střetů s aktivitami člověka," uvedla Fišerová.

Nejčastěji se do záchranné stanice dostávali živočichové, kteří utrpěli zranění. Obvykle šlo o střety s vozidlem nebo o nárazy do překážek jako jsou skleněné plochy nebo trolejové vedení. Dvě třetiny zvířat v záchranné stanici loni tvořili ptáci. V péči pracovníků záchranné stanice loni skončilo také 219 zajíců, 114 veverek, zhruba stovka netopýrů a 50 srnců.

Počet zraněných či jinak handicapovaných zvířat, které stanice ročně přijme, podle mluvčí v posledních letech stoupá. Zatímco například v roce 2017 bylo nově přijato 4134 zvířat, v roce 2021 jich bylo zhruba o tisíc více. Dosud nejvíce zvířat bylo přijato v roce 2019, kdy se pečovatelé starali o 5368 živočichů. Stanice v pražských Jinonicích funguje od roku 2012.

Zdroj: ČTK
Další zprávy